بررسی عطر
موضوعات داغ

بررسی عطر شنل میسیا (Chanel – Misia)

شنل – میسیا (Chanel – Misia)

خصوصیات برتر: پودری، صابونی، رزینی، گلی

جنسیت: زنانه

فصول استفاده: همه فصول با ارجحیت هوای بهار


از نظر من تفاوت چشمگیری بین لاین عطرهای اکسکلوسیو برند شنل با باقی عطرهای این برند وجود داره. نمیدونم چطور میشه این تفاوت رو با نوشته تفهیم کرد اما یه حس زرق و برق و لوکسِ قدیمی و نوستالژی تو کارهای این سری دیده میشه که تو کارهای متداول این برند، نه که نباشه، به مراتب کمرنگتر نمود پیدا میکنه.

حسی که من رو یاد جواهرات مروارید و لوسترهای قدیمی و چلچراغهای بزرگ میندازه. این حس پربیراه نیست، چرا که کارهای این سری نمودِ زندگی و خاطرات شخص مادام شنل هستن و هرکدومشون، مثل بوی (Boy) یا میسیا (Misia)، به شخصیتها، مکانها، و وقایعی اشاره میکنن که تو زندگی کوکو شنل اهمیت زیادی داشتن.

شنل میسیا

موضوع امروز ما هم عطری هست که از روی شخصیت خانم میسیا سِرت (Misia Sert) نامگذاری شده. بهتره قبل از اینکه به عطر بپردازیم کمی در مورد این زن بدونیم.

میسیا سرت که بود

ماریا زوفیا اُلگا زِناژدا گودِبسکا (۱۹۵۰-۱۸۷۲) ملقب به میسیا سِرت، زاده خانواده ای لهستانی تبار و اهل سن پترزبورگ روسیه بود. پیانیست و صاحب یک سالن مشهور در پاریس بود، جایی که هنرمندان بزرگی از جمله هِنری تولوز لوترِک، پاول سینیاک، پییر اگوست رنوار، سرگئی دیاگیلِف، آندره ژید، مارسل پروست، کلود آشیل دبوسی، کلود مونه و بسیاری از قشر بوهِـم پاریس جمع میشدن.

میسیا شخصیتی اجتماعی، خوش مراوده و حامی داشت که با حمایت روحی و حتی مالی هنرمندان از اعتبار و ارزش بالایی برخوردار بود در مرکز کانون نخبگان اون دوران قرار داشت و نقش مهمی در جامعه هنری بازی میکرد.

شنل میسیا
میسیا در حال نواختن پیانو، هنری تولوز لوترک، ۱۸۹۷

میسیا : شروع یک رابطه عاشقانه

دوستی میسیا با کوکو شنل پس از کشته شدن دوست پسر شنل (Arthur Boy Capel) در حادثه رانندگی جدیّـت گرفت، وقتی که وی شنل رو به جمع نخبگان جامعه وارد کرد و باعث شد غم از دست دادن “بوی” در وی فروکش کنه.

این طور گفته میشه که این دوستی تا حد رابطه ی عاشقانه پیش رفته و شنل مثل میسیا اعتیاد به مورفین رو پیش گرفت تا جایی که هر دو با هم روزی چند نوبت مورفین تزریق میکردن.

شنل میسیا
کوکو شنل

این قصه سر دراز داره و زندگی و شخصیت واقعی کوکو شنل برخلاف اونچه ممکنه تصور کنین، ماجرایی لکه دار و آبرو بَر هست که توش از همخوابگی با سران ارتش هیتلر (از جمله ژنرال والتر شلنبرگ، سرجاسوس اِس اِس) گرفته تا لو دادن اطرافیان به گشتاپو برای ترفیع گرفتن و کسب موقعیت، ثبت شده. بنابراین همینجا ترمز دستی رو بکشیم و بریم سر وقت میسیا!

میسیا پرفیوم

داشتم میگفتم که عطرهای سری اکسکلوسیو شنل یه فرم خاصی هستن و حال و هوایی دارن که تو عطرهای متداول این برند کمتر دیده میشن. میسیا یکی از بهترین نمونه هاست برای اینکه حرفم رو تفهیم کنم.

رایحه شروع عطر بویی تمیز و پودری و روشن داره مثل هوای صبح تابستون. از همون بدو شروع شما بوی پودر صورت رو به وضوح حس میکنین که نظیرش رو تو عطرهای دیگه به ندرت میبینین، مگر تو عطرهای قدیمی گرلن. رایحه ای شبیه بوی پودر صورت و رژ لبهای قرمز توی کیفی چرمی و قدیمی.

حتی بذارین اینطوری بگم وقتی که اولین بار این عطر رو تست کردم حس کردم این عطر باید یک فرمول دزدیده شده از گرلن باشه. اما این رو گذاشتم به حساب اینکه فقط یک بار تو یک فروشگاه تست کردم و نمیشه روی حسم حساب کنم.

بعدها سمپل این عطر که دارم از روش مینویسم رو دوست خوبی از کانادا برام فرستاد – ویکتور وونگ رو فکر کنم همه بشناسین – و فرصت این رو پیدا کردم که روی اون نظری که سابقاً داشتم مستحکم تر تاکید کنم.

شنل میسیا

رایحه میانی عطر از حس زرق و برق و تلألو کم میکنه و عطر با بویی صابونی مانند و بسیار تمیز – که شبیه بوی استحمام هست – شما رو دعوت میکنه به بطنی از رز اسپارتا¹ و بنفشه و زنبق.

این قسمت عطر کم کم رو به گرما میذاره اما گرمایی در حد گرمای بدن و نه بیشتر، که با بستری از چوب سندل و فلفل و بنزوئین در محوریتش، روی پوست شما برای ساعتها خودنمایی میکنه.

در کل، میسیا عطری کلاسیک، پودری، و کمی قدیمی و میانسال هست که بخاطر شاخه های بارزش میتونه یک عطر امضای موفق باشه. این عطر بیشتر مناسب هوای بهاره و میشه اون رو با لباس رسمی یا با استایل کژوال استفاده کرد.

شنل یک سال پس از تولید میسیا، یعنی در سال ۲۰۱۷ این عطر رو با غلظت پرفیوم هم تولید میکنه که هنوز موفق به تست اون نشدم. به آنچه در مورد نسخه تویلت خوندین این رو هم اضافه کنم که این عطر به شدت زنونه هست و بد جوری روی زنانگیش تاکید میکنه، تا جایی که یکی دوستانم که عطرباز نیست گفت: “شبیه این خانمهایی هست که حرکات کاملاً زنونه داره و دقت مردها رو جلب میکنه”.

★★★★

نقاط قوت:

  • موندگاری بالا
  • بوی پودری ناب

نقات ضعف:

  • کمی سن بالا و کاملا رسمی
  • قیمت بالا و کمیاب

  1. شهر اسپارتا بزرگترین تولید کننده رز و اسانس رز در ترکیه هست. اساساً عبارت رز ترکیه در عطرسازی اشاره به رز این شهر داره
برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

4 دیدگاه

  1. شاید بتونم بگم زیباترین عطر پودری که تست کردم همین بوده. همه ی انتظاری که آدم از یه رایحه ی مقلد پودر و لوازم آرایشی رو داره براورده میکنه.
    توصیف خوبی بود ممنون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Web Statistics
بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید