بررسی عطر

جمعه بازار: عطرهای تنباکویی زمستون ۹۶

تنباکویی

سال گذشته که وقت زیادی داشتم چند تا ویدئوی دسته بندی برای کانالهای آپارات و یوتیوب سمور ساختم که خوب بود اما انتظار بازخوردایی که داشتم رو برآورده نکرد. این شد که به جای اون ویدئوهای پر زحمت تصمیم گرفتم این دسته بندیها رو سالانه و برای نُتهای مجزا تنظیم کنم. از این به بعد پستهای جمعه بازار مربوط به دسته بندی عطرها میشه بر اساس نُتهاشون؛ که البته لزوما هر جمعه قرار نیست منتشر بشن. توی این پست میخوام چند تا از بهترین عطرهای تنباکویی رو معرفی کنم. این عطرها شامل عطرهای دیزاینر (برندهای متداول)، عطرهای نیش و عطرهای نیشی هست که توی ایران ممکنه پیدا نشن (برای کسانی که ماجراجویی و کشف افق های جدید رو دوست دارن).

چه سیگار بکشین چه نکشین، چه اعتیاد به نیکوتین داشته باشین چه نداشته باشین تقریبا محاله بتونین از دامِ دوست داشتنیِ عطرهای تنباکویی خلاص شین. رایحۀ سیگار برگ کوباییِ پرورده شده با بوی چوبی و عسلی و دودی اغواگرش حسی ثروتمند و صمیمی داره که خیلی لذت پرستانه هست و این خودش تفاوتی فاحش بین عطرهای تنباکویی و غیر تنباکویی ایجاد میکنه. از طرف دیگه حس گرم و صمیمی رایحۀ توتون توی عطر به همون میزان که روی قدرت و صلابت تاکید میکنه زوایای ظریف و دلربایی داره اون رو برای روحیۀ زنانه و استفادۀ خانمها هم مساعد میسازه اما از اونجایی که کمتر دیده شده یه خانم پیپ یا سیگار برگ دستش بگیره این رایحه به صورت اتوماتیک تو پیمانی ناننوشته و ناگفته به عنوان رایحۀ مردونه ثبت شده.

بخاطر نحوۀ استفاده شون که زمان بَر هست و نیاز به حوصله داره، سیگار برگ و توتون پیپ حس سنگین و باوقار، حس اعتماد بنفس و صبر میدن درست مثل همون حسی که یه اتومبیل رولز رویس فانتوم میده. اما توی این پست نمیخوام به جزئیات این بحث بپردازم، میخوام براتون چند تا از عطرهای تنباکویی که هر کس باید حداقل یه بار تست کنه رو معرفی کنم. این عطرها رو عمدا طوری انتخاب میکنم که خانمها هم بتونن با فضای عطرهای تنباکویی آشنا بشن. البته در نهایت سلیقه و ذائقۀ هر شخص مشخص میکنه چه عطری بزنه.

عطرهای تنباکویی رو میشه نقطۀ مشترک قرارگاهِ دلباختگان عطرهای رزینی، عطرهای کهربایی، عطرهای خوراکی مانند (گورمند)، و عطرهای بوزی (مشروبی) بحساب آورد و دلیل این امر اینه که رایحۀ تنباکو فصل مشترکی از همۀ روایح کار شده توی عطرهای نامبرده رو تو خودش داره: وانیل. پیشتر هم توی پست مارلی پگاسوس به این نکته که محاله بینی انسان رایحۀ وانیل خالص رو پس بزنه اشاره ای داشتم. وانیل مغز و استخوان بندی همه عطرهای شرقی (اورینتال) تنباکویی، مشروبی و خوراکی مانند هست و خودش جزو زیرمجموعۀ خوراکی مانندها بحساب میاد. اما شاهکلید دلربای عطرهای تنباکویی فقط وانیل نیست. عنصر طلایی دیگه هم هست؛ کومارین یا دانۀ تونکا. از اونجایی که تنباکو توی عطرسازی به دلیل قیمت گزافش به صورت طبیعی استفاده نمیشه لذا از موادی برای تصویر سازی این نُت استفاده میکنن که از عمده ترینش وانیل و کومارین هستن. (کومارین که کاربرد عظیمی توی صنعت مواد غذایی و سیگار هم داره رایحۀ اصلی توتون پیپ شماست و باعث میشه رایحۀ پیپ دلچسب بشه. البته بخاطر برخی مشکلاتی که این ماده برای سیستم تنفسی پیش میاره استفاده از اون توی دخانیات مورد انتقاد هست و هیچ بعید نیست به زودی با این ماده توی عطر هم خداحافظی کنیم) تنباکو محصولی هست با پیچیدگیهای بویایی که رایحۀ اون رو میشه با چند کلمه اینطور کُدگذاری کرد: وانیلی، عسلی، میوه ای، دودی، مشروبی، کاهی.

تنباکویی
تجارت تنباکو در ویرجینیا، سال ۱۷۵۱

خصوصیت مشترک همه عطرهای تنباکویی فضای شیرین یا نیمه شیرین، گرما و سازگاری اونا با هوای سرد و شب هست و در عین جدیّت و صلابتشون حالتی نیمه رسمی و خودمونی و دعوت کننده دارن. برای اینکه مبحث توی لیست بلند عطرهای تنباکویی بهم نخوره بهترین کار دسته بندی اونهاست بنا به نُتهای غالبشون.

اولین دسته رو اختصاص میدیم به تنباکوهایی که بویی آلبالو مانند دارن. این دسته خیلی رایج هستن و بین برندهای متداول (دیزاینر) کارهای زیادی از این نوع تنباکو بیرون اومده. معروفترین عطر تنباکویی این دسته و یکی از پرمخاطبترین، پرطرفدارترین و یکی از بهترین عطرهای تنباکویی که میتونین داشته باشین Burberry London for men هست که تو سال ۲۰۰۶ بیرون اومد. فضای این عطر دقیقا حسی شبیه مربای آلبالو داره که فضای شناخته شدۀ توتون پیپ توی دنیای عطر هست. این بوی آلبالو مانند از دارچین میاد که نقطه مشترک بیشتر عطرهای تنباکویی هست. فضای کلی این عطرها به لباس زمستونی کاموایی، تیپهای رسمی و نیمه رسمی، گفتگوها و قرارهای ملاقات دوستانه، و شب یلدا میخوره. با اینکه این عطرها معمولا نشر بوی خیلی خوبی دارن به فضای درونی خونه و مهمونی بیشتر میان تا فضای بیرونی. پس شب چله میتونن کلی بدردتون بخورن! فقط یادتون نره که تنباکوها همه قدرتمند هستن، لطفا زیاده روی نکنین!

به جز باربری لاندن عطرهای Viktor&Rolf Spicebomb و Olfactive Studio Close Up و Parfums de Marly Herod همین فضای آلبالویی رو به نمایش میذارن. هرودِ مارلی شیرین ترین و اسپایس بمب دارچینی ترین اعضای این دسته بندی هستن. کلوز آپ رایحۀ آلبالویی رو تخمیر شده و شراب گونه به نمایش میذاره به همین خاطر با بقیه اعضای این دسته فرق داره.

تنباکویی

یه دستۀ دیگه عطرهای تنباکویی هستن که فضایی خوشمزه، شیرین و خوراکی مانند دارن. بهترین نمونۀ این دسته عطر Michael Kors Michael for Men هست، و به جز مایکل کورس، غولِ بلامنازعۀ همه کلکسیونهای عطرهای تنباکویی یعنی Thierry Mugler A*Men Pure Havane که تنباکو رو توی بستر کارامل و وانیل و عسل و کاکائو بازی کرده و فضایی تخمیر شده و شیرین داره. عطرهای Dolce&Gabbana The One و عطر معروف Tom Ford Tobacco Vanille و Xerjoff Comandante و عطر نسبتا ارزون قیمت Remy Latour Cigar و عطر نیش The Dark Heart of Old Havana از برند انگلیسی ۴۱۶۰Tuesdays و عطر Tabacco از برند Odori و Kilian Back to Black و Micallef Avant-Garde و عطر Smokey Tobacco از برند آمریکایی CB I Hate Perfume همگی این فضای خوشمزه و تراکم وانیل و نُتهای شیرین رو تو بطن تنباکو به طوری نشون میدن که تو برخی نمونه ها بویی قلیون مانند رو هم شاهد هستیم.

تنباکویی

“نه آقا جان من این عطرای شیرین به کارم نمیاد” اگه میگین اونوقت شما رو با عطرهای تنباکویی واقعی که بوی توتون تلخِ توی پیپ رو به راحتی توشون حس میکنین آشنا کنم. خب یه خرده پیدا کردن این عطرها هم شرطه دیگه. اولین و بهترین عطر این دسته Soivohle Meerschaum هست که دقیقا بوی پیپ سوخته میده و من رو یاد مردای خوش کلاس قدیمی مثل شرلوک هولمز میندازه. واقعا عطر بی نظیری هست. همین حس خشن و مردونه رو میتونین توی عطرهای Oroville و Don از سرژف (اولی بویی علوفه ای و دومی همونطور که از اسمش پیداست بوی باروت و ویسکی و رایحه ای خلافکارانه داره)، روغن عطارِ Amouage Tribute که بویی انیمالیک و دودی و تنباکویی داره، و همچنین توی Tom Ford Tobacco Oud (که رایحۀ عود رو در کنار تنباکو به زیبایی کار کرده)، عطر Herrera For Men از برند کارولینا اِررا و نهایتا عطر معروف Versace Dreamer که یه ترکیب خشن تنباکویی هست که خانوما ازش میترسن، هم پیدا کنین. داشت یادم میرفت Creed Tabarome و Creed Tabarome Vintage رو هم معرفی کنم. مخصوصا نسخۀ وینتج که فقط توی بوتیکها و نمایندگیهای رسمی کرید فروش میشه یکی از جانورترین تنباکوها هست که واقعا تقدیرش میکنم.

تنباکویی

برسیم به ترکیباتی که ساختار تنباکوییشون پیچیده تر هست و وانیل نقش کمتری توشون داره اما در عوض عسل حسی حیوانی و خاص بهش میده. اولین عطر این سری بذارین Serge Lutens Fumerie Turque باشه و سپس Diptyque Volutes و Xerjoff Naxos. حتی میشه بخاطر رایحۀ عسل بارزش عطر Kilian Back to Black رو توی این دسته هم حساب کرد. Tabac Tabou از خانۀ عطر Parfum d’Empire و نهایتا عطر معروف سرج لوتانس Chergui که ترکیبی بسیار ماهرانه و تیزهوشانه از نُت کاه و عسل برای فضاسازی تنباکو هست جزو این دسته هستن.

تنباکویی

میخوام یه دسته بندی هم برای عطرهای تنباکویی داشته باشیم که نه تنها مثل بقیه نمونه ها گرم و سنگین نیستن بلکه رویکردی نرم و همه پسند و خوش مشرب دارن. یکی از اونها Gucci by Gucci هست که رایحه ای تنباکویی و نسبتا خنک داره اما برای فصل سرد مناسبه. گرلن وتیور (Guerlain Vetiver) رایحه ای بسیار غنی از تنباکو داره اما از اونجایی که وتیورش قدرتمند هست جزو عطرهای تنباکویی بحساب نمیاد معمولا. Lanvin Avant Garde رایحۀ تنباکویی عسلی داره و یکی از بهترینهای لانوین هم حساب میشه. در نهایت عطر Tea for Two از برند نیش فرانسوی L’Artisan Parfumeur و عطر John Varvatos Vintage هر دو رایحه ای گرم و نرم و دوستانه و بسیار دوست داشتنی دارن. اصلا یادم نمیره چقدر اشتباه کردم این کار وارواتوس رو وقتی خیلی مفت بود نخریدم.

تنباکویی

اکثر این کارهایی که معرفی کردم یا مردونه هستن یا مشترک بین زن و مرد هستن که آقایون استفاده میکنن اما همونطور که گفتم رایحۀ تنباکو فقط بخاطر ذهنیتی که درباره ش داریم مردونه قلمداد میشه و یه خانم میتونه به راحتی نصف این عطرها رو استفاده کنه. اما اگه  میگین “نه من روی دختر بودنم تعصب دارم” در اون صورت جا داره تو یه دسته بندی خارج از تفکیک بر اساس نُتهای تشکیل دهنده، کارهایی که حس تنباکویی و نیمه دودی زنونه و لوکسی دارن رو به اجمال معرفی کنم. یکی از بهترین کارهای تنباکویی زنونه که متاسفانه تولیدش قطع شده و کمی سخت گیر میاد عطر Belle d’Opium هست که تو سال ۲۰۱۰ توسط برند Yves Saint Laurent تولید شده بود. این عطر دقیقا بوی باز کردن یه پاکت سیگار دانهیل اعلا رو داره. عطر Jasmin et Cigarette از برند فرانسوی État Libre d’Orange یکی از پرطرفدارترین عطرهای توتون و یاس هست بین خانمها که بویی فلورال و نیمه دودی و شیک داره. عطر Tubéreuse III Animale از برند Histoires de Parfums یه تنباکوی فلورال چگال و پرقدرت هست با محوریت گل مریم و توتون که کمی مناسب سنین بالای ۳۵ هست. برای کسانی که خارج از کشور به محصولات The Body Shop دسترسی دارن عطر Red Musk این برند رو به عنوان یه نمونۀ ارزون قیمت و خوش کیفیت با رایحۀ توتون و مشک توصیه میکنم. خیلی از خانمهایی که عاشق عطرهای شیرین هستن با فضای XS از برند پاکو رابان آشنایی دارن. عطر XS Extreme Girl همون فضای معروف ایکس اس رو با بستری تنباکویی، ادویه ای و دارچین ارائه میکنه. طرفدارای عطرهای شرقی و عربی هم میتونن از برند Sospiro عطر (Wardasina (Rosso Afgano رو تست کنن که تنباکو و رز قدرتمندی داره. از برند Gritti عطر Damascus و از برند D’Orsay عطر La Dandy (دقت کنین این برند یه Le Dandy هم داره که مردونه هست) تنباکوهای گرم و ادویه ای و بالزامیک زنونه هستن. و نهایتا عطر Journey Woman از برند آمواژ هم میتونه یه گزینۀ نیمه تنباکویی مناسب باشه.

تنباکویی

هدف این پست آشنایی شما با دنیای گوناگون عطرهای تنباکویی و یه راهنمایی کوچیک برای خرید عطر توی زمستون هست. شکی نیست که شما هم چندین عطر تنباکویی عالی میشناسین که توی این لیست درج نشدن پس با اسم اونها توی کامنت زیر این پست به دوستانتون برای انتخاب عطر تنباکویی مناسب کمک کنین.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

29 دیدگاه

 1. عطرورساچه من یکی ازبهترین عطرای تنباکویی خشک هستن باقیمت الان حدود۵۰۰/عطرسی وان شاک هم یه کارتنباکویی البالویی کمی شوخ وبازیگوش مخصوص پارتی ومهمونی های شبانه باقیمت خوب.عطرهاواناآرامیس تنباکویی خیلی جدی وتند ومخصوص شبهای سرد سال .

 2. سلام میدونم که به احتمال زیاد الان توسط دوستان بمباران میشم.اما میخواستم یه سوال بپرسم که همیشه ذهنم رو مشغول میکنه.یه اسم که همه شنیدن ولی تو محیطهای حرفه ای مثل این کسی به زبون نمیاره.چون هیچ ریشه ای براش نیست.و بی کلاسی حساب میشه.اما یه بخشی از واقعیت و تاریخ عطر تو ایران شده.میخوام دوستان اگر کسی راجع به اینکه چی بود و از کجا اومد چیزی میدونه کمی توضیح بده.و اگر ارزش اینو داره که نقد بشه راجع بهش توضیح بده.میگم و در میرم .Captain Black

 3. این نت فوق العاده هست.
  دوستان عطر tobaco از franck boclet رو هم امتحان کنن . تنباکو ،بی نهایت عالی کار شده.

 4. آقا من اصلا عاشق این نوت هستم. اسپایس بامب و پیور هاوان و دی اند جی د وان(نسخه edp) رو دارم. میخواستم مارلی هرود رو بگیرم که آقا کیوان تو اینستاگرام بد زد تو ذوقم.

 5. سلام کیوان جان مطالبی که در سایت قرار میدی بسیار مفید و آموزنده برای علاقه مندان به عطر هست کیوان جان نظرت رو در مورد Xerjoff Comandante اگر تستی داشتین میخواستم بدونم از نظر کیفیت و رایحه چطوره و ارزش خرید نسبت به عطر های تنباکویی دیگه داره؟ خیلی ممنون

 6. Belle d’opium حرف نداره و چقدرررر بد که تولید نمیشه و پیدا هم نمیشه….عطری شبیه بهش هست؟؟؟ میشه لطفا معرفی کنین؟

 7. توصیف و دسته بندی بسیار خوبی بود
  مثل همیشه عالی
  شاید بشه به عنوان یکی از شاخصترین کارهای خوش قیمت این دسته از کارها CK One SHOCK را نام برد که حجم ٢۰۰ میلش بسیار مقرون بصرفه هست

 8. برای من اسپایس بمب یا لاندن خیلی تنباکویی نیستند، فضای شیرین و آلبالویی منو از تنباکو دور می کنند، برای من مدل تنباکوی امواج جرنی مردونه بیشتر به حالت طبیعی بوی پیپ و توتون خشک سیگار آتش نزده توی پاکتش نزدیکه.

 9. واقعا ممنون بابت وقتی که میذارین واسه این پستهای عالی. خیلی زیبا توصیف شده بودن عطرها.
  من عاشق رایحه تنباکو هستم و بسیار مشتاق بودم که شرگی رو تست کنم، حتی میخواستم چش بسته بخرمش بر اساس تعریف ها و تمجیدهایی که در موردش شنیده بودم ولی وقتی تست کردم کاملا تو ذوقم خورد، هیچ بویی از تنباکو به مشامم نرسید.
  تعداد زیادی عطر به لیست تست اضافه شد 🙂
  ممنون از شما

 10. قاعدتاً وقتی اسم دود و سیگار و تنباکو میاد نمیشه ENCRE NOIR بیچاره ی لالیک رو جلوی اسکرین ذهن ندید!
  از اول متن اونحا که بحث تنباکو و آلبالو شد همش منتظر بودم که به VINTAGE جان وارواتوس برسه که آخر متن رسید.. اما هنوزم با قیمت ارزون پیدا میشه.. من جدیدن خریدم ۱۵۰ تومن برای ۱۲۵ میل. البته درسته تا چند سال پیش زیر شصت تومن هم پیدا میشد.
  .
  اونایی که قلیون و ادامس شیرین اما تاریک دوس دارن که یکم فلفلی هم باشه NOIR s.t.dupunt و BLACK XS pacco rabbane
  .

 11. این دسته از پست ها خیلی خوبه. کاش بیشتر بشه تعدادشون. ممنون از کیوان عزیز. مثل همیشه عاااالی

 12. سلام. ای جانم.نوکرتم به قرآن همون چیزی که میخواستم.به.به.دست مریزاد.لطفا این جور دسته بندی رو ادامه بدید سالاری.آقایی.کیوان جان

 13. مرسی مرسی
  تو تحلیل عطر تب تبو گفتم اون تنباکویی که میخوام چجور تنباکوییه. وجه چوبیش برجسته تره و اصلا شیرینی آلبالویی نداره. یه شیرینی نرم و چوبی.
  بوی پاکت سیگار مارلبورو و بوی چوب و برگ تنباکو هایی که فله ای میفروشن.
  خیلی سخت پیدا میشه.
  من فقط یه شمه ای ازش رو تو ورساچه من دیدم و کوروم…
  فک میکردم وینتج جان وارواتوس رو بذاری تو دسته ی آلبالویی ها?
  وینتج خیلی خوبه خیلی دوسش دارم. برا من حالت آلبالویی داره ولی شیرینی اضافی توش نیست و اذیت نداره.
  پیور هاوانا رو یه زمانی خیلی دوس داشتم ولی شیرینی زیادش و رو مخ بودن بوی عسلش در ترکیب با شیرینی کاراملی یه کم منو دلزده کرد. هرچند اینجور کارا وقتی تو سرما بوش به ادم میخوره کلی حال میکنه.
  د وان هم خیلی دوسش دارم اونم خیلی قشنگ کار کردن. حتما میخرمش. تعجبیه که اونطور که باید ازش تنباکو نمیگیرم!
  با شرگی کنار نمیام و اسپایس بمب هم دارچینش رو مخه اما یه بار این عطرو تو راهرو دانشگاه حس کردم و واقعا لذت بردم اما برای خودم نه اصلا.
  سرژف کامندنت و گوچی بای گوچی هم که از تلخ ترین عطرایی بوده که تست کردم و تنباکوشون انگار سوخته.
  جاسمین سیگارت خیلی جذبم کرد و حتی شاید بخرمش. بل د اوپیوم هم خیلی جذابه و منو یاد قلیون میندازه بوش?
  در آخر هم بگم که تو تنباکوهای زنونه نورا از بولگاری خیلی زیبا تنباکو رو تو یه عطر زنونه کار کرده و واقعا منحصر به فرد و خوش ساخته.
  بین مردونه ها هم آرامیس هاوانا و کوروم آنتونیو پوییگ از تنباکویی های کلاسیک خوب هستن.

 14. عطری bouquet ideal از سری کازوماراتی سرجف که بوی البالویی خیلی باحالی داره اما بسیار کار با کیفیت و بی نظیریه

 15. بسیار عالی و ممنون
  یه برند جدید به اسم the fragrance house عطر spice oud رو ازش تست کردم که دقیقا بوی توتون سیگار رو داره

 16. همیشه از اسپایس بمب بوی البالو به مشامم میرسید و همیشه هم فکر میکردم اشتباه میکنم البالو نداره توش ک! امروز فهمیدم حق با من بود.مررررسی

 17. سلام . ممنون خیلی مطلب خوبی هستش ، واقعاً کاربردیه و برای معرفی به خیلی ها میشه پیشنهادش کرد .

  تو متن بین عطرای تنباکویی در ترکیب با عود به تام فورد توباکو عود اشاره کردین ، عود ملکی از شوپارد رو هم اگه تست کردین میشه درباره اش یه توضیحی بدین ؟ ممنون میشم . آیا میشه به عنوان یه جایگزین با قیمت مناسب تر برای توباکو عود ازش استفاد کرد ؟
  من که از عطرای توی متن فقط همون باربری لندن رو دارم و البته اوپن راجر اند گلت رو هم داشتم ولی دادمش به پدرم چون یجورایی حس میکنم به سنم نمیخوره راستش . با احترام

 18. مرسی کیوان عزیز بابت این دسته بندی ( دسته بندی مورد علاقه من)
  خیلی دنبال عطرای تنباکویی بودم ولی دسته بندی درست و حسابی ازش پیدا نکرده بودم

  راستی توباکو نویی از آتلیه کلن هم عطر تنباکویی خوبیه

 19. سلام اقا کیوان ممنون از مطالب مفیدتون
  ورساچی من هم توتون خشکی داره که با یک فضای شیرین احاطه شده
  بنظرم نت تنباکوی ورساچی من و ورساچی دریمر از یک جنس هستن
  نظر شما چیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Web Statistics
بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید