بررسی عطر

بررسی عطر گرلن تونکا ایمپریال

تونکا

نام عطر: گرلن تونکا ایمپریال – Guerlain Tonka Imperiale

سال تولید: ۲۰۱۰

گروه بویایی: شرقی  – Oriental

عطار: تیــِغی وِسِغ (تیری وسر) – Thierry Wesser

فصول استفاده: پاییز و زمستان

تونکا ایمپریال یه عطر شرقی خوشبو و عامه پسنده که علیرغم قرار داشتنش تو لاین سطح بالاتری از کارهای روتین گرلن، رایحه خیلی آشنا و تا حد زیادی تکراری رو ارائه میده. تو یه دوره خاص این عطر توسط یه سری reviewer ها تو سایتها و کانالهای مختلف حسابی هایپ شد و تو لیست برترین های فصلهای سرد سال اونها قرار گرفت اما یادتون باشه که همیشه به بینی خودتون اعتماد کنین و درگیر مسائل هایپ و جوگیرشدن های دوره ای که برای یکسری از عطرها بوجود میاد نشین!

این عطر همونطور که از اسمش مشخصه قراره محوریت اصلیش رایحه دانه تونکا باشه اما قطعا روایح دیگه ای در کنارش قرار دارن که حتی یه سری مواقع نقش پررنگ تری از دانه تونکا دارن. عطر با یه رایحه گرم و کمی تلخ از دانه تونکا شروع میشه که براحتی میشه حس  شیرین و کهربایی/وانیلی رو هم در کنارش استشمام کرد. رایحه ضعیفی از مرکبات هم تو پس زمینه و برای دقایق کوتاهی قابل حس کردن هستن اما قدرت زیادی ندارن که بخوان عطر رو شاداب کنن. فقط هستن که کمی کاراکتر به عطر بدن و یه حالت شیرین و مرکباتی خوشمزه رو برای دقایق کوتاهی تو رایحه ابتدایی ایجاد کنن و بعد بارشونو ببندن و برن! یه حالت فلفلی مشخص هم حس میشه که البته با فاصله کمی پشت تونکا و کهربا داره حرکت میکنه و پیش میره. بعضی وقتها یه حس مُشکی هم از بین رایحه ها سرک میکشه و میگه منم هستم، اما کهربا و تونکا با مشت میزنن تو سرش و میگن بشین بابا، تا ما هستیم همین گوشه میشینی و جُم نمیخوری! جدا از همه اینا عطر یه حالت پودری ضعیف هم داره که تو شروع خیلی مشخص نیست.

مدت زمان زیادی نمیگذره که حس مرکباتی محو میشه و رایحه کهربایی/وانیلی میره و بطور کامل پشت سر تونکا مخفی میشه. در حینی که داره این اتفاقات رخ میده بخور و یه رایحه آلبالویی مانند هم به عطر اضافه میشن. اضافه شدن بخور باعث میشه که عطر یه حالت تلخ و تا حدی دودی پیدا بکنه و اون حالت آلبالویی که سرمنشاء شو نمیدونم حالت میوه ای آلبالویی خوشمزه ای به عطر میده که هر چند خیلی قوی نیست، اما با کمک شیرینی متعادل کهربا و وانیل تو مهار کردن تلخی تونکا و همینطور حالت تلخ و کمی دودی بخور نقش مهمی رو ایفا میکنه. حس پودری تو این مرحله یه ذره قویتر میشه اما در کل ملایم هست.

تو قسمت پایه عطر به یکباره لایه های زیادی رو از دست میده و خیلی ساده تر میشه. تو قسمت پایه حس دودی و تلخ بخور تا حد زیادی از بین میره. تونکا و اون حالت نسبتا چرب و تلخی که داره تا سرحد محو شدن عقب نشینی میکنه و رایحه کهربایی و وانیلی هم فقط نجوایی ازش به مشام میرسه! حالا زمانی هست که مُشک میاد و خودشو نشون میده. تو قسمت پایه با یه رایحه نیمه شیرین، مُشکی، کمی پودری و کمی تلخ روبرو هستیم که یه حالت خاکی خیلی ضعیف هم باهاشون ترکیب شده.

در مجموع عطر ساده و در عین حال نسبتا پیچیده ای هست که حس کلی رایحه اش خیلی آشنا و معمولی به نظر میاد اما خیلی خوش ساخت و خوشبوئه. اگر از یه عطری مثل Givenchy Pi خوشتون میاد به احتمال خیلی زیاد اینکار رو هم بسیار بپسندین و صد البته باید چندین برابر به نسبت ژیوانشی بابتش پول بدین!

این عطر بیشتر مناسب استفاده روزانه هست اما بصورت رسمی هم میشه استفاده کرد. خصوصا که یه مراسم شاد مثل پارتی یا عروسی پیش رو داشته باشین! برای میتینگ ها و جلسات اداری و کاری چندان توصیه اش نمیکنم.

پخش بوی عطر متوسط به بالاست و ماندگاریش هم حدود ۸ ساعت روی پوست هست که کاملا راضی کننده اس.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Web Statistics
بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید