بررسی عطر

میوه ای اما بیگانه: بررسی عطر بایردو پالپ

پالپ

بایردو – پالپ

سال تولید: ۲۰۰۸

کشور: فرانسه (بایردو برند سوئدی هست اما عطرهاش تو فرانسه تولید میشن)

گروه بویایی: گـُلی میوه ای (Floral Fruity)

عطار: احتمالا ژروم اپینت (Jérôme Epinette)

 نُتهای برتر: انجیر، سیب، انگور فرنگی سیاه، توت فرنگی (احتمالا)، وتیور (احتمالا)، شکلات پرالین

فصول استفاده: بهار و تابستان

اگر واژۀ “نیش” رو توی دنیای عطر مترادف این تعریفِ “عطرهایی ساختارشکن که بدون مخدوش کردن حریم آسایش دیگران با روایح عموما عجیب غریب و کمی زننده کنجکاوی مخاطب رو برانگیزن و در ردۀ عطرهای متداول به هیچ وجه قرار نگیرن” در نظر بگیریم، پالپ یکی از بهترین مثالها برای تعریف عطر نیش میشه. پالپ یکی از پرفروشترین عطرهای بایردو هست. عطری مستحکم و پُر و پیمون و قوام اومده از تراکم حجیم روایح میوه ای و تابستانی که انجیر در مرکز ثقلش حسابی قدرت نمایی میکنه.

فضای کلی عطر Pulp فضایی میوه ای، بیگانه با دنیای عطر اما بسیار آشنا در دنیای رایحه هست: بوی مایع ظرفشویی با اسانس توت فرنگی که توی تاوۀ داغ ریخته شده! بارها برام پیش اومده که تاوه رو به محض اینکه استفاده کردم همونطور داغ داغ شستم و گرمای تاوه یه جورایی تازگیِ مصنوعی شوینده ها رو مضمحل میکنه. کافیه که اسانس توت فرنگی رو استفاده کنین تا بوی شوینده به بویی زننده، شکری، گرم، و شیرین و گازدار تبدیل شه. پالپ با همچین فضایی شروع میکنه. ترکیبی از یک رایحۀ گستاخ میوه ای خوشمزه حاصل همنشینی انجیر، انگور فرنگی سیاه و احتمالا توت فرنگی و احتمالا خس خس (وتیور) که یک کلیشۀ جدید توی عطرهای گورمند (خوراکی مانند) محسوب میشه. این شروع نامانوس البته خیلی هم طرفدار داره و خیلی از مصرف کننده های این عطر عاشق این رایحۀ متفاوتش هستن. عطری با رایحه ای شدیدا خطی و یکنواخت، حسی دم کرده و گرم و تابستونی که حس تعطیلات و شرجی و سایۀ برگهای سمباده ای درختان انجیر رو یادآوری میکنه. ساحلی پلاستیکی و رنگهای صورتی و فسفری و نارنجی جیغ.

به صورت تکنیکی هیچ اتفاق خارق العاده ای توی پالپ نمیفته. عطری هست که بیشتر از یک عطر شخصی میشه اون رو به بوی شمع یا خوشبو کنندۀ اتومبیل تشبیه کرد. موندگاری بی اندازه بالا و نشر بوی بسیار قدرتمند اون رو به یکی از بهترین گزینه های تابستونی میوه ای تبدیل میکنه. پالپ در صورت کلی فضایی بیشتر زنونه و دخترونه داره تا مردونه اما در خیلی فرهنگها و حتی ایران همچین روایحی میتونن مردونه هم حساب بشن، گرچه من توصیه نمیکنم بهتون!

★★

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. وای بوی مایع شوینده روی تابه ی داغ برام جذاب نبوده هیچ وقت. ولی از طرفی انجیر رو خیلی دوست دارم. جالب شد واسم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Web Statistics
بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید