بررسی عطر

تَب طلایی: بررسی عطر Tom Ford Orchid Soleil

ارکیدتام فورد – ارکید سولِی (Tom Ford – Orchid Soleil)

سال تولید: ۲۰۱۶

کشور: آمریکا

گروه بویایی: شرقی گلی (Oriental Floral)

عطار: سونیا کانستنت (Sonia Constant)

نُتهای برتر: گل مریم، نُت خامه، نارگیل، وانیل، ارکیده، نیلوفر، نارنج، بلوط، یاس

فصول استفاده: زمستان و پاییز


اصولا برنامه کاریم برای سمور و بلاگ شخصیم اینطوریه که به عطرایی که خوب نیستن نپردازم و وقتم رو هدر ندم. اما خب بعضی وقتا شرایط ایجاب میکنه که ذره بین رو بگیرم روی یه عطر چرا که حرف نزدن درباره ش کوتاهی در وظیفه محسوب میشه. با تام فورد که آشنا هستین! یکی از هایپ ترین چهره های مُد و عطر به مدد رسانه و فضای مجازی. این برند تو سال ۲۰۰۶ عطر افسانه ایش Black Orchid رو به بازار فرستاد که فروش واقعا سهمگینی داشت تا جای که برندهای کهنه کار رو ترسوند. تو سال ۲۰۱۴ در ادامۀ همون بُن مایۀ بلک ارکید، عطر Velvet Orchid و یک سال بعد Black Orchid Eau de Toilette به بازار ارائه شد. و سال بعدش، یعنی سال گذشته، عطر ارکید سولِی ساخته شد که از نظر بو شباهت بسیار کمی به بلک ارکید داره اما باز روی همون خون بنا شده.

شروع این عطر رایحه ای شیرین و چرب و گلی داره که توش حسی نفتالین مانند میگه که این ترکیب حول محور گل مریم چیده شده. اما برعکس خیلی از عطرا که سعی میشه گل مریمش از فضای چربش جدا بشه، اینجا با نُت خامه بهش چربی دو چندان داده شده که به اون حالتی intense میده. این چربی خیلی من رو آزار میده. حسی وخیم و شدید از رایحۀ خفه و چرب گل مریم که با نیلوفر و ارکیده و خامه قوام اومده. مجلس عروسی رو یادم میاره وقتی تیر و طایفۀ فامیلِ گسترده بعد از سالی همدیگه رو میبینن و از پس لایه لایه آرایش ها و کـِرِم ها و رُژها و عرق پیشانی حاصل از کولر بی خاصیتِ سالنِ عروسی ماچ و روبوسی های تشریفاتی رد و بدل میشه. ارکید سولِی مثل طلای رُز گُلد هست پشت ویترین طلا فروشی ها، با همون تشعشع و تلالؤ که چشم رو زیر نور لامپها آزار میده. به امید فرودِ نرمتر و ملایم نباشین. خبری نیست. همین رایحه تا ساعتها مهمون پوست شماست با کمترین تغییر. این عطر صرفا بخاطر تام فورد بودن و شیشه رُز گلدش فروش خیلی بالایی کرد و به همۀ هم رده هاش چیره شد. دستۀ عطرهای لاکتوز مانند و گلی و شرقی چربی که کارهای بزرگی مثل Guerlain Terracotta توشون هست. موندگاری؟ برو بالای ۱۲ ساعت. نشر بو؟ بلا به دور! به خودتون رحم کنین به دیگران اگه رحم ندارین!

ارکید سولی تو ایران با قیمت ۴۵۰ تا ۴۹۰ تومن فروش میره برای ۱۰۰ میل. نظر من باشه به کل حاضر نیستم براش پول بدم. حاضرم نیستم حتی داشته باشم! چون نه تنها روی پوست خودم که روی پوست دیگران هم نتونست ذره ای لطافت نشون بده.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

16 دیدگاه

 1. وای دقیییییقن همون توصیفی که از عروسی و لایه لایه ارایش و نور و طلا و رنگ رزگلد ک حااالم ازش بهم میخوره کردی رو تو نگاه اول گرفتم ازش????

 2. تستش نکردم ولی گل مریم و خامه و اورکیده و وانیل باید ترکیب رو مخ و سنگینی باشه فک کنم…
  واقعا لذت میبرم وقتی فضای رایحه رو با تصویری از تجربه های فیزیکی توصیف میکنی کیوان (عروسی و دیده بوسی ها منظورمه…)
  من بدون توجه به هیچ قشر و سلیقه ای و فقط براساس شامه و نظر شخصی خودم و خودم و خودم واقعا رایحه بلک اورکید رو دوست دارم و چنین ترکیب بدیع و جذابی رو شدیدا تحسین میکنم حالابگو تمام مردم جهان بلک اورکید میزنن و همه جا بوش میاد (که البته به شخصه اینقدی که میگن همه گیربودنشو حس نکردم) ولی خوشم نمیاد ببینم راه به راه یه تعداد زیادی رایحه متفاوت رو داخل شیشه ای با همون شکل و شمایل برای جذب دوستداران شاهکار اولیه میدن بیرون چون یه حالت لوث پیدا میکنه و انگار شورش در میاد.
  هرچند از بعضی فلنکرا هم واقعا خوشم میاد حتی شاید بیشتر از عطر اصلی ولی همیشه با خودم فک میکردم چرا این رایحه هارو با یه شیشه جدید و خاص خودش نمیدن بیرون و اینکه چرا اینهمه فلنکر که بعضیاش اضافی به نظر میاد از یه عطر میسازن تا اینکه یه بار شنیدم این روایحی که بعد از ارائه نسخه اصلی فلنکر میشن و میان تو بازار طی ساخت فرمول عطر اصلی به وجود اومدن ولی به عنوان رایحه ای برای نسخه اصلی تایید نشدن و عطار کنار گذاشتتشون و بعدا برند به عنوان فلنکر داده بیرون. درسته این حرف؟؟؟
  کلا به نظرم یه مطلب هم در این باره بذارین بد نباشه…

 3. درود
  مرسی آقا کیوان ، این کامنت رو با عرض معذرت دو بار گذاشتم اگه میشه همینو تایید کنید قبلیش ایراداتی داشت که ویرایش و اصلاح شد . با سپاس
  خخخخ پس بازم تامی جون گل کاشته
  منم اصن نمیتونم با عطرای این برند ارتباط برقرار کنم . نه اینکه بگم بده کاراش نه ولی به نظرم نوع روایحی که میسازه خیلی اگزوتیکه یجورایی .
  از بین کاراش یه بلک ارکید رو خریدم که اونم دادم به برادرم چون بعد از چند بار استفاده خسته ام کرد و دلمو زد .
  راستی آقا کیوان این Carpe Odor به چه زبانی هست و معنیش چیه؟
  اودور میدونم که یعنی بو ولی کارپه معانی مختلفی داره گویا ، از ماهی کپور گرفته تا ضبط کردن و ثبت کردن در زبان های فرانسه ، لاتین و غیره در ادوار زمانی گوناگون معانی متفاوتی داشته تا جایی که من میدونم .

  خواهشی هم دارم ازتون ، یه توضیحی درباره این عطر و داستانی که پشتشه بدین اگه شد ، نمیدونم چقدر واقعیه ماجراش ولی شنیدم کلمه ی ادکلن از این عطر شروع شده و کارخانه اش یکی از اولین و بزرگترین کارخانه های بسته بندی(ینی تولید و پر کردن بطری های عطر و نه ساختن روایح) بوده و کولون همون شهر کلن آلمانه و eau هم ینی آب ! گویا “نرولی” تام فورد هم ادای احترامی به این عطر قلمداد شده از سوی عده ای . از ۱۷۹۲ ینی واقعاً با همون فرمول داره ساخته میشه؟عطارش هم فقط همین یک عطر رو ساخته ! مرسی

  لینکشو گذاشتم :

  https://www.fragrantica.com/perfume/Maurer-Wirtz/4711-Original-Eau-de-Cologne-3256.html

  1. خیر کارخونه پر کردن عطر نبوده. تولید کننده بوده و بله از همون سال داره با همون فرمول ساخته میشه. توی این لینک زیر در موردش توضیح دادم

   http://samoor.com/1396/04/26/%D8%A8%D8%B1%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D8%B9%D8%B7%D8%B1-%D8%AA%D8%A7%D9%85-%D9%81%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D9%86%D8%B1%D9%88%D9%84%DB%8C-%D9%BE%D9%88%D8%B1%D8%AA%D9%88%D9%81%DB%8C%D9%86%D9%88/

 4. کیوان جان ممنون از ریویوی با حالت. من عاشق نگارشتم هستم علاوه بر محتوای ریویوهات به خصوص “موندگاری؟ برو بالای ۱۲ ساعت. نشر بو؟ بلا به دور! به خودتون رحم کنین به دیگران اگه رحم ندارین!”

 5. سلام . ممنون از بررسی زیبا و جالب شما . این برای من سواله که چرا خیلی وقتها سلیقه عمومی مردم با سلیقه عطربازها مخالف هم هستند . مثلا همین بلک ارکید . من تا حالا ندیدم هیچ عطربازی هز این عطر خوشش بیاد و ازش تعریف کنه ولی فروشش در بین عموم مردم اینقدر بالاست .

  1. شما وقتی تو یه زمینه سطح انتظاراتتون بالا میره تو اون زمینه تخصص پیدا میکنین. مثلا اتومبیل، گوشی، مُد، یا هر چیزی. عطرباز کسی هست که انتظاراتش از عطر بالاست و به دنبال کیفیت بهتر میگرده و تست میکنه و بهترین ها رو میشناسه. مردم عادی نه، دنبال این هستن که استفاده کنن و انتظارشون هم بازخورد هست. برای بازخورد شما نیاز به قدرت عطر برای همین هم عطرهای مترویی فروش میکنن

 6. جدا از این که چه قد واسه بشریت لازمه، اما ابداعات و نوآوری های زیادی رو متوجه صنعت مد کرده این شخص!
  گوجی رو از افول نجات داد، تو صنعت پوشاک یه ترندی به وجود آورد ۶ سال پیش که الانم که الانه تو هفته های مد مختلف جزو تاپ هاست و….
  اما عطرهای این سری, هر چه قد بازخورد و محبوبیت داشته باشن ولی به نظر من از نظر کیفیت کار متوسطن یا پایین تر حتی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Web Statistics
بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید