بررسی عطر

شنل۲۲ یک بررسی: شنل۵ روتوش شده

شنل شماره ۲۲ (Chanel N°۲۲)

سال تولید: ۱۹۲۲

کشور: فرانسه

گروه بویایی: گـُلی الدهیدی (Floral Aldehyde)

عطار: ارنست بو (Ernest Beaux)

 نُتهای برتر: الدهید، زنبق، ایلانگ ایلانگ، یاس، رز

فصول استفاده: تقریبا همه فصول اما برای هوای پاییز و بهار مناسبتر هست

صحبت در مورد شنل ۲۲ صحبت در مورد یکی از مطرحترین و پرطرفدارترین عطرهای شنل هست. این عطر که یکسال بعد از انقلاب بویایی شنل – عطر شماره ۵ – در سال ۱۹۲۲ توسط همون عطرساز ساخته شد، فضای لوکس و وحشی شنل ۵ رو بدون رایحۀ زُهم حیوانی به نمایش میذاره که حاصل این فاکتور گیری رایحه ای هست الدهیدی، شدیدا صابونی و گرم، گُلی و پودری و چوبی و شرقی که حدفاصل سنین ۴۰ به بالا رو به شدت مجذوب خودش میکنه و میشه شماره ۲۲ رو یکی از موفقترین عطرهای گروه گلی الدهیدی بحساب آورد.

وقتی گابریل شنل (ملقب به کوکو شنل) در سال ۱۹۲۱ از بین اتودهایی که ارنست بو برای اولین عطر شنل آماده کرده بود شماره ۵ رو پسندید، به وضوح طرح یک اتقلاب رو در صنعت الدهید بنیان میکرد که حتی اولین عطر الدهیدی جهان – رِو دُغ (Rêve d’Or) که سالها پیش از شنل در سال ۱۸۸۹ توسط خانۀ عطر فرانسوی L.T.Piver ساخته شده بود – نتونسته بود به اون محبوبیت برسه. چرا که شنل روح عصیانگر زنی بود که از زیر سیطرۀ مردسالارانۀ قرن نوزدهمی اروپا فرار کرده و قدرت زنانه رو در همه وجوه خودش چه توی طراحی لباس، چه توی دکوراسیون بوتیک و اقامتگاهش، چه توی عطرهاش و حتی توی رفتار اجتماعیش به خوبی نشون میداد. کما اینکه شنل شماره ۵ عطری هست که به خواستۀ شنل “بوی زن” میده. و این حکایت انقلابی اجتماعی بود که چهرۀ جدیدی از زن اروپایی رو به جهان معرفی میکرد.

شنل شماره ۲۲ نمایش وجه خالص اون شاه کلیدی هست که عطرهای کلاسیک زنونۀ شنل رو مدیریت میکنه: الدهید. الدهیدها بسیار گوناگون هستن و در بسیاری از عطرها حضور دارن، تا حدی که حتی نام بردن ازشون توی ترکیب ضروری نیست. اما در بعضی عطرها مثل کارهای شنل که حول محوریت امضای الدهیدی این خانه شکل میگیره، اولین عبارتی که به ذهن میاد همین ماده هست.

الدهیدی که شنل استفاده میکنه فضایی شرقی، پودری، گرم و مخملی، چوبی داره و بوی غالبش شباهتهایی به بوی جگر کباب شده ای داره که سرد شده باشه. (نمونۀ همین الدهید رو توی عطر شماره ۱۴ اندی تاور – Noontide Petals – میتونین کشف کنین) با این حساب باید تا الان متوجه شده باشین که رایحۀ کلی شنل شماره ۲۲ بویی چوبی، گـُلیِ سفید، قدیمی، گرم و مهربان و نصیحت گر، پودری و برونگرا داره که خیلی مخفیانه وجوه سکشوالیتۀ زنانه رو بدون عریانگرایی به نمایش میذاره. نه فقط یک عطر زنانه بلکه بوی یک زن.

با اینکه الدهید (بحث فقط در مورد عطرهای شنل نیست) احتشام و جلال دوره های خاصی رو به نمایش میذاره که الان ازشون دهه ها گذشته، این ترکیبات چندان خوشایند نسل جوان نیستن چرا که بخاطر راکد موندن در طول تاریخ یادآور سنینی هستن که معمولا با فرسودگی بدن، ضعف بهداشت بخاطر کهولت عضلات، و اضمحلال هوشیاری یاد میشه: سالخوردگی. این دلیل اصلی اجتناب افراد جوان از عطرهای الدهیدی هست. اما من توصیه میکنم شما همه این جوانب رو از نظر بیرون بریزین و حتما این عطر رو تستش کنین. مخصوصا اگر میخواین در مورد عطر و عطرسازی بدونین، این عطر فرصت بسیار خوبی هست برای آشنایی با الدهید و دنیای عطرهای سنتتیک.

★★★★

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Web Statistics
بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید