بررسی عطر

بررسی عطر شنل کریستال (Chanel Cristalle Eau de Parfum)

کریستالشنل – کریستال او دو پغفم (Chanel – Cristalle Eau de Parfum)

خصوصیات برتر: سبز، خزه ای، خاکی، میوه ای، مرکباتی

جنسیت: زنانه و تا حد کمی مردانه (نسخه ی تویلت این عطر وجوه مردانه ی بیشتری داره)

فصول استفاده: بهار و تابستان


هر وقت که یه فیلم مربوط به سالهای ۷۰ یا ۸۰ میلادی رو تماشا میکنم یه حس دلهره و اضطراب بیهوده از اول تا آخر فیلم همراهم هست. بخش عمده ی این ناملایتی بخاطر حرکتهای دوربین هست. زومهای اکستریم و سریع از نمای لانگ شات از یک پرسوناژ تا نمای کلوز آپ از چشم و ابروی او برای نمایش یه حالت حساس روحی در یک لحظه، از خصوصیات سینمای اون دوران بود. این حسِ دلهره رو توی برخی از عطرهای اون روزها هم به خوبی حس میکنم؛ علی الخصوص توی عطرهای سبز و آروماتیک دهه ۷۰ی که وجوه سبز ناآرامش بخشی رو به نمایش میذارن. دست کم میشه امروز در موردشون اینطور حرف زد که استانداردهای زیبایی شناختی سینمای سالهای ۷۰ و ۸۰ میلادی امروزه چندان مطلوب واقع نمیشن. برای اینکه این حس رو خوب درک کنین میتونم از کارهایی چون همین شنل کریستال، هسلتون زی ۱۴، پاکو رابان پور اوم و یه دوجین از کارهای سبز اون دوره نام ببرم. اما برسیم به شنل…

شنل یکی از اون برندهایی هست که تکلیف رویورها و منتقدین عطر باهاش مشخص نیست. اول اینکه این برند رو نمیشه دقیقا تو یه دسته بندی خاص قرار داد. اگه بگیم لوکسه، خب کارهای دم دستی هم کم نداره. اگه بگیم نیشه خب تیراژ بالای کارهاش یه مانع بزرگ هست برای این دسته بندی. اگه بگیم یه برند متداول یا دیزاینر هست، کیفیت کارهاش رو نمیشه با کارهای برندهایی که متداول یا دیزاینر نام میبریم مقایسه کرد. بنابراین شنل شنله! این برند بارها با کارهای زنونه ش پرچم پیشاهنگی رو به اهتزاز در آورده و آغازگرِ روند جدید توی عطرهای زنونه بوده. کریستال یکی از اون عطرها نیست، اما عطری هست که توی زمونه ای که عطرهای سبز نیمه شیپغ مُد بودن سبک و سیاق مشخص خودش رو دنبال کرده و مثل کسی که توی یه مهمونی با شبیه دیگران نبودن و یه گوشه تنها ایستادن تو مرکزیت توجه قرار داره، جلب نظر میکنه.

کریستال پرفیوم فلنکری هست که ژاک پولژ (Jacques Polge)، عطرساز برند شنل، تو سال ۱۹۹۳ با استناد به نسخۀ تویلتِ این عطر (ساخته شده توسط Henri Robert در سال ۱۹۷۴) بازسازی کرد و اگه از من بپرسین، این نسخه از نسخۀ اصلی کلاسیکتر به نظر میاد و این دو تا میتونستن دقیقا تو زمانهای برعکس تولید بشن. در حالی که نسخه ی تویلت رایحه ی امروزی، سبز مرکباتی، فِرِش و تمیزی ارائه میده که میتونه تا حدی هم مردونه باشه، نسخه ی پرفیوم گویا با رایحه ی سبز، چرب، علفی و گلی و به شدت پودری و مرطوب شبیه پوستی که حسابی کِرِم مالی شده باشه، روی زنانگی پافشاری میکنه. این عطر دو نیمکره داره. یک فضای سبز شاداب و آروماتیک که با نارنگی و پرتقال شیرین و نرم شده و حس شادابی یه روز آفتابی تعطیل رو میده تو اواسط خرداد. فضای بَعدی بستری نیمه شیپغ و چرب و خزه ای و خاکی هست که حس پودری خیلی بارزی رو بازی میکنه و وسط بازیِ جوان و بکر این عطر، یه حس قدیمی و مادربزرگی بهش میده. ترکیب این دو چهره به من کمی حس اضطراب میده. آزاردهنده نیست اما طوری هم نیست که نشه نادیده گرفتش. یه حس اضطراب شبیه نگرانی پیش از امتحانی که میدونی خوب پاس میکنی. یک استرس بیجا که میدونین عکس العمل طبیعی ذهن شماست و کاریش نمیشه کرد. این حس خصوصیت مشترک همه عطرهای کلاسیک سبز هست.

از نظر موندگاری و نشر بو کریستال او دو پغفم عطر جونداری هست. روی پوست چنان وجوه زنانه و لَـوَندی رو بازی میکنه که من به شخصه با پوشیدن این حجم از زنانگی روی پوستم احساس راحتی نمیکنم. اما روی پوست زنانه کاملا فارغ از مقوله جنسیت ظاهر میشه. یه جورایی مدرن و امروزی. حس شلوار جین رنگ روشن و بافت درشت رو میده و پیراهن سفید مردونه و کمربند سیاه. همه اینها رو تن یک خانم جوان تصور کنین.

★★★★

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. عکس شیشه رو دیدم یاد نسخه وینیج پلتینوم ایگویست افتادم. خوب میشه اون رو هم ریویو کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Web Statistics
بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید