از توکیو تا نیویورک: گزارش عطر جدید کوم د گاغسون

بتون متداولترین مصالح ساختمانی هست که علی رغم عمر چند هزار ساله ش همواره مصالحی مدرن و نماد معماری و شهرسازی مدرن حساب میاد. عنصری که در همه وجوه زندگی ما حضور داره. کاراکتر کلانشهر، لازمۀ حس امنیت، و مصالحی قدرتمند.

برند ژاپنی کوم د گاغسون (COMME des GARÇONS) که لاین عطرش توی فرانسه تولید میشه دو هفته پیش از عطر جدیدش کانکریت (Concrete به معنی بتون) پرده برداری کرد. کوم د گاغسون که از سال ۱۹۶۹ فعالیت در حوضۀ مُد رو با طراحی های متفاوت و هنجارشکن و “کلانشهری” شروع کرده یکی از موفقترین برندها توی زمینۀ عطر بحساب میاد. از طراحی های شیشه گرفته تا روایحی که امضای برند رو یدک میکشن همگی از روح و خونی مشترک برخوردار هستن.

Concrete عطری ۸۰ میلی هست ساختۀ نیکولاس بولیو (Nicolas Beaulieu). بطری این عطر برخلاف باقی عطرهای این برند از جنس بتون ساختمانی هست که درب فلزی روش نصب شده. این عطر به گفتۀ خود برند قرار نیست بوی بتون بده. بلکه قراره بوی کلانشهری چون نیویورک رو داشته باشه و کاراکتر اصلی این ترکیب چوب سندل بازسازی شده هست که هویتی صنعتی و کلانشهری داره.

در ترکیب این عطر به جز چوب سندل دفرمه شده (یا بازسازی شده) که نُتی سنتتیک و ساختۀ خود برند هست، رُز اُکساید، چوب سدروس، اکورد امضای برند که ترکیبی ادویه ای هست، زیره، میخک، هل و نهایتا مُشک قرار گرفتن تا حال و هوای نمور و نرم بدن که با بطری خشن و صنعتی عطر در تضاد قرار بگیره.

این اولین بار نیست که بتون و سیمان در طراحی شیشه عطر بکار میره. پیش از این Alexa Lixfeld، طراح آلمانی، برای عطرهای خودش از درپوشهای بتونی استفاده کرد. اما تا کنون کسی از این ماده برای ساخت شیشۀ حامل مادۀ عطر استفاده نکرده بود.

نویسنده مطلب: کیوان

Carpe Odor

یک دیدگاه در “از توکیو تا نیویورک: گزارش عطر جدید کوم د گاغسون

  • K1

    (مهر ۲۰, ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۶ ب.ظ)

    چه طرح جالبی ولی بعید میدونم مایع عطر با سیمان در ارتباط باشه یا بتن خاصیه یا روکش بتی داره

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *