بررسی عطر

بوی تستسترون میاد: بررسی عطر شنل آنتایوس

آنتایوسشنل – آنتایوس (Chanel – Antaeus)

سال تولید: ۱۹۸۱

گروه بویایی: چوبی شیپغ (Woody Chypre)

عطار: ژاک پولژ (Jacques Polge)

نُتهای برتر: کاستوریوم، رز، خزۀ درخت بلوط، صمغ لادن، مـُـرّ، مریم گلی، تخم گشنیز، پچولی، برگاموت، لیمو، ریحان، یاس

فصول استفاده: پاییز و زمستان


بیاین برگردیم به سالهای ۸۰ میلادی زمانی که یقه های خرگوشی و کتهایی که اپُل اسفنجی داشتن مد لباس مردانه بودن و عطرهای سبز و خشن و چرمی نماد اون دوران. عطرهایی مثل Paco Rabanne Pour Homme – Halston Z-14 – Krizia Uomo – Guerlain Habit Rouge – Ralph Lauren Polo – Aramis For Men و خیلیهای دیگه که سالها طول کشید تا دلباختگانشون یاد بگیرن که برای هر بار استفاده نیاز نیست نصف شیشه رو خالی کنن تا شیک به نظر بیان. (عادتی جهان شمول که بین خودمون به Mr. Way Too Much Cologne Wearer معروفه) اینها عطرهایی بودن که آلبوم خاطرات یک نسل که پدرهای امروز رو تشکیل میدن رو ساختن اما برای اون نسل آنتایوس (آنتئوس هم گفته میشه) فقط یه عطر آرایشگاهی و سبز و مردونه مثل کارهای مشابه و هم دوران خودش نبود. آنتایوس اولین عطر مردونۀ شنل هست که تو سال ۱۹۸۱ مُهر جاودانگی رو روی پروندۀ عطرهای مردونۀ سالهای ۷۰ و ۸۰ زد. عطری که نه تنها مثل همتاهای خودش خشونت مردونه، چونۀ مکعبی، دستای ضمخت، اندام چهارشونۀ زحمت کشیده، پوست آفتاب سوخته، سینه های پشمالو رو تداعی میکرد، بلکه توی تار و پودش ظرافتی لوکس و شبه-زنانه هم مخفی شده بود که امضای شنل بود و مخفیانۀ روی حالتی از خشونت مردونه که چهره ای مبهم و نیمه زنانه هم داشت انگشت میذاشت. شکی نیست که همین رویکرد لوکس گرایانه توی عطری مردونه اون هم تو روزگاری که عطرهای مردونه تیز و بُرنده بودن، اون رو سریعا به یکی از محبوبترین عطرهای مردان همجنسگرا هم تبدیل کرد و بین اونها بسیار مطرح شد. جالب اینجاست که همین رایحۀ لوکس مخفی باعث میشه نه تنها عطر مردونۀ محبوب خانمها باشه، بلکه خانمها هم ازش استفاده کنن. البته این مورد توی کشور ما تا حالا گزارش نشده.

آنتایوس
نبرد هرکول و آنتایوس، گوادنزیو فراری، ۱۶۹۵

در اساطیر یونان آنتایوس، پسر پوسیدون (پدر او و خدای دریاها) و گایا (مادر او و الهۀ زمین) غولی بود از قوم بربر که در لیبیِ کنونی زندگی میکرد. هر کس که از قلمروی او گذر میکرد توسط وی به کشتی فراخوانده میشد. آنتایوس که قدرتش رو از مادرش زمین میگرفت تو هر بار زمین خوردن توسط حریفش قدرتش تازه میشد و به همین منوال همواره پیروز میدان بود. پس از کشتن حریفان از جمجمۀ اونها برای پدرش معبدی میساخت. سرانجام در نبردی هرکول که پی به حیلۀ آنتایوس میبره اون رو از زمین بلند میکنه تا تماسش با زمین قطع بشه و بازوهاش رو دور کمر آنتایوس حلقه میکنه و اونقدر فشارش میده تا بمیره.

توی داستان آنتایوس زمین نماد دانش و سرمنشا همه قدرتهاست، هرکول نماد مشکلاتی که انسان رو به چالش میکشن و آنتایوس نماد کسی که با تشبث به دروغ و قدرتی که از آن خودش نیست خودش رو گول میزنه.

برگردیم به عطرمون. اونچه شنل آنتایوس رو اینطور مطرح میکنه صرفا شنل بودنش نیست. این ترکیب تحت هر نامی بیرون میومد همین بازخورد رو دریافت میکرد. محبوبیت این عطر توی خود ترکیبش نهفته هست چرا که آنتایوس ک.م.م (کوچکترین مخرج مشترک) از همه عطرهایی هست که توی اون دوران اسطوره شناخته میشدن. یک ترکیب شیپغ چوبی بی نقص که گویا به جای دریایی از نُتها از چند اکورد تشکیل شده. یک اکورد چرمی و خاکی (که هم توی Versace L’Homme و هم توی Hermès Bel Ami دیده میشه)، یک اکورد شیپغ سبز که با وجود حجم بسیار پایین خزۀ بلوط توی این عطر این نُت بسیار پرقدرت اعمال قدرت میکنه (در کمال تعجب خزۀ بلوط توی این عطر کمتر از ۰٫۱% هست)، و یک اکورد چوبی و رزینی و بستری حیوانی و فلورال رُزی. اما همه این عناصر مثل آش شله قلمکار چنان تو هم حل شدن که کد شکافی تک تکشون تقربا ناممکنه.

شروع آنتایوس رایحه ای آشنا داره و قدیمی که شارپ و پرقدرته. ترکیبی از مریم گلی، برگاموت، لیمو و فضای گـُلی خیلی نازل و خفیفی که فقط برای جهت دهی به عطر اونجا حضور داره. اگه این عطر رو تا حالا تست نکرده باشین ممکنه فکر کنین چه شروع مردونه و دوست داشتنی اما از همون ابتدای امر کاستوریوم (مُشک سمور آبی یا بیدستر) مثل سیلی میزنه تو صورتتون و گرما و چهره ای تاریک و حیوانی به عطر میده. و بدون شک هر جا کاستوریوم دیدین بدونین که ممکنه چرم هم پیداش بشه. این دو با هم خیلی خوب بُر میخورن. اما چرم آنتایوس چوبی و آرومایتک و سبز هست و رنگ و لعابی لجنی و یشمی داره و بستری دودی و کمی خفه (که این بوی چوبی خفه کننده تنها عامل بازدارندۀ من بوده که توی این سالها نذاشت من این عطر رو بخرم). جدا از اون آنتایوس عطری هست که با همه استانداردها میخونه. بستری چرمی، حیوانی، چوبی، سبز، نیمه دودی، گیاهی، شیک و صمغی و تاریک، موندگاری بسیار بالا و نشر بوی خیلی مناسب و متوسط به بالایی داره و روی پوست واقعا خوب بازی میکنه. عطری جذاب و گیرا، مناسب تیپهای رسمی و نیمه رسمی، و سنین بالای ۳۰ و مناسب هوای خنک و سرد پاییزی و زمستونی. و از همه مهمتر عطری بسیار مردونه که به اصطلاح خودم بوی تستسترون میده!

★★★★

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

20 دیدگاه

 1. بنظر من شروع دوست داشتنی ای نداره.کاملا رایحه ای قدیمی حالتی گلی و صابونی داره.ولی شیرین نیست تلخیه که احساس تنگی نفس میده.بعد کم کم احساس میکنم بوی گلها کمتر میشه و بوی یه چیز چرب کثیف همراه بوی تلخ نفس گیر میشه.الان بعد از گذشت حدود یکساعت تلخی کمتر شده و احساس شیرینی خیلی ملایمی میکنم اما هنوز حالت نفس گیر رو همراهش داره.بازهم شیرین تر شد و بوی گل محمدی گرفت.که بنظرم برای ایرانی ها تداعی کننده تی رز باشه.و حس قدیمی بودن رو بیشتر تداعی میکنه.بعد از گذشت یکساعت و نیم بوش حیلی لطیف شیرین و وانیلی شده گرم و دوست داشتنی که کلا نظرم رو راجع به روایح قبلی عوض کرده.عالی و خودمونی.اگر من بخوام استفاده کنم حتما یکساعت قبل از بیرون رفتن اسپری میکنم. ؛-)

 2. وااایی چقد جذااااب شد برام این عطر ?????? حتتتمن باید تستش کنم.. ولی خارج از اینترنت ندیدمش تاحالا..
  ولی دوس دارم در مورد HALSTON Z-14 بیشتر بشنوم ? واقعننن بنظرم مضلوم واقع شده بین هم نسلاش.. ?
  باز همین که اسمشو گفتی دلم وا شد یکم

 3. من هنوز موفق نشدم انتئوس شنل رو تست کنم اما عطرای مردونه با پس زمینه مخفی زنونه رو معمولا خیلی دوس دارم، عطرای که مردونگی و ظرافت و لطافت رو با هم دارند.
  البته بنظرم اینجور عطرا زیاد نیستند.

 4. مدتها بود میخواستم اینکار رو تست کنم هیچ جایی تسترش رو نداشتن
  آخر سر مجبور شدم بخرمش
  هنوز بازش نکردم و نمیدونم با استفاده ازش چه بازخوردی میگیرم
  امیدوارم خوشم بیاد ازش

 5. این عطر به نظر من خیلی مردونس و من به شخصه ازش خوشم نمیاد اگه آقایون این عطر در مجالس مردونه استفاده کنن بازخورد بهتری میگیرن

 6. همین الان زدمش رو پوستمه.باحاله ولی در عین باحالی به نظرم نمیشه تو یه قرار زدش. ازین چیزاییه که ممکنه بازخورد بدی بگیری و بخوره تو ذوقت ولی به شدت برای خودم قابل احترامه اما مطمعنا برای اکثر ادمها که خوشبو براشون آکوا د جیو هست این یخورده زیاده رویه.

 7. اینقدر برجستگی کاستوریوم تو این عطر همه جا گوشزد شده که ذهنیتم ازش یه شیشه ی مشک سمور خالصه و همیشه وقتی اسم کارای حیوانی اومده این از اولین گزینه ها بوده که اومده تو ذهنم ولی خب…
  تستش نکردم?
  میدونی که کارای شنل سخت برا تست پیدا میشه مخصوصا اگه مثل این قدیمی و کم یاب هم باشه.
  اما خب چرکی و رایحه ی زمخت کاستوریوم رو توی عطر یاتاقان به خشن ترین حالت ممکن و توی عطر کورِجِس امپرینت به لطیف ترین حالت ممکن درک کردم و میدونم راست کارم نیست اون سبک رایحه ی حیوانی.
  ولی مشتاقانه منتظر تستشم که ببینم این تستسترونِ از توجه به دورِ شنل چجوریاس.
  راستی هبیت روژ با اون عطرایی که بعد و قبلش ذکر شده تناسب و سنخیت نداره به نظرم.
  هبیت چرمی هست اما نه از نوع خشن و تلخ و سینه پشمالو. نسبت به کارای نامبرده جدّا ظریف تر و سبک تر و نرم تره.
  این عطر به حدی از خشونت دنیای عطرهای مردونه ی اون زمان دور بوده و هست که ژاکس گرلن در ابتدا با لانچ این عطر ابدا موافق نبوده و به خواهر زادش جان پل گرلن که سازنده ی این عطر بوده گفته این چیه ساختی مثلا عطر مردونس؟ این زنونس بابا پاشو جمع کن مردا اینو عمرا بزنن…?

  1. هبیت روژ رو عمدا اونجا مثال زدم. چون تو یه پست دیگه قراره بهش ارجاع بدم. اگه دقت کنی پستهای این اواخر همه تو امتداد هم نوشته شدن. تو هر پستی رو میخونی یه اشاره کوچیک ازش تو پستهای قبلی شده بود

 8. عالی توصیف کردی و جان مطلب را در مورد این عطر عنوان نمودی . عطری شاخص برای هر دوره و برای هر مرد بالای ۳۰ سال . بدون در نظر گرفتن زمان . داشتمش و احتمالآ ( با این توصیف ) باز هم بخرمش !

  1. الحق والنصاف این اثر قابل تقدیر و ستایش هست ، پرفورمنس این عطر بقدری شایان توجه ست که هر آدمی رو مست ومسخ خواهد کرد ، حضور پر طنین و ضرب آهنگ پچولی ، قدرت پر صلابت چرم کاستوریوم ، روی عطر سایه انداخته ،….. آنهم به چه زیبایی ،

 9. عرض ادب

  حمل بر بی ادبی نشه یه موقع ، اگه خواستید منتشر نکنید . اولش یکم خنده ام گرفت راستش ، آخه بین رفقا یه موقع هایی میگیم بوی وایتکس خخخخ پسرای دبیرستانی هم میگن یه وقتایی اینو . نمیدونم تا حالا براتون پیش اومده یا نه ولی توی بهار بخصوص نوروز وقتی میریم بیرون اگه دقت کرده باشین از زیر درختا که رد میشه آدم بعضیاشون یه بویی به شدت شبیه همین تستوستورون میاد اطرافشون . ریووی بامزه ای بود . مرسی ؛
  آقا شما احیاناً به فلسفه ی قاره ای گرایش ندارید ؟ بخصوص اشخاصی مثل بودریار ، بدیو ، سارتر ، کامو و . . .

  با احترام

 10. سلام . ریویوت عالی بود و خواندنی . فقط ای کاش از یه لغت دیگه به جای تستسترون استفاده میکردید . نمیدونم چرا این لغت در مورد عطر یه خورده چندش آوره .

     1. اره،
      حالا فارغ از هر دلیل دیگه ای، اصلا محیط CHO عطر این اجازه رو به عطار نمی ده.

   1. K1 جان هر ماده ای توی دنیا هست بو داره اما تستسترون رو که نمیشه مث یه قاشق دارچین دراورد و بو کرد.. اما هورمون ها بسته به درصد حضورشون در وجود هر شخص میتونن روی برآیند بویی که توسط فرومون ها از بدن اون شخص متصاعد میشه تاثیر غیرمستقیم داشته باشن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Web Statistics
بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید