بررسی عطر

چکمه های گِل اندود و بدنهای تنومند: بررسی عطر موسک کوبلای خان

Muscs Koublaï Khanسرج لوتانس – موسک کوبلای خان (Serge Lutens – Muscs Koublaï Khan)

روایح برتر: مشک، روایح شرقی، سیوت، وانیل

جنسیت: مشترک بین مرد و زن

فصول استفاده: ترجیحا فصول سرد


موسک کوبلای خان برای من حکم دروازه خیبر رو داشت. سنگین بود از این در رد شدن، و زحمت زیادی داشت تا بشه باهاش اُخت گرفت اما وقتی این در رو باز کردم دیگه بقیه درها خود به خود باز شدن. ورود به دنیای عطرهای انیمالیک از دروازه ای چنین ستبر از مستحباته! یادمه اولین باری که تستش کردم رایحۀ سهمگینش از هر عطری برام سنگینتر بود. حتی مشک طبیعی هم به هیبت این عطر نمیرسید. نگو این صرفا بخاطر ناآشنایی من با نُتهای انیمالیک بود. به لطف برندهای نیش متعددی که این سالها بازار رو قبضه کردن، امروز کسی به اون حد که من برای هضم موسک کوبلای خان زحمت کشیدم سختی نمیکشه چرا که روایح انیمالیک این روزها دوباره رو بورس هستن و شما یا توی ترکیب عطر یا به عنوان ترکیب اصلی عطر میتونین به کرات بوشون رو حس کنین.

داشتین فکر میکردین دیگه از دست عطرهای انیمالیک و نُتهای حیوانیِ کیوان خلاص شدیم آره؟ نه هنوز کار دارم باهاتون و تازه رسیدیم به مرکز ثقل این عطرها و قراره باز هم نمونه هایی رو از همین روایح بررسی کنیم تا برسیم به قسمت دوم نُتهای انیمالیک. دیگه روند کار ما تو سمور اینطوریه دیگه؛ موضوعات رو بدون نقص و حرفه ای به زور به خوردتون میدیم تا هر مطلب غلطی که سایتهای فارسی عطر تو این سالها رو ذهنتون خش انداختن رو پاک کنیم.

برای بررسی عطرهای سرج لوتانس همیشه باید سال تولیدشون رو در نظر بگیریم. چرا که خیلی از عطرهای این برند نقش مرجع و پدربزرگ رو برای عطرهای بعد از خودشون دارن. موسک کوبلای خان هم تو زمانی بیرون اومد که عطرهای اقیانوسی مردونه و گلی و چوبی زنونه بازار سالهای قبل از ۲۰۰۰ رو تسیخیر کرده بودن: سال ۱۹۹۸٫ برای اینکه بهتر متوجه بشین که چقدر ذائقۀ کلی با این عطر فرق داشت چند تا از عطرهای مطرح که اون سال بیرون اومدن رو براتون نام ببرم بهتره: بولگاری بلک، ژیوونشی پی، هوگو باس باتِلد، کلینیک هپی زنونه، گوچی اِنوی مردونه، موسکینو اواُمو، باربری تاچ زنونه، کنزو جانگل مردونه، ایو سه لورن لایو جَز…

Muscs Koublaï Khan
گـِرِلخو گانبولد، سفر بی هدف، ۲۰۱۴ – بخشی از تابلو (Gerelkhuu Ganbold, Aimless Journey, 2014)

برسیم به قوبلای خان مغول (۱۲۹۴ – ۱۲۱۵ میلادی)، نوادۀ چنگیز خان. خب تاریخ ما با حُب و بغض نوشته شده و اونچه منِ دهه شصتی تو مدرسه خوندم امروز به هیچ وجه ارزش استناد نداره. یادم نمیاد هرگز تو منابع فارسیِ نوشته شده تو ایران از مغولها به خوبی یاد شده باشه اما این حقیقت رو هم نمیشه انکار کرد که یکی از دوره های تجّلی و ترّقی هنر ایرانی همین دورۀ مغول بوده. خاناتی که بهشون وحشی و سفّاک لقب میدادیم در واقع بزرگانی بودن که ورای هنر رزم و کشور گشایی و زندگی تو شرایط نامساعد و ناممکن جویِ حواشی صحرای گوبی، همیشه چشمِ تحسین به هنر داشتن. بی دلیل نیست که اسامی اونها توی دنیای عطر سرمنشا الهامات بزرگی چون همین عطر موسک کوبلای خان شد.

بدنهای ورزیده، تنومد، عرق کرده و گرمِ کوره راهی که پیمودن. بخار نفس اسبها از بینیهاشون بیرون میاد. بوی راه و بوی بدنهای پوشیده زیر خزها و پوست گوزن. همه چیز خیلی بم به نظر میرسه و ضخیم؛ مثل آوازهای حلق-خوانی¹ مغول. همه چیز توی دنیایی فانتزی و خیالی شکل گرفته اما واقعی تر از بیداری هست و حس جهان گمشده و عهد کهن و کاخهایی که با مشعلها روشن میشن رو میده. لوتانس و یار غارش، کریستوفر شلدریک، توی ساخت این عطر ذره ای کم نذاشتن. به همین دلیل حجم نتهای انیمالیکِ موسک کوبلای خان از حد انتظار و تحمل هر کس بالاتر هست. هیچ افقی راهشون رو سد نکرد و به همین دلیل ترکیبی ساختن بی اندازه حجیم و چگال که شروعی به شدت چرک و حیوانی، و بستری مُشکی، چرم مانند و چوبی، وانیلی و کهربایی با طعم گل داره که در عین رایحۀ قدرت-پرستانه ش بویی صمیمی و خوش رو توی نهانش حس میکنین. بویی شبیه ذرت کبابی، شمع طبیعیِ موم عسل و چربی حیوانی که در ابتدا زننده و خشن هست اما وقتی مشک توی فرود یک تنه بازی رو دست میگیره و شما هم به بوش عادت میکنین، حس اروتیک قدرتمندی رو بیدار میکنه. یکی از جسورانه ترین عطرهایی که تا بحال دیدم و در عین حال مرجع بلامنازعۀ عطرهای حیوانی.

★★★★★


 1. تکنیکی بسیار خارق العاده و متفاوت از آوازخوانی مغول که توسط عضلات گلویی صدایی اره مانند و بسیار بم تولید کرده و شعر میخونن. میتونین با سرچ یا کلیک روی Throat-singing نمونه این آواز رو تماشا کنین.
برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

25 دیدگاه

 1. عطرهایی با نت انیمالیک دلیل اصلی کشش و علاقه من به دنیای عطر هست ممنون بابت این ریویو

 2. با این حجم غلظت بوی حیوانی که شما تعریف کردی، نمی دونم اصلا استفاده از این عطر در جایی مثل تهران که سرمای زیادی رو تجربه نمی کنه عقلانی هست یا نه؟!
  فکر کنم برای جاهایی مثل روسیه یا مناطق اسکاندیناوی و … مناسب باشه. اما خیلی توضیحاتتان کنجکاو کرده منو. یعنی از کار ایتالیبغ دوغانژ و پاپیلون هم حیوانی تره؟!!!

 3. اول درمورد خانات مغول نظرمو بگم که با توجه به اون اقدام به آتیش کشیدن بخش عظیمی از کتابخانه های ارزشمند ایران و سالها عقب انداختن ایران از نظر اقتصادی و علمی و فرهنگی به روش های مختلف داغ و نفرتش تا ابد رو دل هر ایرانی میمونه و زخمش هیچوقت خوب نمیشه. هنردوستیشونم بخوره تو سر عمشون. که اونم بیشتر به خاطر ندید بدید و وحشی بودنشون بوده که از هنرهایی که به عمرشون ندیدن استقبال میکردن. والا?
  از این عطر سرج تعریف زیاد شنیدم و رابطم با عطرای حیوانی بد نیس ولی این ریویو و القای این شدت خشونت برای عطر منو ترسوند و الان ذهنیتم اینه که با تست این عطر قراره زیربغل اون بدن های تنومند عرق کرده با لباسای پشم گوزنی رو بو کنم??
  البته بعید میدونم بتونم پیداش کنم برا تست. ولی خیلی برام جذابه که تستش کنم…

  1. آتیشت تنده ها شروین! البته همچین بی هنر هم نبودن مغولها. سرچ کنی میبینی که هنرهای تجسمی جالبی داشتن. من به شخصه کاری با تاریخ ندارم. نصفش رو نمیشه باور کرد نصف دیگه ش هم متعصبانه نوشته شده. اما این عطر رو باید تست کنی حتما. نه بوی زیربغل نمیده خیالت راحت خخخخخ

 4. ولی تو عطرای نارسیسو همشون یه بوی مشابه دارن که خوب به نظرم این همون بوی مشک هست! اگر اشتباه نکنم
  که خوب من این بو رو میپسندم

 5. عالی???
  عاشق روایح انیمالیکم و با توصیفات شما خیلی باید خفن باشه و این کار رو چند بار گشتم پیدا نکردم فکر کنم سایز ۵۰ میل نداره

 6. راستش کیوان جان ما که شانس نداریم تو قرعه کشی سمپل ها یا تسترها برنده بشیم لااقل بگذار برا فروش تا تهیه کنیم.شناختن عطر بدون تست چیزی برای ما نمیگذاره غیر از حسرت.حسرت.یه کاری کن دعات میکنیم

 7. سلام کیوان جان عزیز .اولا هیچ کس از این پستها و ریویو های قوی شما خسته نمیشه. تشکر از شما.
  نکنه بعدی کیوان جان ما شانس نداریم آگه داشتیم تو ایران نبودیم. والا. راستش از حسرت خوردن تست عطرها خسته شدیم خدایی.

 8. کاش کارای لوتانز براحتی قابل تست بودن تو هر شهری ?? اول کاج ها و سایه ها رو دلم مونده.. بعد دندان شیری.. بعد این ??

 9. سپاس آقا کیوان
  خیلی خوب و آموزنده .
  طلبه شدم تستش کنم البته اگه گیرش بیارم و امیدوارم به قدرت سابق مونده باشه چون هم برندش فروخته شده گویا هم از دوستان عطرباز اتفاقاً شنیدم که مسیرش رو تغییر داده لوتانس تو یکی دو سال گذشته .
  منتظر مقاله های بعدیتون هستیم ، با احترام

  1. هر دو اشتباهه. برندش فروخته نشده. لوتانس از روز ازل زیر مجموعه شیسیدو بوده و هست. همین الان بهشون ایمیل بزنی جواب با ایمیلهای شیسیدو میاد. اولین عطراش رو قبلا تاسیس برند خودش برای این برند ژاپنی ساخته بود. روند کارش هم عوض نشده فقط به درخواست بازار بعضی کارا که ۵۰ میل بودم رو تو ۱۰۰ میل هم تولید میکنن

   1. مرسی آقا کیوان ، میرم که با خیال راحت لوتانس بخرم
    پس چه خوب شد با اون عطربازای ناشی دعوا کردم و لفت دادم از گروه تلگرامشون خخخخ
    چون علاوه بر بی سوادی عطری نشر اکاذیبم میکنن گویا با اونهمه ادعا !

 10. من هیچ وقت نتونستم نوت انیمالیک و درک کنم
  اصلا نمیدونم بوش دقیقا چطوری میشه؟؟ ???
  بعضی از عطراییکه تو مقاله نوت انیمالیک گفتین و رفتم و بو کردم ولی اصلا نمیفهمم نوت انیمالیکش کجاست؟؟؟

   1. کلا دارم تمام بررسیهای عطر رو میخونم و لذت میبرم .هر کدام ار بررسیها و توصیفهاتون به یک نحوی منو برای تست تهییج میکنه.خصوصا که خودم بیشتر طرفدار نتهای تنباکویی هستم و بدجوری دارم از تعاریف شما لیست برمیدارم و بااین اوضاع لیست سنگینی ایجاد شده.
    به هر حال از تمام زحماتتون تشکر میکنم.
    پیروز باشید

   2. Van cleef & arpels firs که عطر مامانم بوده تنها حسی که ازش داشتم یه بوی شیکی بود که فقط و فقط وقتی مامانم میزد به نظرم خوشبو بود بوی گلی داشت به نظرم تو اسپری اول بوی تندی داشت که منوفراری میداد نمیدونم هنوز تولید میشه یا نه !!!!
    Chanel no5 هم که تازگی تستش کردم بیشتر بوی شامپو و تمیزی میداد مثل اینکه لباسیو شستی و هنوز نم داره گذاشتی تو کمد چوبی یه همچین بویی میده من خوشم اومد از بوش ولی اون نوت انیمالیکشو نمیدونم کدومه!!
    Nasomatto siver musk که بوی فلز میداد البته من رو بلاتر تستش کردم ولی اصلاااا خوشم نیومد یه بوی خطی و تند وتیز
    Amouage gold pour femme خیلی خیلی بوی گل میدادتو اسپری اول بوی گلاب میداد!!! ولی بعدا که بلاترشو بو کردم بوی صابون گلی میداد و بوی عطرای خیلی قدیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Web Statistics
بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید