بررسی عطر

آزور لایم از برند تام فورد: یورشی مرکباتی!

آزور لایم

تام فورد – آزور لایم (Tom Ford – Azur Lime)

سال تولید: ۲۰۱۰

کشور: آمریکا

گروه بویایی: گـُلی چوبی مُشکی (Floral Woody Musk)

عطار: رودریگو فلورس رو (Rodrigo Flores Roux)، الن مولنر (Ellen Molner)، آنتوان لی (Antoine Lie)

 نُتهای برتر: اکورد سیتریک، نتهای مرکباتی، میوۀ اُرس (juniper berry)، نتهای گُلی، نتهای چوبی

فصول استفاده: تابستان و بهار

 پیش از هر چیزی بگم اگه جزو کسانی هستین که میتونن اختلاس کنن، یک شبه به قله ها برسن و غم پولی که خرج میکنن رو نداشته باشن، این پست رو همینجا ببوسین و برین سراغ پستهای دیگه. چون این عطر تام فورد صرفا برای دو قشر ساخته شده. قشر اول کسی دغدغه ش عطره و کنجکاویش مثل ما سمورا انتها نداره، قشر دوم کسی که گول تبلیغات رو خورده و خدا تومن پول پای این عطر داده و الان که آب از سر گذشته تازه یادش افتاده رویوهای سمور رو بخونه!

 آزور لایم تنها تولید خانۀ مُد تام فورد در سال ۲۰۱۰ هست. عطری فِرِش و خنک و چوبی و مرکباتی که لجوجانه و سمج روی زاویه دار بودن فضای مرکباتیش اصرار داره. اما این فضای مرکباتی اون حس شاد و بی وزن مرکبات توی کارهای هرمس نیست، یه مرکبات شیرین و آبدار هم نیست. بلکه هجوم چندین تُن لیموی ترش و اسیدی هست که اگه رنگ در نظر بگیریمش آبی روشن اما پر و پیمون، و اگر صدا باشه صدای زیر مردونه میبود. رنگ و بوی جیغ و شارپی داره که من رو سریعا یاد افترشِیوهای همین یکی دو دهۀ پیش میندازه. اوایل سالهای ۲۰۰۰ و حال و هوای اون روزا رو یادتونه؟ کسی مثل الان ریش نمیذاشت و ریش مُد هم نبود. همه آقایون صورتشون رو میتراشیدن و حالا بوی افترشیوهای اون دوران رو به خاطر بیارین. ارزوناش رو یادتونه؟ Arko، Nivea، یا Denim. حالا تصور کنین پول چند تا عطر رو میدین برای عطری که در وهلۀ اول فقط به شما حس افترشیو رو میده، هرچند که نمیتونم بگم چقدر دقیق و حرفه ای ساخته شده این ترکیب اما نتیجه کار چیز خیلی خاصی نیست که حتی بتونین روی یک نفر دیگه تشخیصش بدین. بله پول دور ریختنه! یه عطر شبیه یه عالمه افترشیو که به عنوان عطر خنک و تابستونی موندگاری خیلی بالایی داره و نشر بوی متوسط به بالا. اما حس کلی کار رو بخوام مثال بزنم خیلی افراطگرا هست. مثل کسی که توی گرمای کشندۀ تابستون به جای اینکه باید خونه، دو دیقه استراحت کنه و یه دوش آب ولرم بگیره، مستقیم با همون لباسا میره زیر کولر و درجه کولر رو تا فی خالدون میاره پایین و شدتش رو میذاره رو توربو.

 تام فورد طراح لباس و مدیر خلاق و پر انرژی هست که خیلی خوب میدونه چطوری باید وایرال بشه و توی رسانه ها همه نظرها رو به خودش جلب کنه. رویکرد اصلی تام فورد توی لاین عطرهای سری Private Blend یک بازنگری لوکس گرایانه از حرکتهای مختلف دنیای عطر در طول تاریخ هست. در واقع تام فورد میخواد که مخاطبش از دنبال چیزی گشتن معاف بشه و اون رو با امضای خودش توی برند فورد پیدا کنه. بازتعریفی که در سری چهارگانۀ Les Extraits Vert تولید ۲۰۱۶ به عطرهای سبز و آروماتیک دهه های ۷۰ میلادی برمیگرده، یا با عطر Neroli Portofino دنیای کولونها رو با اسم خودش بازسازی میکنه، و اینجا در Azur Lime عطرهای شارپ و خنک دهه نود و سالهای اول هزاره سوم رو به نام خودش ثبت میکنه.

★★

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Web Statistics
بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید