بررسی عطر

بالمان اوم بی هویت اما پرکاربرد: بررسی عطر Balmain Homme

بالمان اوم

بالمان – اوم (Balmain – Homme)

سال تولید: ۲۰۱۵

کشور: فرانسه

گروه بویایی: شرقی چوبی (Oriental Woody)

عطار: اُلیویه پِشو (Olivier Pescheux)

 نُتهای برتر: برگ بنفشه، زعفران، چوب سدروس، جوز هندی، دانۀ تونکا (کومارین)

فصول استفاده: پاییز و زمستان

تفکیک جنسیتی عطرهای مردانه با تاکید روی واژۀ Homme (اوم به معنی مرد) امریست که از دهۀ ۷۰ میلادی شدت گرفت و تا پیش از اون به ندرت با این عنوان روی شیشۀ عطرهای مردونه برخورد میکردیم. سیر تکاملی عطر و معیارها و مفاهیم در ساختار عطرهای مردانه طی چند دهۀ اخیر مسیری رو به بی هویتی پیش گرفته. واژۀ “اوم” برعکس معنی لغوی اون که دست کم هویت جنسیت مرد رو القا میکنه، توی دنیای عطر مترادف “هیچ” شده! و Balmain Homme (بالمان اوم) یک مثال هست مثل هزاران مثال دیگه، گرچه خود عطر کار بدی نیست اما وقتی مبحث به هویت عطر میرسه “اوم” مثل یه اتومبیل پراید سفید هست توی اتوبان شلوغی پر از اتومبیلهای پراید سفید. این روند طی مراحلی برای انبوه سازی بازار با کارهای دم دستی تر، بالا گرفتن رقابت سر ترکیبات و زیاد شدن دست توی صنعت عطر و یک سری عوامل خرد و درشت اینچنینی رخ داد که در حاصل عطر به کالایی مصرفی بدل شد که برای صدا زدن، و نه برای نامگذاری، یه اسم داره. اوم، گرچه طوری روی شیشۀ عطر ظاهر میشه که گویا تنها یک بار و فقط روی همون شیشه درج شده و بس، اما یکی از پرمصرفترین عناوین عطرهای مردونه هست. یک کلیشه به سادگی واژه مرد.

“بالمان اوم” مجموعه ای از همۀ شاخصه های عطرهای مردونه هست به طور مساوی که حس و اثری میانه رو بجا میذاره.

با رایحه ای شیرین و خنک شروع میکنه که اثری از مرکبات به شکلی بارز توش نیست، به جز کمی حس ترش که با برگاموت اهیا شده به همراه کلیّت ادویه ای و چرمی شروع که از ترکیب جوز هندی، زعفرون و دانۀ تونکا تشکیل شده. عمق کار از ابتدای اجرا خوب هست و نشون میده که گرچه یه عطر هست مثل هزاران عطر دیگه اما سعی میکنه کار خوبی باشه. با قدرت گرفتن همزمان چوب سدروس و نت بنفشه که بویی خیس و خاکی داره، حالت چرمی کار کامل میشه و شخصیت عطر شکل میگیره. نتها حالتی از عامه پسندی خودخواسته و آگاهانه رو فراهم میکنن مثل کسی که به عمد کت و شلوار خاکستری روشن میپوشه که توی جمع زیاد تو چشم نیاد. اوم یه جورایی مثل فرزند غیرقانونی Dior Fahrenheit هست که جز چندتایی خطوط صورت و یه سری عناصر بصری حتی به پدرش هم نرفته. نه صلابت پدر، نه خشونتش و نه جسارتش رو ارث برده اما با این حال بین عموم چهره ای مثبت و خوش داره و همه دوسش دارن.

از دید من “بالمان اوم”، در مقابل کاراکتر نداشته ش، عطری پرکاربرد و قابل مصرف روزانه هست، عطری چهارفصل با کمی حالت شاد بدون اینکه لبخندش به خنده تبدیل بشه، و حالتی شیک و همه پسند اما با صورتی فراموش شدنی و خنثی. افرادی که مشاغل اداری دارن که نباید روی شخصی بودن کارشون تاکید کنن این عطر رو میتونن خیلی راحت استفاده کنن. باز نیاز هست تاکید کنم که از نظر رایحه عطر بسیار خوبی هست، اما اگه دنبال عطر امضای جسورانه میگردین که با رایحه ش شما رو بشناسن، بهتره دور این عطر رو خط بکشین.

کمی شیرین، کمی خنک، ادویه ای و خوشمزه، چرمی و نرم و بی زاویه، و کمی چوبی و خاکی و نفت مانند و خیلی کم دودی و تلخ. به مدد نتهای دریایی و چرم و چوبش موندگاری بالایی داره و نشر بوی مناسب اما نه قدرتمند که تا چند متری رو پوشش بده. بازخورد خوبی هم میاره که فاکتور مطلوب و نقطۀ قوتش هست.

★★

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. اگر امکانش هست فونت سایت رو درشت تر کنید به نظرم یکم توی قالب سایت گمه.
    پیشنهاد دیگه این که بصورت تصویری،نت های بکار رفته رو به شکل شماتیک هم نشون بدید
    ممنون از سموری ها 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Web Statistics
بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید