بررسی عطر

موسیو مال: بررسی عطر Monsieur از برند Frederic Malle

 موسیوفردریک مال – موسیو (Fredeic Malle – Monsieur)

سال تولید: ۲۰۱۵

کشور: فرانسه

گروه بویایی: شرقی وانیلی (Oriental Vanilla)

عطار: برونو یووانوویچ (Bruno Jovanovic)

 نُتهای برتر: نعنا هندی، نارنگی، بخور، وانیل، چوب سدروس

فصول استفاده: اواسط پاییز تا زمستان و اوایل بهار

اگر فکر میکنین نتهای مرکباتی مثل لیمو و نارنگی همیشه خنک و تازه هستن موسیوی فردریک مال میتونه مثال نقض خوبی باشه که نشون بده مرکبات میتونه هم گرم باشه هم کهنه و مونده.

اولین بار که این عطر رو تست کردم شروعش کمی منقلبم کرد. برای من فردریک مال برندی هست که توی یک جمع بندی میشه اون رو خانۀ عطری دونست که روی ترکیبات کلاسیکی کار میکنه که مُد و مرگ ندارن و توی همۀ دوره ها مورد قبول واقع میشن. گرچه کارهایی مثل Musc Ravageur رو نمیشه به راحتی جزو این دسته شمرد. Monsieur هم شروعی بسیار دور از انتظار داره. هم به خاطر اینکه با فضای کلیِ کارهای مال فرق داره هم به این خاطر که با واژۀ موسیو که انتظار یه کار اتو کشیده و جا افتاده رو در شما ایجاد میکنه، فاصله داره.

خود عطر شروعی کمی پیچیده، کپک مانند شبیه نون کبره بسته و مرکباتی داره که نه رسیده هست نه پوسیده نه نارس… حالت گرم و گازدار نامانوسی از یک رایحۀ فلفلی و بخوری توی مرکبات رسوخ و نمود پیدا کرده که به ندرت میشه مشابهی براش پیدا کرد. ترکیبی بسیار جالب از پچولی و مرکبات تلخ و گس و گازدار و مشروبی. آره مشروبی بهترین واژه هست. انگار پرتقال یا نارنگی کلمانتین تخمیر شده باشن. اما این کار به هیچ عنوان جزو عطرهای Boozy بحساب نمیاد چرا که امپراطوری بخور و پچولی خاکی و قارچ زده از همون بدو شروع محکم و استوار بنا نهاده شده و تا انتها ادامه داره.

فضای کلی این عطر فضایی چرم گونه (اما نه چرمی) کمی شیرین و تلخ، نیمه دودی، کمی گزنده و ترشیده و کپک زده هست که در عین حال که حالتی نامانوس و غیر متعارف داره، حالتی با اعتماد، ساکن، جاافتاده، شناخته شده و کلاسیک رو القا میکنه که درست مثل عطرهای مردونۀ کلاسیک رفتار میکنه و هیچ حس ناآرامی بهتون نمیده.

تا حدی رگه های مشابهی از گرلن اریتاژ (هریتیج) رو داره اما بامزه ترین قسمت این عطر شباهت بسیار نزدیکش به M7 هست و اون بخاطر وجوه نزدیک نعنا هندی توی این عطرها هست! خیلی ها از جمله خودم ترکیب این عطر رو بسیار نزدیک به ام سون میدونن و واقعا با اینکه در جزئیات هیچ مشابه به نظر نمیان در کلیت همون حس رو القا میکنه. در قیاس با هر نمونۀ مشابه موسیو به شدت خاکی و خاکیتر هست به طوری که حتی به راحتی حس خاک پس از باران رو یادآوری میکنه.

مثل بیشتر عطرهای اخیر این خانۀ عطر، موسیو هم در کنار کیفیت بالای رایحه موندگاری و نشر بوی بسیار خوبی رو ارائه میکنه. عطری رسمی، کمی نامتعارف و عجیب هست که شاید کمی سخت بشه پوشیدش. علی رغم اسمش میتونه عطری زنونه هم محسوب بشه. عطری هست برای هوای سرد و نیمه سرد مخصوصا روزهای بارانی پاییز، زمستان و اوایل بهار.

 ★★★★

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

7 دیدگاه

  1. اقا کیوان من خودم یکی از طرفدارای عطرای فردریک مالم. به نظر شما شیک ترین کار این برند از همه نظر چیه(البته به جز نشر و موندگاری) کا هم راحت بشه پوشیدش هم کلی باز خورد بیاره خلاصه دیگه شیک باشه

    1. من خودم عاشق کارنال فلاور هستم که متاسفانه از دستم افتاد و خرد شد. به نظر من خیلی عطر شیکیه اما تابحال یه نظر مثبت در موردش نگرفتم. دیدگاه مردم دربارۀ “شیک” خیلی متفاوته. من ممکنه یه چی بگم اما یکی دیگه کاملا مخالف باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Web Statistics
بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید