بررسی عطر دیور کوییغ کاناژ (Dior Cuir Cannage)

کریستین دیور – کوییغ کاناژ (Christian Dior – Cuir Cannage)

خصوصیات برتر: صابونی، پودری، چرمی، تلخ، گـَس، گلی

جنسیت: بیشتر مردانه و تا حدی زنانه

فصول استفاده: پاییز و زمستان و تا حدی بهار


با مُد شدن روایح شرقی تو سالهای اخیر روایح چرمی هم دچار دگرگونی شدن و از اصل خودشون فاصله گرفتن. دیگه به ندرت اون چهره ی اصلی چرم توی عطرسازی که میراث دوران مدرنیسم اوایل قرن بیستم بود رو ملاقات میکنیم و از اون احتشام روایح پودری و تلخ و تاریک و فتیشیست خبری نیست. اما دیور تو سال ۲۰۱۴ با الهام گیری از بوی داخل یک کیف چرمی زنونه عطر کوییغ کاناژ رو میسازه؛ رایحه ی نرم و پودریِ آستر ساتن در تباین با بوی تیره و تلخ چرم کیف.

کوییغ کاناژ رو به جرات میشه وفادارترین عطر چرمی در روزگاری که عطرهای چرمی از اون بوی پودری صابونی معروفشون فاصله گرفتن، دونست. شروع این عطر با رایحه ی قدرتمند برگاموتِ به شدت گـَس و تونالیته های گلی یاس مانند اسکلت بندی شده و از همون بدو کار شما رایحه ی چرم رو به تمامی حس میکنین. درست مثل بوی نمکین چرمی که از دباغی اومده بیرون و واکس و رنگ نخورده. این بوی تیز و تاریک و نافذ که به مزاج خیلی از شما ممکنه ناخوشایند بیاد نزدیکترین کپی از رایحه ی چرم عطرهایی هست که بیش از نیم قرن از عمرشون میگذره و همچنان اقتدار خودشون رو حفظ کردن. کرید رویال انگلیش لدر، کنیژه تن، رابر پیگه بَندی و شنل کوییغ دی روسی معروفترینشون هستن.

فضای کلی عطرهای چرمی کلاسیک تلخ و صابونی هست. تو اکثر این عطرها شما رایحه ای گس، تلخ و تاریک و دودی از چرم رو میبینین که سایه روشنهای چوبی داره، و این فضای تاریک با شروعی مرکباتی – خواه ترش و گس مثل برگاموت، خواه شیرین و گازدار مثل پرتقال – تزیین شده و برای تلطیف تلخی دباغی-مانندش از اکورد گلی که توی عطرهای شیپغ هم حضور داره استفاده میکنن. یعنی ترکیب یاس، ایلانگ ایلانگ، رز و گاهی زنبق. بنابراین کوییغ کاناژ هم توی کلیت کار چندان متفاوت از عطرهای قدیمی چرمی عمل نمیکنه. رایحه ای که علی رغم تاریکی و سیاهی و تلخیش حس صابونی تمیزی میده. حسی شبیه حموم رفتن به سبک قدیم و بوی صابونهای بلوکی بزرگ قدیمی که چربی حیوانی توشون بکار میرفته.

موندگاری این عطر روی پوست خیلی خوبه و خیلی سالم و بی نقص نقشش رو بازی میکنه اما در ازای رایحه ی تیره و گس و تلخش نشر بوی کنترل شده ای میباید داشته باشه که همینطور هم هست. عطری هست برای تیپها رسمی و نیمه رسمی. فضای دراماتیک خاصی داره و تلخی و تیرگیش به فضای پاییز و زمستون خیلی میاد. چنانچه تو مقدار کم فقط برای اینکه ردی از عطر روی پوست بمونه استفاده بشه، میتونین توی تابستون هم بزنین اما عطر هوای گرم و آفتابی تابستون نیست. توصیه میکنم برای فضای بسته و غروب و شب استفاده بشه.

★★★★

نویسنده مطلب: کیوان

Carpe Odor

6 دیدگاه در “بررسی عطر دیور کوییغ کاناژ (Dior Cuir Cannage)

 • ramin

  (تیر ۲۴, ۱۳۹۷ - ۶:۲۴ ب.ظ)

  سلام
  کیوان جان قیمتش نسبت به کنیژه تن تقریبا دو برابره
  نسبت به اختلاف قیمت کدوم رو انتخاب میکنی؟

 • Zehnaahang

  (اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷ - ۳:۲۲ ق.ظ)

  اون سبک چرم های مثل کنیژه تن رو خیلی دوس دارم
  اما اصلن این لاین از دیور رو توی عطرفروشی ها نمیبینم? یاشایدم ب چشمم نیومده

 • محسن مدنی

  (اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۲ ب.ظ)

  سلام و درود
  سپاسگزارم آقا کیوان که روز به روز معرفی عطرها و مطالبتون موجز تر میشه.
  – این عطر از منظر تند و تیز بودن، به اندازه گوچی گیلتی هست؟
  – از وجه بوی چرمی کلاسیک، عطرهای چرمی Memo Paris جز این دسته قرار می گیرند؟

  • کیوان

   (اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۷ - ۱:۳۲ ق.ظ)

   از چرمهای برند مِمو تیزتره و از گوچی نرمتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *