درباره سمور

کیوان

عطر و عطرسازی هنری انتزاعی و حاصل خلاقیت حس نادیده گرفته شدۀ بویایی انسان هست و بازتاب هیجان و دِین او به محیط پیرامون. گرچه تعاریف سنتی ما از هنر هرگز شامل هنر روایح نمیشه اما شباهت و نزدیکی احساسی عمیق این صنعت و ریشه داشتن در یکی از حواس پنجگانه و عواطف انسانی، و از اون مهمتر انتزاعی بودن و مانند هنر غیرقابل توصیف بودنش، به ما این اجازه رو میده که فارغ از دسته بندیها و کلیشه ها عطر رو به عنوان هنر بویایی انسان بشناسیم.

با اتکا به آموزه ها و سابقه ام در زمینه های هنری گوناگون همواره با کنجکاوی و ظرافت، و با نگاهی متفاوت از معیارهای صفر و یک عموم به مقولۀ بو و رایحه پرداختم و به همین منوال به عطر نیز به دید چیزی فراتر از یک هنر کاربردی صرف ایمان دارم.

حاصل این ایمان و کنجکاوی از پس راهی نسبتا طولانی که به تجربیات من افزود و دوستانی بسیار گرانبها به من هدیه کرد ختم شد، و نهایتا اینجا هستم، در سمور با شما و با بهترین دوستانم که خبره ترین و دقیقترین و دلسوزترین عطرشناسانی هستن که به زبان فارسی عطر رو بررسی میکنن... و میدونم که سمور نهایت کار ما نیست!

کیوان مشهدی

فربد

از یه جایی فهمیدم بوها برام خیلی مهم هستن و چند سال پیش یه علاقه مند جدی به عطر شدم، مثل خیلی از شما. اما مدت زیادی نیست که شامه م داره بیدار میشه و لذت واقعی از بو رو کم کم دارم تجربه می کنم. پیش از اون نمی دونستم بویایی همه ی ما اونقدر در زندگی امروزی با بوهای فست فودی و غیر واقعی تخدیر شده که نیاز به یه تکون اساسی برای بیدار شدن داره. خوشیِ بوییدن خاک خیس بارور کف جنگل، پوست بچه گربه های چند روزه با موهای سیخ سیخی، تنور گِلی با سوخت حیوانی، گُلی که عمق رایحه ش انتهایی نداره و کپک نمور کمد چوبی کهنه. لذت بردن از تمام بوهای ناپیراسته ای که بدون پنهان کاری همه ی ژرفای خودشون رو نه تمیز، که واقعی به نمایش می ذارند. همچنین در کنارش عطر، نه به عنوان یک کالای پر تیراژ مصرفی، که در جایگاه یک اثر هنری.

به خودم می بالم که در جمع گروهی از دوستان دانا و آگاه خودم می تونم در پی ریزی ادبیات توصیف بو دستی داشته باشم و در سمور با به اشتراک گذاشتن چیزهایی که آموخته و تجربه می کنم، به شامه ی شما هم تلنگری بزنم.

فربد غفاری

بویایی این حس مهجور مانده ی خاص، یکی از حواس پنجگانه ی قابل پرورش ماست ...
چشم رو با عینک یاری میرسونیم و گوش رو با سمعک، تا جبران چیزی باشند که لیاقت دارند اما بینی رو به حال خود رها کردیم ... با بوییدن میشه در زمان حرکت کرد، میشه به عقب برگشت و به آینده نگاه کرد. زندگی سفری پیوسته و نامحسوس در دنیای ناشناخته هاست ... پیوند حواس با هم، زنجیری محکم برای درک بهتر این مسیر هست و بس... روایح را با هم میبوییم، میبینیم، میشنویم، میچشیم و لمس میکنیم ....

ضربان زندگی را با همنوازی روایح میزبان هستیم در سمور.

نوشین (اتقیا)

روایح بخشی جدایی ناپذیر از زندگی موجودات زنده منجمله انسانها هستند که بصورت ترکیبی و حتی به تنهایی میتوانند داستانی پیچیده وعظیم را روایت کرده و یادآور خاطراتی تلخ و شیرین از دوره های مختلف زندگی ما باشند. عطر و عطرسازی نیز در همین راستا تلاش نموده تا با هنر ترکیب این روایح سعی در ایجاد فضاهایی پیچیده و عمیق و بعضا ساده، شفاف و بی ریا نماید که هر کدام میتوانند تاثیری مختلف بر انسانهای مختلف بگذارند.

حال پس از سالها تجربه و تلاش در زمینه شناخت روایح و موشکافی عطرها در جمعی دوستانه حضور دارم که تجربه و دانش بالای اعضای آن لذت کشف دنیای روایح را چند برابر میکند. سمور حاصل تلاش گروهی از بهترین هاست که قرار است نگرش جدید و صحیحی از عطر و عطرسازی را به دوستداران این دنیا هدیه نمایند.

مصطفی بیک مراد