بررسی عطر

دریا، ساحل و آرامش: بررسی عطر کلوین کلاین CK2

CK2

کلوین کلاین – سی کی تو (Calvin Klein – CK2)

سال تولید: ۲۰۱۶

کشور: آمریکا

گروه بویایی: چوبی آروماتیک (Woody Aromatic)

عطار: پاسکال گورین (Pascal Gaurin)

 نُتهای برتر: نُت قلوه سنگ، برگ بنفشه، رز، واسابی، وتیور، زنبق

فصول استفاده: پاییز و بهار، برای خانمها تابستون هم میشه استفاده کردش

اوایل مهرماه که دیگه دریا از تب و تابش میفته و کسی رو روی شنها درازکشیده نمیبینین، ساحل بیشتر مثل سالن مهمونیِ تَرک شده ای میشه که انگار بعد از اون همه شلوغی نفسی تازه میکنه. هوا هنوز گرمای متزلزلی داره اما دمای آب رو به سردی میره. این پهنای خالی از انسان فضای خیلی خوبی هست برای قدم زدن و تو فکر فرو رفتن که قِل قِلِ قلوه سنگها زیر پا حالتی شیطنت آمیز به این تفکر میده.

اون سالها عادت همیشگی من بود که دریا رو تو هیچ فصلی تنها نذارم و پا به پای قلوه سنگهای ساحل دریایِ پاییزی رو تجربه کنم. صبح زود پاییزی و هوای سردی که آزارتون نمیده هارمونی عجیبی با زاویۀ خوابیدۀ سوسوی خورشید پیر داره. بوی غریبی تو هوا پراکنده هست. بویی که از افق تا افق، اونجا که دریا و آسمون به هم میرسن، به جز چند ماهیگیری که توی قایقها مجسمه وار به انتظار صید نشستن، همۀ ساحل رو فرا میگیره. ماهیگیرها استثنا هستن. اونها بوی صبر، چوپ پنبه و نخ کنف میدن. اما بوی نمک سود شدۀ قلوه سنگها تا ریشۀ توسکاهایی که کمی دورتر اولین ساکنین ساحل هستن، رسوخ میکنه.

آخرین باری که دنبال کارهای قدیمی کلوین کلاین از مروی تا وُزرا رو مغازه به مغازه اسکن میکردم خیلی پیشتر از وقتی بود که دیگه رسما از این خانۀ عطر و مد بخاطر کارهای اخیرش قطع امید کرده باشم. کلوین کلاین خانۀ مُدی هست که همواره با عطرهاش نسل جوان زیر سی سال رو هدف قرار میده و خیلی از عطرهاش هنوز بین نسل بیست و خرده ای ساله طرفدارای بسیاری داره. اما برای من که پا به سن گذاشته بودم و عمدا دنبال کشف دنیای چند سال بعدم بودم، کمی طول کشید که قبول کنم از کلوین کلاین دیگه قرار نیست چیز جدید یا خوبی بیرون بیاد. به همین دلیل وقتی این عطر رو توی فروشگاهها بین CK1 و Reveal دیدم باورم نمیشد. از یک طرفش یک عطر از دهۀ ۹۰ (CK1) که اسطوره شد و نسل ما رو ساخت، با اون شیشۀ ساختارشکن که شبیه شیشۀ شربت مولتی ویتامین بود و بیشتر گرایش مردونه داشت تا مشترک. از طرفی دیگه عطر Reveal که متعلق به ۲۰۱۵ هست با هیچ هویتی برای ابراز… و حالا عطری با شیشه ای کاملا ساختارشکن که تو تعاریف متداول برندهای دیزاینر و عطرهای ارزون قیمت به هیچ وجه نمیگنجید. شیشه ای که استواری نداره مگر برعکس روی دربش قرار بگیره. با ته کاملا نیم کروی، کاملا شفاف بدون هیچ نوشته ای جز CK2 و حالتی که روی شفاف بودن تاکید عجیبی داره. شیشه ای شدیدا پست مدرن و جذاب. خب من هم فرصت رو از دست نمیدم و مستقیم میرم سراغ اینطور عطرها.

CK1 عطری مشترک بین زن و مرد (یونیسکس) بود که دنیا رو از سال ۱۹۹۴ با خودش همراستا کرد و عطر نسل جوان اون دهه شد. هنوز جزو پرفروشترین عطرهای تابستونی حساب میاد. اما CK2 عطری هست که فارغ از تعاریف جنسیتی معرفی شده. عطری بدون جنسیت، نه مردانه و نه زنانه. این در وهلۀ اول به شما آزادی کامل میده که تعریف خودتون رو از این عطر تثبیت کنین. عطری که با بوی گُلی (فلورال) و نُتهای دریایی فضایی جدید رو ایجاد کرده. فضایی مستقیم و معطوف به رایحه و معطوف به حس و انرژی ای که این رایحه القا میکنه.

شاید بهتر باشه اینطور شروع کنم. شما دوست دارین یه عطر دریایی چطوری باشه؟ مثل Cool Water بوی اقیانوسی بده؟ بوی آب دریا و نمک رو دوست دارین؟ بوی اوزونیک؟ بوی خنکی که شما رو یاد آب دریا بندازه؟ تابستونی باشه یا چهار فصل؟ اگر کارهای حرفه ایِ دریایی رو تست نکرده باشین، کلوین کلاین CK2 احتمالا از چهارچوب تخیل شما بیرون هست و احتمالا تعجب میکنین از اینکه این کار نسبتا ارزون قیمت رو با چه کارهایی موازی میدونم. اونچه بنا به تجربه فهمیدم اینه که نُتهای دریایی و اقیانوسی یا معمولی و حوصله سر بر میشن، یا یاغی و خلاقانه و ساختارشکن. انگار که چیزی این وسط نمیتونه قرار بگیره.

CK2 عطر تابستون نیست. خودتون رو گول نزنین. شاید بشه گفت با بوی گُلی، کمی میوه ای و بویی گزنده و خوراکی مانند نیمه سبز که حالتی آبدار، دم کرده و شرجی و زمینی داره شروع میکنه. این بوی دم کردۀ گزنده که حالتی سبز و خوراکی مانند داره از ریشۀ واسابی (wasabi) میاد. این ریشه که توی آشپزی آسیای شرقی و جنوب شرقی کاربرد زیادی داره رو میتونین توی شروع عطر Panaroma از خانۀ عطر Olfactive Studio بهتر کشف کنین. توی CK2 این شروع خوشمزه و کمی نامتعارف حاصل همبستریِ نارنگی و واسابی و برگ بنفشه هست. گرچه گلابی هم بینابین نتهای این عطر ذکر شده، من به شخصه به سختی میتونم ردی از این میوه توی این عطر حس کنم. یه فضای تقریبا خوشمزه و آبدار وجود داره توی شروع که میتونم ازش به عنوان توهمِ یه حس میوه ای نام ببرم نه این که خود میوه رو مستقیما حس کنم. نقش واسابی توی این شروع نیمه خوراکی مانند بسیار حساس هست. از اونجایی که برای ساخت عطری بدون مرز جنسیتی نمیشد از نارنگی یا برگ بنفشه بیش از حد استفاده کرد، این ریشۀ آسیایی بکار گرفته شده تا رشته های متزلزل نارنگی و بنفشه رو به هم پیوند بده. رایحۀ خیس و زمینی و خاک مانندِ برگ بنفشه به ترکیب عطر این فرصت رو میده که فضای دریایی رو سریعا احیا کنه. رز و زنبق نیز حسی فلورال و پودری رو به پس زمینۀ بوی قلوه سنگ ساحلی میدن. حسی که رز و زنبق احیا میکنن برعکسِ باقیِ ترکیب که حالتی پست مدرن دارن، حسی قدیمی و شناخته شده هست که از عطرهای کلاسیک زنانه وام گرفته شده و در ترکیب با نتهای ساختار شکن و تُردِ شروع، بویی شبیه این داره که از خزه های دریایی و جلبک ها دسته گُل درست کرده باشن! بستر این عطر اما با اونچه در شروع رخ میده کمی متفاوت هست. اون بوی گُلی محو میشه، همچنان که بوی نارنگی و گلابی محو شده و بوی یاس به سختی حتی خود نمایی کرده. اونچه باقی میمونه توی فرود ترکیبی از واسابی، برگ بنفشه، رز و وتیور هست که همگی زیرمجموعۀ نت سنگهای ساحلی هستن.

CK2 عطری مناسب عموم و فضای عمومی هست. مناسب فضای بسته مثل اداره و محیط کار به شرط اینکه زیاد اسپری نشه. اما به نظر من زیاد عطر فصل گرم نمیتونه باشه؛ لااقل برای آقایون نمیتونه باشه چون توی گرما وجوه فلورال (گـُلی این عطر نمودار میشن). همچنین تناسخ خوبی هم با سرمای زمستون نداره. فکر میکنم بهترین بازۀ استفاده از این عطر بین شهریور تا آبان و از اون طرف از اسفند تا اوایل خرداد باشه. برعکس اونچه انتظار میره از برندهای دیزاینر، من این عطر رو چندان عطر دم دستی حساب نمیکنم چون روی هویت خاصش خیلی تاکید داره و بویی ساختار شکن اما بی آزار و همه پسند رو ارائه میکنه. موندگاری خیلی خوبی روی پوست داره که من رو حسابی راضی میکنه. برای این موندگاری حدودا هشت ساعته نشر بوی قدرتمندی رو تا یکی دو ساعت داریم و بعدش کم کم قدرت نشرش فروکش میکنه و نزدیک پوست باقی میمونه. عطرهای خنک، دریایی، اقیانوسی و امثال اینها توی برندهای دیزاینر خیلی زیاد هستن اما این یکی رو من گُلی اقیانوسی نام ببرم؟ گُلی ساحلی نام ببرم؟ چی بگم بهش که لـُب مطلب رو ادا کنه؟ خاص هست و متفاوت از همتاهای خودش. میتونم بگم حتی اگه فشار بیارم به ذهنم نمیتونم یه نمونۀ مشابه از عطرهای دیزاینر نام ببرم اما اگر از اینطور بوهای نمکین و دریایی خاص خوشتون میاد، این گزینه ها هم میتونن عطرهای مناسبی باشن گرچه مشابه این عطر نیستن: James Heeley Sel Marin و Profumum Roma Aqua di Sale

★★★★

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Web Statistics
بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید