بررسی عطر

بررسی عطر: نودیفلوروم از نازومتو

Nasomattoنازومتو – نودیفلوروم (Nasomatto – Nudiflorum)

خصوصیات برتر: چرمی، مرکباتی، پودری

جنسیت: هم مردانه هم زنانه

فصول استفاده: تقریبا همه فصول با غالبیت فصول سرد


از نظر من الساندرو گوالتییری یک نابغه هست. نمیگم استاد عطرسازی، میگم نابغه. این عطرساز کسی هست که خیلی خوب میدونه توی هیاهوی بازار عطر و مخصوصا توی جمعه بازار شلوغ عطرهای نیش چطوری راه خودش رو پیدا کنه و چطوری حتی جهت جریان رو عوض کنه. (بلک افگانو یک نمونه واقعا موفق هست که جهت بازار رو به خوبی تغییر داد) حالا اینجا هستیم با عطر اخیر گوالتییری برای لاین نازومتو: نودیفلوروم. از یک ماه پیش از لانچ رسمی این عطر اینستگرام نازومتو هر روز پر میشد از پستهایی با رنگهای غالب گل بهی و صورتی روشن نزدیک به رنگ پوست بدن. با نشانه های اروتیک مثل نمای بسیار نزدیک از سینه، گردن یا بافت ریز جوراب زنانه، تصاویر مستقیما ذهنیت مخاطب رو برای عطر بعدی نازومتو آماده میکردن. خب ذهنیت ما که حسابی ور اومد و شکل گرفت همه عکس ها رو پاک کردن و یک عکس گذاشتن: نودیفلورم.

سریعا به ریتا دوناتی مسیج زدم که سمپل این کار رو میخوام. بی صبرانه منتظر موندم و خلاصه رسید دستم. تا اون لحظه ذهنیتم این بود که یه عطر پودری زنونه و بسیار شهوانی ساخته گوالتییری میاد دستم و همش تو این فکر بودم که چطور این عطرساز با اون عطرهایی که ساخته میتونه یهو تغییر جهت بده و همچین عطری بسازه؟ جواب خیلی ساده هست. من اشتباه میکردم. اصلا عطر پودری فلان در کار نبود! شوک

نودیفلورم رو اگر معنی کنیم از دو بخش تشکیل شده. نودی در ایتالیایی به معنی برهنه و فلوروم در لاتین به معنی گلها. گلهای برهنه. در عین حال اسم این عطر ما رو یاد یک گونه یاس با نام علمی Jasminum Nudiflorum که معروف به یاس زمستانی هست، میندازه. این عطر شروعی داره مثل چـَک غافلگیر کننده! شروعی بسیار پرقدرت که از همون اول داد میزنه که موندگاری سگی داره، که همینطور هم هست. رایحه ای بسیار گـَس و تلخ و ترش!

Nasomatto
Winter Jasmine

آیزو بوتیل کینولین (Isobutyl Quinoline) اولین بار تو سال ۱۸۸۰ کشف شد. این ماده کمی بعد از اون برای ساخت بوی چرم توی عطرهای متعددی استفاده شد که از بین اونها میشه به بَندی از روبر پیگه (Robert Piguet Bandit) و کنیژه تِن (Kniže Ten) اشاره کرد. مدت زیاد اما کسی سراغ این ماده نرفت تا اینکه این سالهای اخیر با روی کار اومدن عطرهای چرمی تاریک و تلخ دوباره آیزو بوتیل کینولین اومد رو بورس. و حالا ما دوز بالای این ماده رو توی نودیفلوروم شاهد هستیم که چطور وجوه فتیشیست و شهوت پرست تاریکش رو با یک اکورد سبز، گس، تلخ، خاکی و گیاهی مرکباتی (عصاره برگ نارنج و صمغ باریجه یا گالبانوم) به نمایش میذاره. رایحه ای شبیه کسی که بوی گازوئیل و گریس چرخ دنده های موتور سیکلت روی عضله هاش حس میشه. این رایحه تند و تیز در ادامه میرسه به بازی خفیف گلی. زنبق و یاس و الدهید، برای اینکه اون حس پودری و پوست و اون حس شهوانی اشاره شده توی تصاویر رو القا کنه.

Nasomatto

موندگاری بسیار بالا، نشر بوی متوسط به بالا و رایحه ای پر و پیمون و قدرتمند که کم نمیذاره. اما عطری نیست که هر کسی بتونه استفاده کنه. یک رایحه چرمی منحصر بفرد هست که وجوه عطرهای کلاسیک نیمه اول قرن بیستم توش موج میزنه اما خودش کلاسیک نیست و میشه اون رو برداشتی مدرن از رایحه ای نوستالژیک و کلاسیک دونست. به نظر من نمیتونه یه عطر رسمی باشه چون همونطور که برای شما میتونه یه رایحه صفر و یکی باشه (یعنی یا خوشتون میاد یا بدتون میاد) برای دیگران هم میتونه خط قرمز بکشه. اگه من باشم ترجیح میدم این عطر رو پاییز بزنم. یه استایل چرم و موتورسواری و متال بازی میطلبه. زنونه اگه باشه چطور؟ همون استایل. اصلا گول تعاریف پودری و پوست و بدن و این تعابیر رو نخورین. این اون عطر گوگوری مگوریِ لباس زیرهای ویکتوریا سکرت نیست. بلکه همون استایل یاغی و موتورسواری و چرم و زنجیر و انگشترای نقره سنگین رو میطلبه. چه مردونه چه زنونه. چرا که اون امضای تاریک و دودی و چوبی که توی بلک افگانو و بوکانرا از همین عطرساز موج میزنه، اینجا هم نقش سکان دار رو ایفا میکنه و توی پس زمینه کاملا مشهوده.

★★★★

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

7 دیدگاه

  1. لی لی لی لی لی لی لیییییی⁦??⁩⁦??⁩????? بلخره تارعنکبوت ها زدوده شد ???

    و نزومتو ی همیشه جذاب ? بازگشت خوبی بود

  2. همیشه عطرهایی که یا خوشت میاد یا نه و حد وسط نداره رو من از دسته ایی بودم که خوشم اومده حتما این رو هم با توضیحاتی که دادید دوست دارم مشتاقانه منتظر تستشم??????

  3. چه چیز خوفی!
    ولی اگه چرمش از اون گازوئیلی ها باشه و خیلی بره رو مخ فک کنم نپسندمش.
    اما خب کارای نازوماتو رو هم نمیشه همینجوری سر سری رد کرد.
    احتمالا جنبه ی پودری گلیش جذبم کنه…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Web Statistics
بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید