بررسی عطر: Kilian Back to Black

کیلیان – بَک تو بلک (Kilian – Back to Black)

خصوصیات برتر: عسل، تنباکو، میوه ای، ادویه ای

جنسیت: مشترک بین مرد و زن

فصول استفاده: فصول سرد، شب، فضای درونی


این عطر هم جزو اون دسته عطرهایی هست که قبلا هم توی یوتیوب سمور در موردش حرف زدم. این هم لینکش. بَک تو بلک ساخته ی سسیل بکر در سال ۲۰۰۹ یکی از عطرهای موفق این برند هست. شاید بگین سال ساخت عطر زیاد اهمیتی نداره اما در این مورد داره. تا این سال شما تو صنعت عطر توجه جدی به رایحه عسل رو نمیبینین. به جز چند مورد که تو زمان درست و به شکلی درست ارائه شدن و سریعاً به ستاره های لاین خودشون تبدیل شدن: مثل سرج لوتانس مییـِل دو بوا و لوو و تییری موگله انجل.

من میگم عسل اما بیایم دسته بندی کنیم این رایحه رو که جزو کدوم دسته از روایح قرار میگیره. گرچه عسل رو توی آشپزخونه تو طبقه مواد غذایی قرار میگیره، روی اُرگ عطرسازی این ماده جزو نُتهای حیوانی بحساب میاد و اون رو بخاطر رایحه شبه-دودی، حیوانی، تیز و بُرنده و نافذش دوست دارن. این هم بگم که یکی از محبوبترین ترکیبات دوگانه، ترکیب عسل با بادام هست. یه ترکیب شناخته شده که تو خیلی از عطرها، مخصوصاً عطرهای پودری زنونه دیده میشه. نمونه اش همین دو عطر سرج لوتانس که بالاتر اشاره کردم به علاوه ی لا میغ، نویی دِ سِلوفَن، راحت لوکوم از همین برند، یا عطر لوکوم از کیکو مِشِری.

رایحه عسل قابلیتهای جالبی در عطر از خودش به نمایش میذاره. از طرفی با یادآوری مزه ی شیرینِ عسل، حس لذت رو القا میکنه و از طرف دیگه رایحه ی حیوانی، روستایی، کمی عصبی و خشنش، حس انیمالیک و شهوت-مداری به ترکیب میده. نقطه کلیدی کار توی عطر بَک تو بلک هم همین خصوصیات هست. حس تیز و نافذ عسل به همراه رایحه وانیل، تنباکو و بادام، درست مثل لذت و پرستیژ پُک زدن سیگار برگ پورتوریکویی پس از جرعه ای رام و یخ، حس لوکس و قدرت مدارانه میده. بی دلیل نیست که این عطر اینقدر طرفدار داره. به راحتی میتونه به کسی که از نیمه ی ماه به بعد نگران تاریخ پرداخت حقوق ماه بعده، حس نشستن توی لونژ کلاب پروازهای بیزینس رو بده.

رایحه ی عطر ملغمه ی متحد جالبیه که من توش سایه روشنهای رز، بادام، هل، عسل، چوب سدروس، بابونه و وانیل رو حس میکنم. عطریه که به نظر من برای درکش نباید کدشکافیش کنیم و بگیم الان با این نُت شروع شد و میرسه به این نت و فلان و فلان… باید تست بشه، حس بشه، باهاش کیف کنین و درکش کنین. موندگاری واقعاً خوبی داره تا حدی که برای پنج شش ساعت پرفورمنس بدون نقصش، شما رو از اسپری کردن دوباره معاف میکنه. به همین منوال نشر بوی متوسط اما موفقی داره.

★★★

نویسنده مطلب: کیوان

Carpe Odor

3 دیدگاه در “بررسی عطر: Kilian Back to Black

 • کیوان

  (اردیبهشت ۳, ۱۳۹۸ - ۲:۴۸ ب.ظ)

  👍🙏🌹

 • افشین

  (فروردین ۲۹, ۱۳۹۸ - ۶:۰۶ ق.ظ)

  هنوز موفق به تستش نشدم ولی گیرش میارم

 • salar1986

  (فروردین ۲۷, ۱۳۹۸ - ۸:۱۲ ب.ظ)

  مرسی کیوان جان👌👍

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *