Prada La Femme

پرادا – لا فِم

سال تولید: ۲۰۱۶

کشور: ایتالیا

گروه بویایی: شرقی گلی (Oriental Floral)

عطار: دنیلا اندریه (Daniela Andrier)

 نُتهای برتر: گل مریم، گل فرنجیپانی، نُت موم عسل، اکورد چوب، خَس خَس (وتیور)

فصول استفاده: پاییز و بهار، تا حدی زمستان و تابستان

برند پرادا که از سال ۱۹۱۳ تاکنون توی دنیای مُد و در کنار برندهای حرفه ای این هنر فعالیت داشته، سال ۲۰۰۳ با شروعی هیجان زده و کمی گیج شبیه به کسی که از رویکردی نو عقب مونده وارد دنیای عطر میشه. این برند تا به امروز روندی نسبتا منزوی رو توی دنیای عطر پیش گرفته و گهگاه تلاشهایی برای وصل شدن به بازار کالاهای لوکس (به اصطلاح نیش) داشته اما کیفیت مورد قبول برای مشتریهای این بازار رو نداشته. اما از طرف دیگه بر عکس اکثر برندهای دیزاینر که از همدیگه تقلید میکنن و هیچ اصراری روی مستقل شدن ندارن، امضا و روح مشخصی از خودش توی کارهاش بجا گذاشته که معمولا بر پایه زنبق و حس پودریش بنا شده.

عطر La Femme در کنار عطر L’Homme یک جفت عطر هستن که با ایده و کانسپتی نه چندان نوآورانه تولید شدن که اشاره به تساوی هویتیِ مرد و زن میکنه. البته اینو با برابری جنسی به معنای مدنی اشتباه نگیرین. “مرد میتونه زن باشه و زن میتونه مرد باشه و اون زن یک زن کامل و اون مرد یک مرد کامل هست و هیچ نسبت مطلق و معلومی بین اونها نیست. اونها میتونن عشاق باشن، دوست باشن یا غریبه باشن. هر کدومشون هویتهایی چند پهلو دارن.”

پرادا اضافه میکنه که برند در ایدۀ ساخت این عطر سعی کرده در وهلۀ اول از کلیشه دور باشه و در بازتعریف زنانگی توی عطر از زنبق، گُل فرانجیپانی، گل مریم، عسل، ایلانگ ایلانگ، و نتهای ادویه ای استفاده کرده.

لا فِم عطری هست که توی یک دوراهی سردرگمی مونده و میل به هر طرف داره. عطری هست با عناصری درست تعریف نشده که حس سردرگمی رو القا میکنه. دقیقا به همون شکلی که توی کانسپتش اشاره شده. گل مریم توی این عطر مرکزیت رو کنترل میکنه منتها توی این ترکیب از رایحۀ کافوری، انیمالیک و ادویه ایِ گل مریم خبری نیست، بلکه بویی خنک و سبز و صورتی داره که شما رو یاد بوی گلفروشی میندازه. در کنار این رایحه، فضایی نیمه دودی از عسل رایحۀ مریم رو کمی عمیقتر جلوه میده و این فضای نیمه دودی با فضایی پودری و خنک که شبیه رایحۀ چرب و پودری زنبق نیست اما اون رو به یاد میاره همراه میشه.

کمی بعد دیگه خبری از روایح ادویه ایِ شروع نیست و عطر نم نم به فضای گلی میرسه منتها خُنکی، بوی پودری و حس یخی بی قراری داره. در مجموع عطری هست که احتمال میدم بازخورد خوبی بهمراه داشته باشه. چون رایحۀ پودری، مثل هوای تمیزِ نمور و خنکی هست که جلوی زوایای خشن این عطر رو میگیره. موندگاری بدی نداره و میشه گفت روی لباس بهتر عمل میکنه تا روی پوست اما پخش بوی نسبتا پایینی داره. در مجموع کار بدی نیست اگر از اینطور کارهایی که فضای بویایی مدرن، نسبتا شیرین، نورانی، پودری، سفید و زردی دارن خوشتون بیاد.

★★

نویسنده مطلب: کیوان

Carpe Odor

یک دیدگاه در “Prada La Femme

  • ALi

    (آبان ۱۵, ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۵ ب.ظ)

    سلام و سپاس
    بسیار بسیار مفید و خوب بود مثل همیشه آقا کیوان . طراحی بطری این عطر و همچنین نسخه مردانه اش رو خیلی دوست دارم . پاراگراف دوم متنتون هم من رو یاد مقاله ای انداخت درباره مردانگی و زنانگی که اگر درست خاطرم باشه -چون مدت مدیدی گذشته از خوندن اون مقاله الان درست خاطرم نیست و عذر میخوام اگر اطلاعات نادرستی دادم- جمله ای از فروید(شاید هم یونگ و شاید اندیشمندی دیگر) در اون مقاله : به راستی میباید زنانه-مردانه یا مردانه-زنانه زیست چرا که در وجود هر مردی مقداری زنانگی و در وجود هر زنی مقداری مردانگی نهفته است . با احترام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *