بررسی عطر
موضوعات داغ

آمواژ آنر زنانه: روایت یک تراژدی (Amouage Honour For Woman)

 

آمواژ آنر

 

عطر آمواژ آنر زنانه یک کار گلُ‌دار با محوریت گل‌های سفید ـه. این عطر در سال ۲۰۱۱ و به همراه جفت مردانه‌‌ش وارد بازار شد. بطری عطر آمواژ آنر به رنگ سفید طراحی شده و درب و نشان فلزی برند به رنگ طلایی، خیلی خوش روی پیکر شیشه نشسته‌ـن. امّا در داخل این بطری سفید و درخشان، یک داستان تاریک و غمگین نهفته‌ست!

ایدۀ طراحی و ساخت عطر آمواژ آنر زنانه

آمواژ آنر به یادِ یک داستان عاشقانه و تراژیک به نام “مادام باترفلای” طراحی و ساخته شد و رایحۀ عطر شمایل و شخصیت نقش اول این داستان، یعنی مادام باترفلای، رو بازنمایی می‌کنه.

“مادام باترفلای” نام یک اپرای ایتالیایی کلاسیک در سبک تراژدی ـه که در سال ۱۹۰۴ و به دست جاکومو پوچینی (Giacomo Puccini) نگاشته شد. این اپرا در سه پرده طراحی شده و داستان زندگی یک رقّاصۀ ژاپنی به نام چوچوسان (Cio Cio San) رو روایت می‌کنه. (در زبان ژاپنی کلمۀ چوچوسان به معنی “پروانه” ـست. به همین دلیل نام کاراکتر اصلی و خود داستان در برگردان انگلیسی، مادام باترفلای گذاشته شده).

آمواژ آنر

چوچوسان یک زن بسیار احساساتی و ظریف و شکننده بود که به یک سرباز آمریکایی دل باخت و با هم ازدواج کردن. امّا بعد از مدتی مرد از چوچوسان جدا شد و اون رو ترک کرد. و این در حالی بود که چوچوسان یک بچّه از اون سرباز آمریکایی در شکم داشت. سه سال بعد سرباز آمریکایی به همراه زن دیگه‌ای به خانۀ همسر اوّلش برگشت.. و اون یار تازه رو به عنوان همسر رسمی و دائمی خودش به چوچوسان معرفی کرد. و بعد هم دست بچه‌ای که چوچوسان به دنیا آورده بود رو گرفت و دوباره رفت.

چوچوسان حیات رو بر خودش سخت و تنگ دید و به این نتیجه رسید که مرگ با عزّت، بهتر از اون زندگی خفت‌بار و ننگین‌ـه. در نهایت، در پردۀ سوم اپرا، چوچوسان به زندگی خودش پایان داد.. و شرافت‌مندانه و با افتخار مرگ خودخواسته رو در آغوش کشید.

آمواژ آنر (آنر در زبان انگلیسی به معنی افتخار، عزّت، شرف و بزرگی‌ـه) در سال ۲۰۱۱ به یاد و خاطرۀ چوچوسان یا مادام باترفلای طراحی و ساخته شـده. این عطر شمایل و فطرت زنی زیبا، دل‌فریب، شکننده و ظریف رو به تصویر می‌کشـه… که غم یک عشق نافرجام رو در دل داره و در نهایت، جان شیرین‌ـش رو برای عشق فدا می‌کنـه.

مشخصات بویایی عطر آمواژ آنر زنانه

آمواژ آنر یه کار مطلقاً گلی با محوریت گل‌های سفیدـه و به طور دقیق، گل‌های گاردنیا، یاس و مریم سه بازیگر اصلی در اُپرای بویایی داخل شیشۀ آنر هستن. رایحۀ اولیۀ این عطر با یک حال و هوای ایندولیک و کمی تیز از گل‌های سفید شروع میشه که روی بستری شیرین و کمی مرطوب پایه‌گذاری شده. این بستر نرم، شیرین و مرطوب همچنان خاصیت گُلی داره و به احتمال زیاد از موگۀ همیشه معصوم نشأت می‌گیره!

اندکی که از عمر عطر روی پوست می‌گذره، وجهۀ ایندولیک گل‌های سفید در یک رایحۀ شیرین و کِرِم‌مانند حل میشه.. و آنِر چهره‌ای روشن‌تر، تروتازه‌تر و شاداب‌تر به خودش می‌گیره.

گل گاردنیا در این عطر، برعکس عطر روبر پیگه گاردنیا (که در پست دیگه‌ای راجع بهش صحبت کرده بودم)، چندان چرب و لاکتونیک نیست.. و بیشتر رایحه‌ای شبیه به کِرم‌های مرطوب‌کنندۀ مامان‌ها رو بـرای من یادآوری می‌کنــه؛ رایحه‌ای کاملاً گلی و کمی لعاب‌دار در کنار وجهه‌ای تُرد و سبز، مرطوب و بهـاری! این رایحۀ گاردنیایی در کنار گل همیشه معصـوم موگه عطر آمواژ آنر رو به کاراکتر یک زن به‌شدت زیبا با قلبی احساساتی و شکننده تبدیل می‌کنه.  

آمواژ آنر

رایحه‌ای که آمواژ آنر در اواخر عمرش روی پوست به خودش می‌گیره، برای من چندان خوشایند نیست! در این مرحله، بستر شیرین و مرطوب عطر به تدریج تجزیه و متلاشی می‌شه.. رایحۀ یاس و مریم با همون وجوه تیز و برندۀ خودشون با یک فضای چوبی-ادویه‌ای ضعیف ترکیب می‌شن.. و انگـار بلاتکلیف در هوا معلّق می‌مونن تا اینکه در نهـایت عطر از روی پوست محو بشـه.

استایل مناسب برای عطر آنر زنانه

عطر آمواژ آنر در کل یک عطر فلورال‌ـه که برعکس اکثر کارهای این برند از فضای سنگین و عربی دور ـه.. و حتی بِگی‌نَگی ویژگی‌های اروپایی داره.

این عطر واقعاً کاراکتر و روح داره! و مثل یک موجود زنده تمام تغییر حالات و رفتارش از شادی به ناراحتی، از دلزدگی به امیدواری، از خنده به گریه و از اشک به لبخند رو می‌شـه دید.

آمواژ آنر یه عطر بالغ و جاافتاده (منظورم پیرزنی، کلاسیک، اُلد-اسکول یا ازمُدافتاده نیست) وکاملاً زنانه و موقّـره. بنابراین، شاید چندان جوان‌پسند نباشه. شادوشنگول و دم‌دستی هم نیست؛ و به‌خاطر همین باید لباس‌هاتون رو متناسب با سبک رایحه‌ـش انتخاب کنید.

این عطر پوشش شلخته و بی‌حساب‌کتاب رو بَرنمی‌تابه! لباس‌های رنگ ‌روشن و آرایش ملیح می‌خواد! صورت ترگُل‌ورگُل و سرخاب‌سفیداب می‌خواد! لبخند شیرین و دندون‌های صدفی می‌خواد! رفتار ظریف و چشم‌های محجوب می‌خواد! روح سردوگرم‌چِشیده و احساسات قوی می‌خواد!

آمواژ آنر

به نظر من سبک رایحۀ گُلی در عطر آمواژ آنر بسیار نوستالژیک و مادرانه‌ـست! و هر معشوقۀ معصوم و هـر مادری لایق‌ـه که یک شیشه آنر داشته باشه!

زمان مناسب برای استفاده از عطر آنر زنانه

آمـواژ آنر برای روزهـای ابری بهـار و پاییز یکی از بهترین گزینه‌هاست! دقیقاً موقعی که نه گرم‌ـته نه سردت! رطوبت هوا روی پوستت نشسته و کمی چسبناک شدی و وقتی باد میاد، تازه کمی لرز می‌کنی و حس می‌کنی جای یه ژاکت نازک بافتنی چقدر خالی ـه!

این عطر رایحه‌ای روشن، شفاف و سفید داره.. و من شخصاً پیشنهاد می‌کنم که تا هـوا روشنه و خورشید تو آسمون‌ـه ازش استفاده کنید! شاید الآن این حرف چندان به نظرتون منطقی نیاد و با خودتون بگید: “چه فرقی می‌کنه عطرو روز بزنیم یا شب؟”. ولی اگر خودتون هم تست‌ـش کنید، به حرف من پی می‌برید و می‌بینید این‌همه ظرافت و معصومیت تو تاریکی شب له میشه!

آمواژ آنر

 

 

آمواژ آنر

 

پی‌نوشت: بیاید از کانسپت یا ایدۀ ساخت عطر آمواژ آنر فاکتور بگیریم و اون داستان تراژیک رو فراموش کنیم! به نظرم این عطر خیلی راحت می‌تونه “عطر عروس” باشه! این حجم از معصومیت و درخشش تو رایحه در کنار ساتن و حریر و تور سفید، ناخن‌های لاک‌زده با رنگ‌های نود و سفید، انگشت‌های ظریف با حلقۀ طلا و جواهرنشان و یه دسته گل ظریف با تزئین روبان و مروارید فوق‌العـاده میشه! با توجه به اینکه آمواژ آنر زنانه یک جفت مردانه هم داره، حتّی می‌شـه به عنوان یک گزینه برای سِت عروس و داماد بهشون فکر کرد.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

12 دیدگاه

  1. خیییلی عالی بود . لایک
    کاری که این داستان با ادم میکنه، آدمو دیووونه میییکنه :))))
    کلا که من عاشق عطرم ولی تازه با سایت شما آشنا شدم و تازه فهمیدم چه دنیاااااایی داره عطر و ادکلن که من خبر نداشتم
    ممنون از مطالب عالیتون.

  2. چه داستان جالب و ریویوی خوبی.
    آنر یکی از بهترین عطرها با محوریت گل های سفیده که تست کردم. درعین این که رایحه ی جدید و تکی نیست اما درخشان و اصیل و منحصر به فرده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Web Statistics
بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید