بررسی عطر
موضوعات داغ

نافذ، اغواگر و تاریک: بررسی عطر کارتیه پنتر

کارتیه پنتر

رسیدیم به شهریور و می‌دونم که الان دارین قلک‌ها رو سبک سنگین میکنین تا آماده بشین برای خرید پاییزه، و ما هم با یکی دیگه از عطرهای خوب زنونه برای این فصل به نام کارتیه پنتر شما رو اغفال می‌کنیم برای خرید!

با درنظر گرفتن زادگاه برند کارتیه – فرانسه – این عطر در اصل باید لا پُـنتـِغ خونده بشه به معنی پلنگ – که سمبل برند جواهرساز و ساعت‌ساز کارتیه هست – اما برای راحتی کار شما تلفظ انگلیسی رو در طول این رِویو ذکر می‌کنم.

کارتیه پنتر

نُتهای برتر عطر کارتیه پنتر

بذارین بی‌مقدمه بریم سراغ کارتیه پنتر و از نُتهاش شروع کنیم. اونچه شما در این عطر حس میکنین با اونچه توی فضای مجازی مثل فرگرنتیکا ذکر شده کمی فرق داره.

نُتهای ذکر شده برای کارتیه پنتر به ترتیب اولویت گاردنیا، میوه خشک، ایلانگ ایلانگ، خزه بلوط، توت فرنگی، گلابی، ریواس، انیسون و پچولی هست.

اما فضای کلی عطر فلورال، نیمه دودی، چرمی، شرقی، نیمه تاریک و کمی میوه‌ای اما نه میوه‌ایِ شاد و شنگول، بلکه میوه‌ایِ اغواگره. بنابراین اونچه من انتظار داشتم توی عطر لیست شده باشه:

تنباکو، چوب سندل، بخور و فلفل سفید هم بود. چرا که این عطر به شدت من رو یاد یکی از عطرهای دیسکانتنیو شدۀ ایو سه لورن میندازه به نام بِل دوپیوم (Belle d’Opium).

کارتیه پنتر

البته باید این هم یادآور بشم که کارتیه پنتر فصول مشترکی هم با بل دوپیوم داره و اون گاردنیا، پچولی، و میوه‌های خشک هست. و همچنین فضای مشترکی که هر دو عطر توشون دارن و اون رایحۀ قیلون مانند (یعنی دودی و میوه‌ای همزمان) هست که صد البته به هر دو عطر حالتی از اوماژ (مردونگی) هم میده.

شاید به همین دلیل هست کارتیه پنتر هم مثل بل دوپیوم مخاطبای خیلی زیادی رو تونسته دور خودش جلب کنه: رایحه‌ای که تحت نام زنونه تولید میشه اما وجوه مردونه‌اش اون رو پیچیده و غنی‌تر از چیزی که هست جلوه میده.

بُعد مردونه در کارتیه پنتر

کمی بالاتر به بُعد مردونه تو فضای زنونۀ عطر اشاره کردم که خودش یه تاکتیک بالابردن فروش عطرهای زنونه حساب میشه، و بالعکس (مثل گوچی پور اوم ۲۰۰۳ و ایو سه لورن ام سِون و کریستین دیور اوم ۲۰۰۵ که هر سه فضایی زنونه قاطی مردونگی‌شون داشن).

یه خاصیت جالب دیگه هم توی این عطر هست و اونم بُعد پنهان کلاسیکِ کاره که قند رو توی دل شما آب میکنه. بدون اینکه ذره‌ای شباهت به کارهای قدیمی و ننه‌ای داشته باشه، کاملاً همون حس وزین و کلاس بالای کارهای کلاسیک رو زنده میکنه.

و این جادوی مُشک هست توی این عطر که فضای فلورال گلهای سفید رو هم صیقل میده. شما ته چهره‌ای از کارتیه ماست (Must de Cartier) رو میبینین که چطور با رایحۀ انیمالیک مشک بدون اینکه تو ذوق بزنه شما رو مجبور به دوست داشتن بوی حیوانیش میکنه.

کارتیه پنتر

رایحۀ کارتیه پنتر

شروع عطر ثقیل و سرسنگینه و رایحۀ اغواگر و شرقی نابی داره. نیمه تاریک و شبانه هست و شدیداً تاثیرگذار. این شروع کمی شیرینی داره توش و برای کسانی که بخوان از عطرهای لاوی اِ بل لانکوم و کریستین دیور میس دیور چری ارتقا پیدا کنن گزینه مناسبی هست.

اگر از روایح میوه‌ای خشک مثل بوی خشکبار فروشی خوشتون میاد احتمالاً یه جای دلتون برای این کار جا دارین. چون این رایحه که بالاتر قلیونی خطابش کردیم از ابتدا تا اواسط کار حضور داره اما کنترل شده هست و شیرینیِ حساب شده‌ای داره.

همچنین فضای دودی کارتیه پنتر و نیز فضای کلاسیک و خزه‌ایش از میزان درستی برخوردار هستن. نُتها توی این عطر در یک همنواییِ هارمونیک قرار دارن و عطر خودش تاکید میکنه که سعی در تفکیک این نُتها نداشته باشین.

کارتیه پنتر

گاردنیا در کارتیه پنتر

و اما برسیم به محوریت داستان: گل گاردنیا. قرار بر این بود که ما در یک سری پست‌ها دسته‌هایی از عطرهای پاییزی رو معرفی کنیم و گاردنیا یکی از نُتهای مهم این دسته‌بندی‌ها هست.

این گل توی کارتیه پنتر حالت گلی و لوس نداره. اصلاً حتی خودنمایی و تکرَوی نمیکنه. بلکه حضورش بیشتر نقش آمپلیفایر رو داره تا تو گیرا و سنشوال جلوه دادن ترکیب عطر سنگ تموم بذاره.

اینطور نیست که شما هیچ فضای گلی حس نکنین، نه. مسلماً بعد از نیم ساعت یه ساعت که شروع دودی و میوه‌ای خشک فرونشستن، ابعاد گلی کارتیه پنتر خودشون رو بهتر نشون میدن.

در کلیت شما فضایی گلی، جاافتاده، کمی جدی اما نه رسمی و عصا قورت داده، و تمیز و مُشکی و نیمه دودی دارین که بوی قلیون و لباس تازه شسته شده رو توأمان بهتون میده.

استایل کارتیه پنتر

از نظر استایل این عطر برای مصرف روزمره زیادیه. به درد دِیت کردن، قرارهای رمانتیک و جمع‌های کم تراکم و مخصوصاً دو سه نفره میخوره که توجه افراد روی همدیگه بیشتره.

از نظر ما (کیوان و سحر) استایل کارتیه پنتر به یه ترنچ کُت که کمرش با گره کمربند بسته شده و از زیرش لباسی پوشیده شده که دیده نمیشه و انگار زیر ترنچ چیزی پوشیده نشده، آرایش کم – در حد یه سایۀ اسموکی و یه برق لب – رفتارهای قاطع و مصمّم و کمی دور از زنانگی میاد.

ماهیت این عطر از ظرافت‌های زنونه نسبتاً دوره و سلیقۀ مردونه قاطی سلیقه‌اش داره. هرچقدر هم استایل و لباسهاش روی جنسیت زنانه تاکید داشته باشه باز یه ولنگاری دوست داشتنی توش دیده میشه. مثلا یه اُورکت که روی شونه افتاده و یه بلوز کُرست و شلوار سیاه و کفش براق همونطور که توی تصویر میبینین، فضای کلی عطر رو توصیف میکنه.

کارتیه پنتر

به همین دلیل استایل مدل انگلیسی، کیت مُس، برای تبلیغ عطر پاریزین از برند ایو سه لورن (YSL Parisienne) میتونه یه ذهنیت کلی در مورد استایل این عطر بهتون بده.

البته این استایل همینطور که توی لینک میبینین، کمی زیادی لوکس‌گراست. شما میتونین با اضافه کردن یه شلوار به جای دامن Pencil Skirt و جایگزینی بالا تنۀ چرمی با یک بلوز دانتل سیاه با همون برش، به استایل دقیقتری برسین. کتِ اسموکینی که خانم مُس پوشیده میتونه با این عطر خوب هماهنگ بشه. کفش پاشنه بلند مطلقاً فراموش نشه.

پرفورمنس کارتیه پنتر

موندگاری این عطر متوسط به بالاست. خوبیش اینه که روی لباس هم به همون خوبی بازی میکنه که روی پوست: حدوداً ۵ تا ۶ ساعت. و از این میزان شما یک ساعت اول نشر بوی خوبی دارین.

کارتیه پنتر

 

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

5 دیدگاه

  1. به نظرم خزه بلوط هم حضور قابل توجهی تو این عطر داره و ترکیبش با بوی گلی حس کلاسیک به عطر میده و فضاش یادآور بعضی کارای گلی خزه ای کلاسیک هست. اما همونطور که گفتی وجهه کلاسیکش مخفی و کمرنگه

  2. عالی مثل همیشه. به نظر من برندهای کارتیه و لالیک انصافا لایق توجه بیشتری هستن. ظلم شده در حقشون انصافا 😂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Web Statistics
بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید