بررسی عطر
موضوعات داغ

بوی خوشِ جنایت: بررسی عطر نازومتو فانتوماس

فانتوماس

خبر تولید فانتوماس رو که توی فضای مجازی و سایت‌هایی که مطالعه می‌کنم خوندم، یاد اون دورانی افتادم که عطر بلک افگانو از همین برند نازومتو بیرون اومده بود و یادم اومد چطور مثل بمب ترکیده بود. تقریبا هر بلاگری داشت از بلک افگانو حرف می‌زد.

جالب اینجاست که با گذشت این همه سال و ورود این همه عطر به برند نازومتو و برند اورتو پاریسی، هنوز این برند و عطرسازش الساندرو گوالتییری رو با بلک افگانو میشناسیم. درست مثل ال پاچینو که با صورت زخمی می‌شناسیم!

فانتوماس

ایدۀ ساخت فانتوماس

گوالتییری عطرسازی نیست که عطر رو بدون داستان و پیش‌زمینه به شما بده و بگه این خوبه برو بزن حالش رو ببر. او پشت هر عطرش یه داستان میذاره و ازتون دعوت می‌کنه همراه با اکتشاف رایحه، ایدۀ ساخت عطر رو هم با باهاش هماهنگ کنی.

فانتوماس

ایدۀ ساخت فانتوماس از داستانی به همین نام میاد که شخصیت اول اون قاتلی زنجیره‌ای و یک تبهکار تحت پیگرد قانونه به نام فانتوماس که پس از جنایت مثل مه ناپدید میشه و بازرس‌های ماجرا همواره در تعقیبش به سر میبرن.

“عطر جدید نتیجۀ یک فرایند تحقیقی با هدف ایجاد تأثیر شادمانی و شعف زمینی است. خودتونو آماده کنید برای یه قدرت نامرئی که وارد احساسات شما میشه و اونو پر میکنه از عشق و راز، و میتونه یه روح پلیدو در خودش مخفی کنه.

فانتوماس یه عطر هیجان انگیز، غنی، س ک س ی و اغواگره که نت های تاریک و قدرتمند به زیبایی رایحۀ اونو احاطه کردن. اطلاعات بیشتر به زودی منتشر میشه.”

رایحۀ عطر نازموتو فانتوماس

حالا کانسپت عطر رو بذاریم کنار، برسیم به خود رایحۀ فانتوماس که طبق معمول هیچ نُتی براش معرفی نشده و این کار کشف رایحه رو جذاب‌تر می‌کنه.

فانتوماس

رایحۀ عطر شروعی متفاوت داره با بویی شبیه به کیک لیمویی با خامۀ تازه و مزۀ ترش و ملس لیمو. وای که چقدر عاشق کیک لیمویی هستم. برای این رایحۀ خامه‌ای یک فضای خربزه/طالبی مانند رو اگر بتونین متصور شین، شروع عطر رو درک کردین.

فانتوماس

کلیّت کار تو شروع حالتی خوش و شاد و مرموز و شبه-اقیانوسی داره که از طرفی بوی لذت میده و از طرفی، با همبستری با اکوردی فلزی و خون مانند، یادآور جنایته.

این همون حس بی‌نظیر جنایتی بی‌نقص هست که عطرساز در پی‌اش عطر رو ساخته. برعکس خیلی از شما که عاشق بوی فلزی توی عطر هستین – حتی اگه خودتون آگاه نباشین از این ذائقه – من خیلی رابطه خوبی باهاش ندارم.

حقیقتش یه کم زحمت داشت برام تا با این رایحۀ خون مانندِ اقیانوسی مبهم آشتی کنم و معترفم که چند بار هم حالم رو بد کرد. اما اونقدرها وحشتناک نبود که بعد از سه چهار بار تست نتونم باهاش کنار بیام.

فانتوماس

خلاصه اینکه شما تو شروع رایحه‌ای لیمویی و طالبی‌مانند و اقیانوسی دارین که فضایی چرب و خامه‌ای رو یادتون میاره. در ادامۀ این شروع بویی آشنا که تو اکثر کارهای اخیر الساندرو گوالتییری و کمی هم توی بلک افگانو تکرار شده رو به وضوح حس می‌کنین.

چوب سندل در فانتوماس امضای الساندرو گوالتییری

گوالتییری توی برخی از عطرهای اخیرش از دُز بالای نوعی سندل وود سنتتیک استفاده کرده که هویت مشترک عطرهای قبلیش رو هم تا حدی لو میده.

فانتوماس
الساندرو گوالتییری

به عنوان مثال عطر سمینالیس از اورتو پاریسی تراکم بالایی از این رایحه رو به نمایش میذاره. این سندل وود بیشتر از اینکه فضایی چوبی رو یادتون بیاره فضایی لاکتوزی، شیر مانند، کمی چرب و گرم داره که به شروع لیمویی/طالبی عطر میاد.

این شروع لیمویی، بوی طالبی، فضای شبه اقیانوسی، بوی فلزی و خون مانند، و چوب سندلی که توی این عطره باعث میشه فانتوماس عطری باشه که در عین عجیب غریب و متفاوت بودن به راحتی جلب توجه می‌کنه و به راحتی بازخورد میاره.

راستی این وسط تا یادم نرفته بگم که توی کانال یوتیوب سمور هم از این عطر یک بررسی گذاشتم که دعوتتون می‌کنم توی این لینک تماشا کنین.

فانتوماس

پکیجینگ و ظاهر فانتوماس

این عطر هم مثل همه عطرهای مجموعه نازومتو تو شیشه مکعب مستطیل ۳۰ میل با غلظت Eau de Parfum و تو شیشه ۴ میل با غلظت Extrait de Parfum ارائه میشه که رایحۀ دو نسخه یکی اما غلظت و نوع استفاده از اونها و روندی که روی پوست بازی می‌کنن متفاوته.

مثل همه عطرهای این مجموعه شیشه‌ها یکسان اما درب‌ها با هم فرق دارن. درب فانتوماس از چوب فندق ساخته شده که از چهار وجه با لایه ای فلزی و آینه‌ای پوشانده، و از بالا و پایین طرح چوب رو میبینین.

فانتوماس
شیشه‌های ۴ میل و ۳۰ میل عطر فانتوماس

پرفورمنس فانتوماس

از نظر موندگاری فانتوماس روی پوست من حسابی قدرتمند بازی می‌کنه. بالای ۶ ساعت روی پوستم حسش می‌کنم.

سیاژ (Sillage) این عطر از موندگاریش بارزتره. نشون به اون نشون که من این عطر رو اولین بار روی بلاتر تست کردم و کل اتاق کارم رو در بر گرفت. روی پوست هم به همین منوال شروعی بسیار فراگیر داره و تا نیم ساعت اول اگر تو یک مکان ثابت باشین اون مکان مال شماست!

استایل فانتوماس

کارهای الساندرو گوالتییری در مجموع عطرهایی ساختارشکن و متفاوت هستن که در عین حال، راحت پوشیده میشن و بازخورد هم میارن. این برعکس خیلی از عطرهای نیش‌ه.

اما این کارها استایل مشخصی رو می‌طلبن و فانتوماس هم یکی از اون عطرهای پررنگ این مجموعه‌ست که نیاز به استایلی متفاوت داره.

بخاطر فضای لاکتوز مانند و نامأنوسش شاید چندان روی استایل رسمی جواب نده. بخاطر رایحۀ فلزی و عجیب غریبش شاید خیلی کژوال و دم دستی هم نشه استفاده‌ش کرد.

اما در نهایت میل به هنجارگریزی توی این عطر از رسمی و فرمال بودن بیشتر حس میشه. عطریه که میتونه یک استایل شیک رو همراهی کنه و میتونه یک استایل موفق رو بیشتر تو چشم بیاره.
از نظر جنسیت تقریباً مساوی بین زن و مرد تقسیم میشه، هرچند که به ذائقۀ من، چنین بویی رو روی پوست یک زن بیشتر از پوست یک مرد می‌پسندم.
اما این فقط سلیقۀ منه و لزوماً اینطوری نیست.

فانتوماس

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

4 دیدگاه

  1. عکس اون کیک لیمویی دهنمون رو آب انداخت.
    چرا عطرسازها سعی میکنن با چوب صندل رایحه خامه ای رو دربیارن؟ این دوز بالای چوب صندل رو تو چند تا کار مثل Lumiere Blanche یا Tam Dao دیدم که با اینکه تو ایجاد رایحه شیری/خامه ای تا حدی موفقن اما همش حس میکنی یه جای کار میلنگه و اونطور که باید به وجدت نمیاره.

  2. ممنون کیوان فکر کنم هنوز اونقدرا باهاش حال نکردی
    راسی قبلنا یه ستاره ای به عطرا میدادی آخرش امتیازشون بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Web Statistics
بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید