هرمس ان ژاغدن سور لا لاگون: بررسی عطر

هرمس – ان ژاغدن سور لا لاگون (Hermès – Un Jardin Sur La Lagune)

خصوصیات برتر: گلی، چوبی، دریایی

جنسیت: اگه فهمیدین به ما خبر بدین

فصول استفاده: تابستون، اما ترجیحاً روزهای ابری و خنکش


تعطیلات تابستون بود و طبق عادت به جنوب غرب ترکیه مسافرت کرده بودیم. چند روزی رو تو یه مجموعه تفریحی خوش گذروندیم. حد فاصل پلاژ اختصاصی هتل تا آسانسوری که من رو به اتاقمون میرسوند، از کوریدورها و مجموعه اتاقهایی میگذشت که مختص ماساژ و پیلینگ و حمام و سونا و از این قبیل خوشی ها بود. هر روز، روزی چند بار وقتی منتظر آسانسور بودم، گوشه ی لابیِ آسانسور، به پوستری که روی دیوار سالن ماساژ نصب شده بود خیره میشدم. صورت خانمی بود که دمر دراز کشیده و گوشۀ لبخندش، گل بزرگ نارنجی رنگ روی گوشش، پوست خفیف برنزه شده اش، سنگهای سیاه عدس مانند و شمع های کاسه ای و بامبوها و حوض آب و گلبرگهای شناور روی آب، همگی داشتن میگفتن چقدر این تصویر، چقدر تصور “زندگی لوکس با پَک های تفریحی از پیش آماده شده” فیک و ساختگیه.

زندگی امروزی ما پر از استرس و فشاره که در ازای پولی که در میاریم، زمان، انرژی و جوانی رو به پاش هدر میدیم. بنابراین راه برای فست فودی کردن همه چیز به صورت خود به خود هموار میشه تا برای تفریحات، تعطیلات، فرصت استثنایی سالن یوگا، تخفیف فوق العاده ی مبلمان منزل که هر جا میری یا خودش یا شبیه ش رو میبین، منوی وعده غذایی سر کار، سِت لباس، سرویس اتومبیل، حتی برای پَک آزمایشهای پزشکی و چک آپ سلامتی سالانه، به جای ما فکر کنن. بذارین اینطوری رشته کلام رو برسونم به موضوع امروزمون. دلم نمیخواد سیاه نگری کنم، اما روند جدیدی که برند هرمس پیش گرفته داره من رو هر روز بیشتر راغب میکنه که این برند رو از لیست بهترین برندهام بیرون بکشم و کم کم باهاش خداحافظی کنم. از بدو ورود خانم نجل به این برند به جای ژان کلود النا، هرمس سیاست بازاری رو پیش گرفته و کارهای اخیرش، اگرچه در قیاس با برندهای مطرح هم تراز هنوز حرف حسابی برا گفتن دارن، به قدرت سابق نیستن.

عطری که هرمس طی ماه گذشته بیرون داده، شروعی گلی و لیمویی داره، گرچه به اون لطافتی که فکر میکنین نیست؛ شروعی آروماتیک و کمی اخمو که قسمت گـُلیش من رو یاد گل ماگنولیا میندازه، اما نمیشه به وضوح گفت ماگنولیاست. این رایحه ی گلی به طرزی گـُنگ من رو یاد همون گل بزرگی میندازه که روی گوش اون زن تو تصویر سالن ماساژ بود. رایحه ی این فضای گلی، در کنار لیمو، به جای اینکه به من حس تازگی و شفافیت بده، تصویری برفکی از حسی رو ارائه میکنه که خوبه اما در پشت صحنه اش یه جای کار مشکل داره. مثل اینکه یک زن زیرپیرهن یک مرد رو پوشیده باشه و بوی دو بدن با هم تلفیق شده باشن. به عبارتی دیگه تلفیقی از بوی دو جنسیت رو میشه توی عطر حس کرد. در کنار این رایحه گلی و لیمویی ته بویی ادویه ای و بوی چوبی خشکی عطر رو همراهی میکنن. در کل تعریف رایحه اش دردی دوا نمیکنه. گنگه، شبیه کسی که تو شلوغی اصلا به چشم نمیاد. چیزی که باعث میشه این عطر رو نپسندم اینه که اون حس سبک، شفاف، تمیز و ساکت و صامتی که تو بقیه کارهای این مجموعه هست رو توش نمیبینم، و به همین منوال نمیتونم تیپ و استایل یا حتی جنسیتش رو تفکیک کنم.

★★

نویسنده مطلب: کیوان

Carpe Odor

2 دیدگاه در “هرمس ان ژاغدن سور لا لاگون: بررسی عطر

  • Zehnaahang

    (خرداد ۳, ۱۳۹۸ - ۲:۳۹ ب.ظ)

    با نظرت در مورد روندی که هرمس داره طی میکنه کاملا موافقم.. حتی از طراحی بطری ها هم میشه اینو براحتی فهمید.. که دیگه ازون صلابت و یکتاییِ محضِ پُرکلاس خبری نیست..

  • salar1986

    (اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸ - ۷:۱۶ ب.ظ)

    merc keyvan jan 👌👍

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *