بررسی عطر

افیونِ افسونگر در باغ ارکیده : بررسی عطر اوپیوم ارکیده دو شین

ایو سه لوران – اوپیوم ارکیده دو شین (Yves Saint Laurent– Opium Orchidée de Chine)

خصوصیات برتر: شرقی، گلی

جنسیت: زنانه

فصول استفاده: بهار و پائیز


برند ایو سه لوران در سال ۱۹۷۷ با ارائۀ اوپیومِ افسانه ای سبک جدیدی از عطرهای شرقی زنونه رو به دنیای عطر معرفی کرد که برخلاف عطرهای شرقی کلاسیکی مانند گرلن شلیمار یا لوغ بلو، علاوه بر داشتن فضای گرم و نفسانیِ شرقی، دارای روح مدرن و پیشرویِ غربی بود که خیلی خوب با شخصیتِ زنِ اغواگر غربی در اون دوران تناسب داشت. این تناسب و هارمونیِ ایجاد شده بین فضای شرقی و غربی در اوپیوم چنان با دقت و ظرافت ایجاد شده بود که اون رو به عطر کلاسیکی جاودان و بی زمان تبدیل کرده که انگار هیچگاه از مد نمیوفته و قدیمی نمیشه به طوری که بعد از گذشت بیش از ۴۰ سال از تولید اون، هنوز که هنوزه یکی از پرفروش ترین های عطرهای برند ایو سه لوران هست. طی این ۴۰ سال، فلنکرهای متعددی از اوپیوم معرفی شده که امروز می خوام به بررسی کوتاه یکی از اونها بپردازم.

در سال ۲۰۰۷ یعنی درست ۳۰ سال بعد از معرفی اوپیوم به دنیای عطر، اوپیوم ارکیده دو شین (Orchidée de Chine) وارد بازار شد. میشه این فلنکر رو نسخۀ بهاری و ملایم شدۀ نسخۀ اصلی دونست. اگه نسخۀ اصلی رو مادر همۀ اوپیوم ها فرض کنیم، اوپیوم ارکیده دختر رعنایِ اون مادره که حالا بعد از سی سال به یه دختر جوون، زیبا و جذاب تبدیل شده که وقتی به صورتش نگاه می کنی متوجه شباهت به مادرش میشی اما انگار که مادرشو جوون و امروزی کردی. این دختر دیگه مثل مادرش آرایش غلیظ و اغراق آمیز نداره، رنگ رژ لبش به جای ارغوانی تیره، صورتیه مثل رنگ آدامسی که داره می جوئه. ارکیده مثل مامانش لباسای تیره و چرمی نمیپوشه، اون حالا یه تونیک سفید و صورتی پوشیده که با رنگ رژ لب و کفشاش ست شده! ارکیده یه همچین دختریه که در عین مشابهت با مادرش رنگ و لعاب امروزی تر گرفته اما جلف و همه جایی هم نیست و یه متانت همراه با مهربونیِ خاصی توی نگاهش و خط بوی عطرش وجود داره.

اوپیوم ارکیده

تصویرسازیِ عطر اوپیوم ارکیده یه همچین حالتی داره. شروع اون یادآور همون آکورد اصلیِ گرم و ادویه ایِ اغواگرِ اوپیومه که البته اینجا تندیِ زهرآگینش افسارخورده و به کمک رایحۀ سبک و نشاط آور نرولی، به وضوح روشن تر شده. کاملاً مشخصه که دُز آکورد ادویه ای اون متعادل سازی شده تا حالتی سبک تر و احیاناً چهارفصل گونه پیدا کنه و از اون حالت تاریک، دودی، گرفته و دم کردۀ نسخۀ اصلی در اینجا خبری نیست.

اما بارزترین تفاوت این نسخه با نسخۀ اصلی در بوی مدرن و متمایز گل ارکیده است. در دنیا بیش از ۹۰۰ گونه گل ارکیده وجود داره اما نت ارکیده در عطرسازی یک ترکیب سینتتیک هست که یه رایحۀ شیرین، تمیز و شرقی بهمراه بوی پودری و وانیلیِ آشکاری که اونو همراهی می کنه. این نت تقریباً یه ترکیب مدرن در عطرسازی به حساب میاد و تا قبل از سال ۲۰۰۰ به ندرت در عطرسازی به کار می رفت. برای همین هم، خیلی بعیده شما بتونید یه عطر کلاسیک زنونه پیدا کنید که مشخصاً بویِ واضح ارکیده داشته باشه. بنابراین نت ارکیده مشخصاً ایجادکنندۀ فضایی گلی، پودری و وانیلیِ مدرن در عطرهاست. این نت در اوپیوم ارکیده که ایو سه لوران ادعا می کنه بوی گل ارکیدۀ چینی هستش به خوبی نقشش رو ایفا می کنه و همونطور که گفتم یه فضای گلی، شیرین، تمیز و پودری ایجاد می کنه که به خوبی با زنبق ترکیب شده تاجنبۀ پودری اون برجسته تر بشه و خیلی آروم و ظریف با بوی وانیل و کهربایِ عطر در فاز نهایی پیوند میخوره.

اوپیوم ارکیده

این عطر به زیبایی و لطافتِ حریر مثل لباس نازکی روی پوست میشینه و رقص رایحۀ شرقی و گلیِ اون تا چند ساعت حس و حالتونو خوب می کنه. اوپیوم ارکیده جایگزین مناسبی برای نسخۀ اصلی در فصل بهار هستش (یا بهتره بگم بود چون متأسفانه دیگه تولید نمیشه) و برای خیلی ها که قدرتِ زیاد نسخۀ اصلی اونا رو اذیت می کنه اما دوس دارن بوشو روی تنشون داشته باشند، می تونه گزینۀ بسیار مناسبی باشه. 

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Web Statistics
بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید