بررسی عطر

اورتو پاریسی ترّونی: یک سمفونی تاریک

اورتو پاریسیاورتو پاریسی – تـرّونی (Orto Parisi – Terroni)

سال تولید: ۲۰۱۷

کشور: هلند

گروه بویایی: شرقی چوبی (Oriental Woody)

عطار: الساندرو گوالتییری (Alessandro Gualtieri)

 نُتهای برتر: بخور، نُت خاکی، نُتهای چوبی، عود، احتمالا فلفل

فصول استفاده: زمستان و پاییز

 کسانی که کارهای الساندرو گوالتییری رو دنبال میکنن و این عطرساز ایتالیایی رو میشناسن، میدونن که برند اورتو پاریسی مجموعه روایحی هست که ایدۀ ساختشون در ارتباط با بدن و روح انسان هست. به طوری که هنرمند اشاره میکنه: اون قسمتهایی از بدن انسان که روح بیشتری توش متمرکز شده دارای بوی بیشتری هست. اما از طرفی هم ایدۀ این برند به چرخۀ بی نهایت حیات اشاره میکنه .(اورتو در زبان لاتین به معنی باغ هست و اشاره به باغ زندگی و چرخۀ پویای حیات میکنه)

در عطر جدیدش، الساندرو گوالتییری، این بار به ریشۀ وجود همه چیزی روی جهان اشاره میکنه: خاک. سرمنشا وجود و تکامل جانداران و ریشۀ هنر و مادر کشاورزی و سیر تمدن انسان. و با عنوانی دو لبه و کمی گزنده به این عنصر اساسی ادای دین میکنه: Terroni (جمع Terrone به معنی جنوبی) از طرفی عنوانی تحقیرآمیز هست که به ساکنین جنوب ایتالیا گفته میشه (واژه ای معادل Redneck که در ایالات متحده عنوانی تحقیرآمیز هست که به کشاورزان جنوب آمریکا خطاب میشه، و عَمَله، یا کمی تیزتر، در فارسی)، و از طرف دیگه ریشه در واژۀ Terra به معنی خاک داره (Terrain در انگلیسی به معنی زمین). و در عین حال با این عنوان نگرشی هنرمندانه به خاک داره و از طرف دیگه ادای احترام میکنه به ساکنین جنوب ایتالیا، فلاحتکاران و مردمی که هنوز با اصول سنتی و با دست کار میکنن؛ که عضوی از بدن هست و خود بویی نداره اما خاک رو در چنگ میگیره و به خاک هویت و جان میده.

ترّونی عطری هست به شدت دودی و تیره و خاکی. عطری خطی با بازی یکنواخت همون عود و بخور شیرینی که توی اکثر کارهای گوالتییری به عنوان امضایی برجسته نقش پیدا میکنه. بیشترین تراکم این سمفونی تاریکی رو توی بوکانرا (Boccanera) و بلک افگانو (Black Afgano) شاهد هستیم اما هر دوی این کارها در مقابل ترّونی از پیچیدگی و نتهای بیشتر و فضایی سبکتر و کمتر دودی برخوردار هستن. به عبارتی میشه گفت ترّونی یه جورایی کوچکترین مخرج مشترک از همه عطرهای عودی گوالتییری هست. همون سُس تاریک که به همه کارهاش میزنه، فقط با کمی بازی خاک و احتمالا فلفل و چوب.

از نظر رایحه خب میشه گفت عطری خیره سر و سخت پوش هست چرا که دوز بالایی از دود و خاک رو ارائه میکنه که به سختی با هر تیپ و طرزی هماهنگ میشه. جدا از این موندگاری به شدت بالای این کار امکان مانور رو کم میکنه. خدا رو شکر که نشر بوش خیلی هم قوی نیست و میشه تا حدی تحملش کرد.

★★★

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

7 دیدگاه

  1. اقا کیوان مقاله این عطر رو جای دیگه به انگیلیسی خوندم اونجا میگفت شیرین هست و بوی کیک بری همراه بود دود و خاک هست این چیزا میگفت خیلی شیرینه
    ایا درسته این موضوع؟؟

        1. مگه ماگما چه بویی داره؟؟؟بعد اون بالا تو پست گقتین بیشترین تراکم این سمفونی تاریکی رو توی بوکانرا و بلک افگانو شاهد هستیم یعنی بوکانرا قدرتمند تر از ترونی هست؟؟ و بین این ترونی و بوکانرا stercus کدومش سنگین ترن؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Web Statistics
بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید