بررسی عطر

فول اینسنس: بررسی عطر Full Incense از برند Montale

فول اینسنس

مونتل – فول اینسنس (Montale – Full Incense)

سال تولید: ۲۰۱۰

کشور: فرانسه

گروه بویایی: شرقی چوبی (Oriental Woody)

عطار: ناشناس

 نُتهای برتر: بخور کُندر، صمغ لادن، چوب سدروس، صمغ المی، نعنا هندی

فصول استفاده: فصول سرد

تاریخ عطر با دود شروع شده، هنگامی که انسانِ تمدنهای کهن برای تقدیس خدایان در قربانگاه و عبادتگاه با سوزاندن برگهای معطر و شاخه ها با رایحۀ اغواگر و مبهمِ دودهای خوشبو آشنا شد. واژه فیوم (Fume) در عبارت پرفیوم (Perfume) که در زبانهای لاتین به معنی دود هست از همین گذشتۀ انسان سرچمشه میگیره.

بخور (عود یا عودسوز، در مکالمات محاوره ای) رو شاید به وضوح بشه قدیمی ترین اختراع بشر در زمینه عطر دونست. ترکیبات گوناگونی از صمغها، برگها، چوبها که برای تقدیس، تکفیر، جادو، مداوای بیمار، دور کردن پلیدی، جشن گرفتن، و این قبیل مناسبات استفاده میشده. یکی از دلایل محبوبیت بالای عطرهای بخوری امروزی هم همین حس اغواگر، مقدس، پیچیده اما در عین حال آشنای بخور هست که حسی کهن و دیرینه رو در ما زنده میکنه که به طور ناخودآگاه با خودش حس احترام و آرامش رو به همراه میاره.

عطر فول اینسنس (Full Incense) خیلی ساده و هوشمندانه ترکیبی رو ارائه میده که قشر عظیمی از جمعیت جهان رو میتونه مجذوب خودش کنه. ترکیبی از صمغهای کُندُر و اِلِمی و لادن به همراه چوب سدروس و نعنا هندی که شباهت بسیار زیادی به بخور استفاده شده در کلیساها داره. به خصوص کلیسای کاتولیک.

فول اینسنس عطری چوبی، دودی، صمغی، خشک و رزینی و شرقی هست که شروعی کمی گمراه کننده، تاریک و شیرین و تلخ داره و بُن مایۀ بخوری سریعا در بستر خودش میشینه و عطر فرم کلی رو به خودش میگیره. بُن مایه ای که روی سادگی بخور تاکید داره و بخور رو صاف و خالص اما بسیار قدرتمند به نمایش میذاره. بدون شک میشه ادعا کرد که مونتل این ترکیب رو از چند عطر پیشین کپی برداری کرده اما من این عطر رو یه نقطه اوج در کارنامه این برند میبینم؛ با اینکه هیچی امیدی به مونتل نداشتم و ندارم. عطر آوینیون از برند کوم دِ گاغسون (Comme des Garçons Avignon) همین ترکیب دودی بخوری رو با فضایی متفاوت و البته با کمی نقص به نمایش میذاره. عطر کاردینال از جمیز هیلی (James Heeley Cardinal) هم یک نمونۀ دیگه هست که رایحه ای خشکتر نسبت به مونتل داره اما به وضوح عطر خوش ساختی هست. و نهایتا عطر تانوکی از اودین (Odin 07 Tanoke) فضای بخوری رو با هویتی بسیار چوبی و سوزنی برگ و ممتد به نمایش میذاره.

نشر بو و موندگاری عطرهای مونتل معمولا بسیار بالاتر از حد منطقی هستن و اینجا هم همین روند ادامه داره.

★★★

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Web Statistics
بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید