بررسی عطر
موضوعات داغ

چای برای دو نفر : بررسی یک شاهکار از برند لاغتیزن پغفومه

چایلاغتیزان پغفومه – تی فور تو (L’Artisan Parfumeur – Tea for Two)

خصوصیات برتر: تنباکویی، شیرین ادویه ای، نیمه دودی، چای تلخ، نیمه چرمی

جنسیت: مشترک بین زن و مرد

فصول استفاده: پاییز و زمستون


امروز که این پست رو شروع به نوشتم میکنم هفته ی آخر تیر ماهه و خودم هم در عجبم که چه نیروی قدرتمندی اراده ی من رو در دست گرفته و من رو اینطور به وجد آورده که تو چله ی تابستونی چنین داغ و تفته، دست به نوشتن درباره ی عطری پاییزی و زمستونی بر پایه توتون و چای بزنم. اون هم عطری تنباکویی و خوشمزه.

دلیلش کاملا واضحه. من زانوم جلوی ساخته های برخی عطرسازها شل میشه و یکی از اونها اولیویا جاکوبتی هست. عطرسازی نابغه که به ندرت جلوی دوربین و لابلای جمعیت نمایشگاههای بین المللی عطر ظاهر میشه.

این تعریف و تمجید من از این عطرساز ذهنتون رو به این سمت نبره که به موضوع عطرسازی از زاویه جانبداری نگاه میکنم، ابداً. زیبایی محض، و از اون مهمتر خلاقیت و هنر رو نباید چادر کشید روش. باید عیان و عریان به نمایش گذاشته بشه.

با نابغۀ چای و نتهای سبز آشنا بشین

جاکوبتی اگر موسیقیدان میبود فردریک شوپن (Frédéric Chopin) و اگر نقاش میبود جیووانی باتیستا تیِپولو (Giovanni Battista Tiepolo) میشد.

چای برای دو نفر
یکی از نقاشی های جیووانی باتیستا تیِپولو

سایه روشنهای بینظیر، بی وزنی و آرامشی که لابلای سنگینترین نُتهای عطرسازی اعمال میکنه، و سیّالیت و شفافیتی که نقش اثر انگشتِ کارهای این نابغه رو ایفا میکنه من رو به حد جنون میرسونه.

تی فور تو – چای برای دو نفر – رو به عنوان مثالی برای این داعیه بهتون معرفی میکنم. عطری تنباکویی با ته مزه ای از چای تلخ و دودی که طرفداران واقعی چای تلخ و چای دودی با ته مزه ادویه ای رو شدیدا به وجد میاره.

چای

نقش چای در فرهنگ های مختلف

تو فرهنگ ما، برعکس فرهنگ اروپایی، جای چای و قهوه با هم عوض میشه. چای در کشورهایی چون فرانسه و بلژیک نوشیدنی قشریه که با میزان متوسط به بالایی از اطلاعات و سطح زندگی، از قشر متوسط جامعه که عمدتا قهوه مینوشن، جدا میشه.

یعنی یه نوشیدنی الیت و کلاس بالا. به همون منوال قشر بوهِم و تحصیل کرده و انتلکچوال در ایران قهوه رو به چای ترجیح میدن. گرچه در این میان کمی بیشتر از ترجیح و ذائقه، بحث وجهه ی نوشیدنی ها هم مطرح هست که از حوصله بحث ما خارجه.

رایحۀ عطر: چای ادویه تنباکو

“تی فور تو” عطریه که با برگاموت و بهارنارنج شروع میکنه – در حالی که از بدو شروع این دو نُت مرکباتی رو تو تار و پود فضای دودیِ چای، تنباکو، زنجبیل و دارچین محبوس کرده.

این سمفونی دلنوازِ ادویه ای و تنباکویی، با ذائقه ی ما ایرانیها هماهنگی جالبی داره و به همین دلیل به راحتی توی دل ما جا باز میکنه. چرا که ترکیبی خوش دست و دقیق از اندازه های متناسبِ نُتها در این عطر به کار رفته که ما رو با نوستالژی بوی تلخ چای تازه دم ایرونی که با بوی شیرین و مربای-آلبالو-مانندِ دارچین تو فضای خونه میپیچه، مشغول میکنه.

دارچین در شروع این عطر کلید اصلی رو در دست داره. به شخصه با این رایحه خاطرات خونه ی داییم در تهران جلوی چشمام واضح میشه.

پس از اینکه این شروع پرشور به اندازه کافی بینی ما رو با روایح دودی چای تلخ و روایح دارچینی و ادویه ای نوازش کرد، راه برای بازی نرم و بی زاویه ی چوب و عسل و چهره ی چرم-مانندِ چای باز میشه و شما با بوی نرمتری از چای مواجه میشین.

اینجا تلخی و ماهیتِ واقعی چای خودنمایی بیشتری میکنه اما تیزی و لبه نداره، بلکه فقط حالتی از کاهلی و خوشی داره که به نرمی روی تن خودش رو نمایش میده.

چایلذت بوی خوش چای و آتیش و تنباکو

“تی فور تو” عطری شیک و در عین حال خانگی و دنج و خودمونیه. گرم و ادویه ای هست و ته مزه ی چرمیش حالتی شیرین و وانیلی داره.

دعوت کننده هست و به معنای واقعی کلمه حس یه استکان چای خوش دم و یه بیسکوییت زنجبیلی رو میده که برای نوشیدنش به خونه ی دوستتون دعوت شدین.

بخاطر فضای ادویه ای، گرمای مهربان و صمیمیتش، حالت دعوت کننده و حس مثبت و خوشی که داره، بخاطر بوی خوشمزه تنباکویی و ته بوی چرمی، و بخاطر ته مزه دودی چای، این عطر یه عطر مناسب پاییزه برای کسانی که مثل من با خاطراتشون زندگی میکنن.

بدرد کسانی میخوره که برای گذروندن یه آخر هفته پاییزی با دوستانشون تو طبیعتی پوشیده شده با برگهای رنگارنگ پادشاه فصلها، مجالی به هیچ بهانه ای نمیدن. بی شیله پیله و راحته.

رسمی نیست و رسمی بودن رو دوست نداره. سخت نمیگیره و درگیر معیارهای جنسیتی و استایل نیست. بی نظیره!

★★★★★

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

7 دیدگاه

  1. اازش یه سمپل دارم و دلم نمیاد ازش استفاده کنم تا قبل از اینکه این عطر رو بخرم😐 بهترین عطری هست که امسال باهاش اشنا شدم

  2. ایده ی «چای» خیلی ایده‌ ی جذابیه برام.. بخصوص که یه چای بازِ تخصصی ام..
    دارم سعی میکنم بیشتر روش کار کنم و کم‌کم وارد کارام کنمش 🌿

  3. اوه اوه ۵ ستاره!!! اقا بلایند بای واجب شد…
    من اولش حدس میزدم این عطر یه کار تابستونی-بهاری مثل گوچی پور اوم ٢ باشه نگو قضیه فرق داره. این برند لارتیزان خیلی برند خوبیه کاش بیشتر از کاراش بنویسید.
    ممنون از فعالیت در گروه سمور، کارتون حرف نداره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Web Statistics
بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید