بررسی عطر
موضوعات داغ

بررسی عطر الفرد دانهیل سنچری : مردونه، تلخ، جدی

سنچری

مدت زیادی بود که دوست داشتم که عطر سنچری رو تست کنم اما میسر نمیشد چرا که عطر مزبور به طرز عجیبی کمیاب و غیرقابل دسترس هست، که البته برای برندی مثل دانهیل که چندان توی رقابت با باقی برندهای عطر مِینستریم (دیزاینر) سهمی نداره عجیب نیست.

دانهیل یه برند قدیمی کار انگلیسیه که سالهای آخر قرن نوزدهم کارش رو شروع کرده. فعالیت عمده این برند چیه؟ والا هر چیزی که لوکس باشه تو مجموعه این برند هست: کالای چرمی، لباس مردونه، سیگار و این سالهای اخیر عطر.

رزومۀ دانهیل در عطر

یکی از عطرهای اخیر این برند که هم بخاطر شیشۀ منحصر بفرد و هم رایحۀ منحصر بفردش، علیرغم تیراژ پایین تولیدش مطرح شد، سنچری هست. این برند تا همین ده سال پیش عطرهای جالب و خوبی تو مجموعه اش داشت که همگی دیسکانتنیو شدن به جز این موارد:

سری آیکون (شامل Icon و Icon Racing و Icon Absolute و Icon Elite)، سنچری و سنچری بلو، و یه مجموعۀ چهارتایی به نام سیگنچر کالکشن.

نُتها و روایح اصلی سنچری دانهیل

نُتهای بارز این عطر برگاموت، هل، کمی صمغ کُندُر، چوب سندل، سیپریول (نخل مرداب) و شکوفه پرتقال و شاید مقادیری لاوندر (اسطخودوس) باشه.

اولین چیزی که توی شروع عطر حس میکنین گـَسی و تلخیِ برگاموت و شکوفه پرتقال با بویی سبز و بینی-گـَز هست. خب از همین شروع یه خط قرمز: این عطر برای شما نیست اگر میخواین این رو با استایل کژوال بپوشین و تو جمع دوستاتون جوک تعریف کنین و شوخی پشت وانتی انجام بدین.

دانهیل سنچری عطریه که از همون ابتدا تکلیفش رو روشن میکنه. اجازه بدین تو انتهای مقاله به این مقوله بپردازیم. فعلاً بریم سراغ ادامه ماجرای رایحۀ عطر.

خب این شروع مرکباتی و کمی گلی و سبز، شدیداً تحت تاثیر هل و نُت سیپریول هست. گرچه هل توی این عطر نمیاد خودنمایی کنه اما حالت ادویه ای نرم و خفیفی که به عطر میده باعث میشه  به سبزی و گزندگی عطر طراوت اضافه بشه.

سنچری
گیاه سیپریول یا نخل مرداب

سیپریول اما در عوض فضایی تاریک، جدی و تلخ تری بهش میده که مثل زهر ته گلو رو میسوزونه. رایحه ای داره که توی عطر با حسی شبیه مزۀ انگور ظاهر میشه.

در واقع همین نُت تاریک و سیاهه که از ابتدای امر داره فضای شوخ و بامزه مرکبات و شکوفه پرتقال رو تحت تاثیر میذاره و اونها رو به یک فضای جدی تبدیل کرده.

بستر این عطر گرچه از سیطرۀ سیپریول رها نمیشه اما بُعد زیبا و نرمی از رایحۀ صابونی مانندِ چوب سندل رو از خودش به نمایش میگذاره. این فضای چوب سندل من رو یاد یه سری کارهای شناخته شده از برندهای نیش میندازه.

سنچری

مثلاً با کمی تفاوت و حس و حالی گرمتر عطر LeLabo Santal 33 و یا با حس و حالی صیقل نخورده و چوبی و جوکی-مأبانه عطر Serge Lutens Santal de Mysore. یه جورایی میشه سنچری رو نسخۀ اسپرت عطر لولابو سانتال ۳۳ حساب آورد.

این چوب سندل، همراستا با اونچه تا الان توی عطر اتفاق افتاد، بویی خشک و چوبی و تمیز ارائه میده و در همون جهت که سیپریول از مرکبات فضایی مردونه و استخون درشت و جدی ساخته، حس و حال کلاسیک و جاافتاده رو توی عطر کامل میکنه.

فضای کلی دانهیل سنچری

در کلّیت دانهیل سنچری عطری هست با بویی باربرشاپی که توش لاوندر یا توهمی از این نُت حس میشه. بویی درشت و کمی اخمو و جدی و عصا قورت داده و به شدت رسمی و – از همه مهمتر – به شدت جنتلمن و محترم داره. رایحه ای که توی نفسهای آخر شما رو یاد یه سری عطرهای قدیمی مثل دیور فارنهایت یا مثل عطر گری فلانل از برند جفری بین میندازه (Geoffrey Beene – Grey Flannel) نیز میندازه.

این عطر شباهتهایی هم به افترشِیوهای برندهای کلاسیک انگلیسی داره که اصن فاکتور محبوبیتش همینه. برای همین به نظر من به درد کسی میخوره که ظاهر صورتش هم به اندازه تیپش مهمه. چه اصلاح کنه چه نکنه. چه کچل باشه چه مو داشته باشه. در هر صورت یه جنتلمن واقعیه.

سنچری

از نظر استایل و تیپ همون ابتدای این پست اشاره کردم که این عطر برای فضای کژوال نیست. هر چند که با وجود تلخی رایحه فرِش و تر و تازه ای که داره به هوای تابستونی میاد، اما بیشتر شبیه کسی هست که لباس اتو خورده میپوشه و بخاطر تیپ رسمی و مردونه اش یه سر و گردن از باقی همکارانِ محیط کارش سرتره. محیط کار رو نام بردم چون عطریه که علیرغم تلخیِ علوفه مانند و آروماتیکش به فضای کار خیلی خوب میاد.

از نظر موندگاری این عطر روی پوست حدود ۵ الی ۶ ساعت مفید حضور داره که یک ساعت اولش نشر بوی خوبی ارائه میده و بعد نزدیک پوست میشینه.

سنچری

★★★

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

4 دیدگاه

  1. با توجه به تعریفت کاریزمای خوبی داره و قلقلکت میدی بری به سمتش. نحوه جدید ارائه رو خوشم اومد. 👌👍

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Web Statistics
بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید