بررسی عطر

شکار پروانه – بررسی عطر لو شس او پاپیون از برند لاغتیزن پغفومه

لاغتیزن پغفومه – لو شس او پاپیون (L’artisan Parfumeur- La Chasse aux Papillons)شکار پروانه

خصوصیات برتر: گل های سفید 

جنسیت: مشترک زنانه/مردانه (ولی بیشتر زنانه)

فصول استفاده: بهار و تابستان
.

.

.

.
.
.


بعضی از عطرها، اگرچه بدون برچسب خاصی برای جنسیت معرفی میشن، اما همه ته دلمون یه جورایی میدونیم که برای یکی از دو جنس خانم یا آقا مناسب تر هستن.

لو شس او پاپیون از برند لاغتیزن پغفومه هم با اینکه برچسب پوغ فم یا پوغ اوم نداره، اما بی هیچ شک و شبهه ای، تصویر یک زن رو در ذهن مجسّم میکنه.

این عطر، شمایل یک زن روستایی و بی ریای جوان فرانسوی ـه با پیراهن ساتن و حریر سفید رنگ مزیّن به گل و برگ های ریز زرد و خطوط کوتاه و دَرهم به رنگ سبز؛ با یک کلاه بزرگ آفتاب گیر زنانۀ شیری رنگ که دسته ای از گل های طبیعی، از زیر روبان سپید و درخشان دور کلاه رد شدن و روی لبۀ اون نشسته اند. در دنیای درون شیشۀ لو شس او پاپیون، الآن اواخر بهار و اوایل فصل تابستان ـه؛ دشت ها و جنگل ها به سبزترین و تازه ترین حالت دراومدن و گل های سفید و صورتی و زرد در دشت و جنگل، شکفته ترین چهره ـشون رو به ما نشون میدن. امروز، آسمون آبی ـه و چند تکه ابر پنبه ای بزرگ، گُله به گُلۀ آسمون رو سفید کردن. زن روستایی و جوان ما، با یک تور پروانه گیری در دست، بی هیچ دغدغه و فکر و ذکر، به دنبال پروانه هایی که روی گل ها و سبزه ها جست و خیز میکنن، می دَوه …

 و این سناریو، در همین لحظه و روی همین تصویر، متوقف میشه؛ و لو شس او پاپیون خلق میشه!

شکار پروانه

نام خالق اثر: پیِر بریساود (Pierre Brissaud) 

لو شس او پاپیون، یک عطر مطلقاً “گلِ سفید بوی” با محوریت شکوفۀ لیمو، مریم و یاس ـه که در شفاف ترین و درخشنده ترین حالت ممکن طراحی شده. روایح ایندولیک، که به وجهۀ شبه حیوانی گل های سفید معروف هستن، هیچ جایی در این شیشه ندارن و گل های سفید، یک طرحوارۀ بویایی نورانی و سپید مرواریدگونه رو به ذهن میارن؛ که هم درخشندگی یک روز آفتابی رو در خودشون دارن و هم سپیدی و پاکی گل های بهاری و ظرافت بی نظیر حریر و ساتن بر پیکر معوج و گرم یک زن رو به تصویر میکشن.

عطر لو شس او پاپیون، بی تعارف، متعلق به یک زن ـه و مشخصاً میشه تشخیص داد که رایحه، به سمت و سوی “زنانه” در طیف جنسیت میل میکنه. سبزینگی، خنکای تلخ و وجهۀ خام و نارس شکوفه های لیموسبز به شکل استادانه ای در لطافت و درخشندگی گل های مریم و یاس ادغام شدن و فقط در پس زمینه، سوسوی ضعیفی از روایح نه چندان زنانه رو میشه شناخت؛ که اون هم دوام چندانی نداره.

این عطر، برمبنای یک ترکیب مینیمال و نه چندان پیچیده ساخته شده و تغییر نت چندانی رو در اون نمی بینیم. به خاطر همین ترکیب مینیمال و ساده، احتمالاً رایحۀ مشابه این عطر رو در کارهای دیگه ای هم تجربه کرده باشید که معروفترینش، آوون تودِی یا Avon Today ـه؛ اما بی اغراق، شفافیت و درخشندگی روایح سفید رنگ در این عطر، با نمونه های مشابه دم دستی تر مثل همون کار گُل محور آوون، قابل قیاس نیست.

شکار پروانه

لو شس او پاپیون، مناسب دو فصل بهار و تابستان ـه؛ چون طعم شیرین اما خنک و تازۀ گل های نیمه مرطوب در این عطر، به خوبی با گرمای این دو فصل چِفت میشه. با توجه به اینکه این عطر قدرت پراکندگی بُمب سان نداره، ازش توقع نداشته باشید که در جمع های شلوغ، عطر بقیۀ افراد رو جلوی روی همه سَر ببُره؛ لو شس او پاپیون، مثل تصویر یک زن جوان و روستایی فرانسوی، ساده و بی ادعاست، پس در همون حد ازش توقع داشته باشید. به نظر من، مکان و سبک پوشش خاصی رو نمیشه برای این عطر در نظر گرفت؛ چون اصطلاحاً یک عطر “بِساز و کنار بیا” ست که هر مکان و تیپ و لباسی رو تحمل میکنه!

البته، خودش به راحتی بهتون میگه که کدوم رنگ و بافت ها رو از کمد لباس هاتون بیرون بکِشید و به تن کنید؛ حتی بهتون میگه که چطور مثل یک جنتل وُومن لبخند بزنید، راه برید و رفتار کنید!

نکتۀ آخر: لو شس او پاپیون یا La Chasse aux Papillons، معادل عبارت Butterfly Hunt در زبان انگلیسی و “شکار پروانه ها” در زبان فارسی ـه… و طراح یا عطار لو شس او پاپیون، اون رو به یاد و گرامیداشت روزهای کودکی ـش و خاطراتش از دنبال کردن پروانه های رنگی زیر آسمان آبی و گرم تابستون در دشت های پر از گل و سبزه طراحی کرده.

شکار پروانه

Chasing Butterflies by Berthe Morisot 

تابلوی “به دنبال پروانه ها”؛ اثر برسی موریزو 

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

5 دیدگاه

  1. من به عنوان یک آقا این عطرو ندید می پسندم حالا هرچقدر که بخواید مریمو یاسو از ما بگیرید همونجور که کارنال فلاور و توبروز ٣ قبل تر زنانه معرفی شدنو جزو بهترینای گلی واسه من هستن ممنون بابت معرفی عطر

  2. چه تصویرسازی های زیبایی
    ممنون از ریویوی خوب این عطر
    عطرهایی با بوی گل های سفید و مخصوصا مریم برجسته خیلی زیاد هستن و آدم با تست هرکدوم یاد اون یکی میفته و گاهی تستشون برای کسی که علاقه ای به این سبک نداشته باشه کسل کننده میشه
    این وسط چیزی که میتونه یکی از این کارهارو منحصر به فرد کنه کیفیت بالای اونها یا متفاوت بودن ترکیبشون با استفاده از مواد مختلفه. مثل اینکه اینم از همون گزینه های با کیفیته و البته نسخه اکستریمش از اون گزینه های متفاوت…
    من نسخه ی اکستریم این عطرو همین اخیرا تست کردم و به شدت عاشقش شدم نمیدونم این نسخه ی اصلی هم به اندازه همون جذبم میکنه یا نه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Web Statistics
بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید