بررسی عطر

سمفونی چوبها – بررسی عطر Wild از برند DSQUARED2

wild<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

نام عطر: دیسکوارد توو وایلد – DSQUARED2 Wild

گروه بویایی: چوبی و آروماتیک – Woody Aromatic

سال تولید: ۲۰۱۴

عطار: Daphne Bugey – Annick Menardo

فصول استفاده: همه فصول (خصوصا بهار و پاییز)

جنسیت: مردانه

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

برند کانادایی دیسکوارد توو که البته در حال حاضر در ایتالیا مستقر هستن، همیشه جزو برندهایی بوده که شخصا ستایشش کردم و هر وقت بخوام از برندهای محبوبم اسمم ببرم، قطعا جایگاه مناسبی تو لیستم داره. ارائه عطرهای خوشبو و عامه پسند با کیفیت و بالانسی مناسب و قیمتهایی معقول چیزی هست که این برند رو مورد توجه قرار میده. معمولا دوستداران دنیای عطر این برند رو با دو کار هی وود (He Wood) و فلنکر محبوب دیگه اش راکی مانتین وود (Rocky Mountain Wood) میشناسن، اما Wild کاری هست که بی سروصدا بیرون اومد و تو سایت ها و فروم های ایرانی شخصا ندیدم ازش صحبتی بشه. در نتیجه گفتم یه بررسی روش داشته باشیم و ببینیم ذره بین سمور چه چیزهایی رو از این عطر میتونه بیرون بکشه! نامگذاری Wild برای این عطر میتونه دو تا دلیل داشته باشه. یکی بمعنی “وحشی و سرکش” هست که خیلی ها معادل فارسی این کلمه رو این گزینه میدونن. یکی دیگه هم “وابسته به طبیعت”. شخصا بعد از تست اولیه، برداشتم این بود که نامگذاری عطر بر اساس معنی دوم هست، اما با دیدن ویدئوی تبلیغاتی کوتاهی که برای این عطر درست شده و شنیدن صدای شیهه اسب در داخل تبلیغ و همینطور بند چرمی که دور شیشه پیچیده شده و بنوعی حکم افسار اسب رو داره، به این نتیجه رسیدم که دقیقا برعکس، نامگذاری بر اساس معنی اول هست و به اسبی نر، سرکش و وحشی (Mustang آیا؟!) اشاره داره. البته بنده همچنان روی اون قسمت “وابسته به طبیعت” پافشاری میکنم چون رایحه بی هیچ وجه وحشی و سرکش نیست و کاملا حسی آروم، موقر، جنگلی و طبیعت گرایانه (Outdoorsy) داره. نکته دیگه ای که لازم میدونم اشاره کنم این مورد هست که گروه بویایی این عطر شرقی و چوبی (Oriental Woody) دسته بندی شده، اما به نظرم به هیچ وجه نمیشه این عطر رو یه کار شرقی دونست چون یه کار چوبی آروماتیک (Woody Aromatic)، با تاکید و تمرکز بسیار زیادی روی بخش چوبی هست! حالا که مداد و پاک کن سموری رو برداشتیم و کمی اصلاحات انجام دادیم، بریم سراغ بررسی رایحه.

شروع عطر یه شروع خیلی شاداب از ترکیب مرکبات و گلهاست که رایحه مرکباتی بویی خیلی نزدیک به لیمو داره و تلخی، زهر، و حس گازدار پوستش هم بخوبی قابل استشمامه. رایحه لیمویی ترش نیست و حالتی مَلَس رو به شیرین داره و در کنارش میشه رایحه کاملا مشخصی از مُشک رو هم استشمام کرد که حالتی تمیز و متمایل به صابونی ایجاد میکنه. رایحه گلها تو این عطر حسی مخملی و کمی پودری دارن و ذهنیتی که بوجود میارن حسی کاملا زرد رنگ داره.wild عطر کمی هم سبز و آروماتیک هست و رایحه چوبی ضعیفی از چوب سدروس رو هم میشه تو پس زمینه اش استشمام کرد، اما بسیار شفاف و ضعیف. تو لیست روایح عطر، رایحه سرو (Cypress) ذکر شده که این حس سبز و چوبی بخاطر حضور این رایحه هست. یه شروع مرکباتی کلاسیک که پیچ و تاب مدرنی هم بهش داده شده و در مجموع رایحه ای آشنا و دلپذیر داره.

مدت زمان زیادی نمیگذره که رایحه لیمو و اون حس شاداب از جنس مرکباتش از بین میره و رایحه چوبی تو عطر قویتر میشه. قویتر شدن سرو باعث میشه عطر حالتی چوبی تر، فلفلی و کمی دودی پیدا بکنه و در این بین رایحه وتیور (خَس خَس) هم به کمک سرو میاد و علاوه بر تقویت رایحه چوبی، یه حس خاکی و ریشه ای هم به عطر اضافه میکنه. البته رایحه چوبی سرو به احتمال قوی بخاطر استفاده از نُت انسان ساخت آیزو ای سوپر (Iso E Super) هست و بعید میدونم از رایحه حقیقی چوب سرو استفاده شده باشه. هر چی زمان میگذره، حس گلی و کمی پودری که تو پس زمینه هم هست، ضعیف و ضعیف تر، از قدرت رایحه چوبی و فلفلی سرو هم کاسته و در عوض رایحه وتیور قویتر و مشخص تر میشه. وتیور تو این عطر حس خیلی مدرن و یه حس چوبی، خاکی و ریشه ای آشنا داره که به نظرم رنگش خاکستری هست و ذهنیتی که بوجود میاره کاملا خاکستری رنگه. منظورم این نیست که عطر بوی خاکستر چوب یا خاکستر سیگار میده! منظورم فضایی هست که تو ذهن تداعی میکنه که حالتی گرفته و خاکستری رنگ داره. اگر عطرهای Chopard Noble Vetiver و نسخه سطح بالاتری مثل Frederic Malle Vetiver Extraordinaire رو تست کرده باشین، جنس رایحه وتیور تو این عطر خیلی شبیه به این دو کار بحساب میاد. این نکته رو هم مد نظر داشته باشین که رایحه مُشک از ابتدا تا انتهای این عطر و تو همه مراحل حضور پر رنگی داره و اون حس تمیز خودش رو همیشه چاشنی کار میکنه. برای چندین ساعت متوالی ما همین ترکیب چوبی، تمیز، خیلی جزئی دودی و خاکی مانند رو داریم تا اینکه سروکله یه رایحه چِرک، متمایل به چرمی و حیوانی توی عطر پیدا میشه. البته ممکنه خیلی ها متوجه این حس چرک و حیوانی نشن و نتونن اونو لابلای ترکیب چوبی و خاکی عطر پیدا کنن، اما اگر رایحه با دقت بیشتر کندوکاو و موشکافی بشه، میتونین پیداش کنین.

با نزدیک شدن به قسمت پایه، اون حس چرک و حیوانی ضعیفی که تو پس زمینه بود از بین میره و رایحه چوبی سرو بازم ضعیفتر میشه. چند ساعت آخر و چیزی که از رایحه باقی میمونه، یه رایحه شفاف، کمی خاکی و تمیز از ترکیب وتیور، مُشک و کمی رایحه گلهاست که پس زمینه چوبی ملایمی هم با اونها همراه شده. بخش پایانی شباهت غیر قابل انکاری به رایحه معروفترین کار لالیک تو ایران یعنی Encre Noir هم داره! همونطور که ملاحظه کردین، عطر تو طول پروسه عمرش بر روی پوست تماما چوبی هست که روایح دیگه ای بصورت موقت و بعنوان رایحه ساپورت کننده، برای مدتی میان و بعد از بین میرن. wildوایلد عطری هست که چیز متفاوتی برای ارائه نداره. اگر عطرهای زیادی تست کردین و عطرهای خوب زیادی با محوریت روایح چوبی و آروماتیک تو کلکسیونتون دارین، خرید این عطر چیز جدیدی برای شما به ارمغان نمیاره. اما اگر تجربه زیادی تو تست عطرهای اینچنینی ندارین و این سبک و گروه بویایی رو میپسندین، میتونه گزینه خیلی مناسبی براتون باشه. خصوصا اینکه قیمت مناسب و قابل قبولی داره و اگر کسی هم اسم عطر شما رو پرسید و شما هم خواستین صادقانه جواب بدین و اسم حقیقی رو به طرفتون بگین، قاعدتا اسم این عطر رو نشنیده و میتونه حس خوبی به شما بده! چون در جواب شما طرفتون نمیگه … آها عطر فلان. آره اسمشو زیاد شنیدم. یا خودم دارم. پخش بوی مناسب و نسبتا بالا تو تمامی مراحل و ماندگاری سورپرایز کننده بالای ۱۰ ساعت (روی پوست من حدود ۱۵-۱۶ ساعت) این عطر بر روی پوست هم به کمک میان و باعث میشن که اینکار یه عطر عامه پسند، خوشبو، ساده و بی دردسر برای مصرف روزانه و دم دستی باشه که از همه جهت مصرف کننده رو میتونه راضی نگه داره. با توجه به ماهیت شاداب این عطر، میشه ازش بصورت چهار فصل استفاده کرد، منتها حداقل توی زمستون گزینه های خیلی بهتر و پیچیده تری هست برای انتخاب. اگر نظر منو بخواین، به نظرم این عطر برای بهار و پاییز عالی هست و تو باقی فصول هم میشه براحتی بعنوان یه عطر کژوال و دم دستی ازش استفاده کرد و بازخوردهای مثبت و خوبی رو هم از اطرافیان گرفت.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

14 دیدگاه

 1. مرسی از ریویو عالیتون.
  اقا مصطفی یک سوال عطرای چوبی اروماتیک یعنی چی(مقاله ها در این رابط هم خوندم)فقط میخوام خودتون یه توضیح مختصری بهم‌بدین ممنون میشم و چند تا عطر عالی با همین مهوریت بهم‌معرفی کنین ممنون میشم.

  1. عطرهای چوبی و آروماتیک یعنی عطری که محوریت اصلی اون چوبها و روایح آروماتیک هستن :دی
   بعبارت بهتر یک سری عناصر هستن از جمله اسطوخودوس، ریحان، ترخون، مریم گلی و یه سری دیگه که یه حالت سبز، گزنده، گیاهی و گاها شاداب بوجود میارن. وقتی این روایح با چوبها ترکیب بشن میشه یه عطر چوبی و آروماتیک.
   البته تو این عطر بخش چوبی خیلی قویتر هست و بیس و پایه عطر تو تمامی مراحل بر پایه روایح چوبی هست

   1. ممنون. اقا مصطفی یه سوال خارج از این پست ازتون دارم. شما بال د افریک از بایردو رو تست کردین؟؟اگه اره چند ساعت رو پوستتون ماندگاری داست؟بین این و وتیور فاتال کدومش رو پیشنهاد میدین؟

 2. جالبه که شما از پخش و ماندگاری خوب این عطر میگین ولی دیسلایک زیادی در این خصوص در سایتهای معتبر خورده، لطفا عطرای برند الفکتیو استودیو رو هم در صف بررسی قرار بدین، مخصوصا مدل close up

  1. ماندگاری و پخش بوی عطر برای خود منم سورپرایز کننده بود واقعا. بصورت کلی این سبک روایح با پوست من سازگاری دارن یه جورایی.
   در مورد پخش و ماندگاری نمیشه کاملا به سایتهااطمینان کرد. همین عطر Wild یه نمونه برای نقض این قضیه بر اساس تجربه خود من.
   مورد دیگه توباکو عود از تام فورد. تو سایتها پخش و ماندگاری رو زدن بسیار خوب. اما روی پوست من چندین بار تست کردم و در بهترین حالت ۲ ساعت ماندگاری داشت!

 3. بنظرم هردو برداشت وترجمه ای که از واژه وایلد میشه در گنه و ریشه یکی ان.. و هردو هم مناسب توصیف طبیعت!
  این تناقض و در عین حال همخونی بنظر محور و سوژه اصلی دیسکوارد برای اون سال بوده.. چون در کت واک کالکشن اون سال هم دقیقن میشه استایل و طراحی های سرکشی رو دید که دارن توی یک زمینه ی جنگلی ب حالت کمپینگ کت واک میکنن..
  همین ویژگی هارو در توصیف این عطرهم دیدیم..
  اما تصویری که برای من ساخته شداز توصیف این عطر و همینطور طراحی شیشه ش.. یک عطر ب اصطلاح دختر کش (که دخترش هم از سطح مین استریم بالاتر نمیره البته) هست .. پسری با پوست سبزه و پیراهن سفید مردونه اما دکمه ی بالایی باز.. شلوار فاستونی مشکی باکمربند مشکی چرم.. موهای نسبتن بلند موج دار لاتین…
  در مجموع شیککه.. کم نمیارین باهاش.
  ولی من سری POTION رو بیشتر دوس دارم ازین برند .

 4. من به شخصه عاشق راکی مانتین هستم به خاطر نت فلفل سیاه که خیلی خاصه این کارم حتمن باید امتحان کنم

 5. کاملا با شما موافقم برند خوب و قابل اعتنایی هستش اخیرا از این برندPOITION (royal black رو گرفتم هر چند فکر کنم شما از رز خیلی خوشتون نمیاد ولی اگه شد یه بررسی ازش بکنید ???

   1. potion royal black خیلی کار جالبی هست. درسته که رز داره توش ولی به خاطر بوی چرم غالبش اصلا زنونه نیست. تنها مشکلم باهاش موندگاری و پخش پایینش هست. نمیدونم شاید من خیلی زود آنوزمیک میشم به این رایحه.

 6. سلام
  کلا برند DSQUARED2 خیلی خوبه
  He wood که عالیه
  هم روزانه و دم دستیه هم تو ملاقات و مهمونی آبروداری میکنه
  واسه من یه جورایی آچار فرانسس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Web Statistics
بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید