یکشنبۀ بارانی

یکشنبۀ بارانی – قسمت هفتم: شکوه اندام یک اسب

هرمس دوبلیسهرمس (اِقمس) – دوبلیس (Hermès – Doblis)

سال تولید: ۱۹۵۵

گروه بویایی: شپبغ گلی (Chypre Floral)

عطار: گای رابرت (Guy Robert)

نُتهای برتر: چرم، رز، خزۀ درخت بلوط، بابونه، مشک، یاس، چوب سندل

فصول استفاده: تقریبا همه فصول با ارجحیت پاییز


جیرِ نرم و منعطف و خوش رنگ و دست نوازِ کیفهای زنونۀ هرمس رو تصور کنین که زیر پوست دستتون مثل لایه ای از مخمل لطیف تجربه ای تکرار نشدنی از حس بساوایی رو بهتون هدیه میکنه. چرم تخصص این برند هست که ظرافت و لطافت رو حتی توی ضخیمترین ادوات اسب سواریش هم حفظ میکنه. هرمس برندی هست که با بیش از صد سال سابقه تو زمینه چرم یکی از خوش کلاسترین برندهای کالاهای لوکس و یکی از کم رقیبترین برندهای دیزاینر تو زمینۀ عطر به حساب میاد. کارنامۀ عطر این برند بسیار درخشان هست و تا امروز چند نقطۀ عطف مهم توی کارنامۀ این برند شکل گرفتن. نمونه یکی از اونها که متاسفانه خیلی عمرش کوتاه بوده دوبلیس هست. دوبلیس میوۀ خلاقیت بی مرز و افقِ عطرساز خبره گای رابرت بود که ایدۀ ساختش رو از کیفهای معروف دوبلیس هرمس گرفته بود. هیچ دقت کردین چند تا از عطرهای زنونۀ هرمس به نام کیفهاش ساخته میشن؟

هرمس دوبلیس

تو سال ۱۹۵۵ هرمس دومین عطر خودش رو با همکاری گای رابرت بر پایۀ چرم با شباهتی به کارهای شیپغ اون دوران ببیرون داد که یکی از بهترین عطرهای کارنامۀ هرمس هست که شکوه اریستوکراسیِ متواضعانۀ هرمس رو به زیبایی تمام به نمایش میذاره. هرمس همواره میخواد مثل اسب باشه. بدون هر گونه اضافات و آذین مثل اسب زیبایی رو توی نهاد خودش داشته باشه و به ذات زیبا به نظر بیاد. این دقیقا و دقیقا همون فاکتوری هست که باعث میشه من این برند رو ستایش کنم.

هرمس دوبلیس

دوبلیس عطری هست که مثل انعکاس نور روی پوست برس کشیده و واکس خوردۀ اسبی عضلانی حسی نرم و روان و بی نقص رو به نمایش میذاره. شروعی الدهیدی و بسیار نرم که در ادامه به اکورد شیپغ میرسه که در تفاوتی فاحش با بقیۀ هم عصرهای خودش گل بابونه رو به کمک گرفته تا برای حضور چرم زمینه سازی کنه. رز و خزۀ بلوط و یاس روی پوست زنانه مثل ردی از یه صابون اعلا و نور خورشید میدرخشه. چرم این عطر بسیار نرم هست، شیرین نیست اما بیشتر به جیر میخوره تا چرم تلخ. همچنین بستری از مشک روی این چرم فوت آخر کوزه گری رو پیاده میکنه و دیگه میتونم بگم… شاهکار به تمام معنی.

از این ناراحتم که چرا هرمس که این همه خرج پای عطراش میکنه این عطر رو مقطوع النسل کرد. دوبلیس میتونست به راحتی بازار عطرهای هم ردۀ خودش که هنوز حضور دارن؛ مثل شنل کوییغ دی روسی؛ رو منهدم کنه. اما اونچه در حقیقت باعث شد این عطر از دور خارج بشه نه از بیرون بلکه از درون خانۀ هرمس بود و اون چیزی نیست جز هیولای جاودانۀ هرمس: کـَلِش (Calèche). کلش یک ترکیب بی نقص الدهیدی گلی هست که شش سال پس از دوبلیس ارائه شد و سریعا به یک اسطوره تبدیل شد و در کمال ناباوری بازار دوبلیس رو تخته کرد. امروز هنوز هم که هنوزه یکی از پرفروشترین و مطرحترین عطرهای این برند محسوب میشه.

دوبلیس عطری هست چرمی، اقتدارگرا اما متین و اصیل و بی آزار، زنانه و کلاسیک، چرمی، رزی، پودری و الدهیدی. ترکیبی اریستوکراتیک با بُن مایه ای مالیخولیایی و هنرمندانه که من رو یاد تابلوهای ادگار دگا از مسابقات اسب دوانی میندازه.

این عطر تو سال ۲۰۰۵ با همکاری پسر گای رابرت، فرانسوا رابرت، تو تعداد محدود برای جشن ۵۰ سالگی این عطر تولید شد که سریعا مثل ملخ ریختن تمومش کردن نامردا! این رویوی کوتاه که خوندین از روی سمپل ۲۰۰۵ این عطر هست که دوست خوبم سیلویا از اسپانیا از مجموعه خودش برام فرستاد. واقعا بخاطر این تجربۀ تکرار نشدنی ازش بی نهایت ممنونم.

★★★★★

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

7 دیدگاه

  1. طبع ظریف و لطیف، اصیل و اریستوکرات در عین حال مالیخولیا…
    لودویگ مجنون باواریا، خود خودشه.
    هرمس تو عطرهای دیزاینری شاید کم رقیب باشه، اما تو صنعت چرم خیلی قدرتر و اصیلتراش هستن.

  2. چون تصوری از رز و چرم زنونه کلاسیک و شیپغ ندارم یا اگه دارم تو ذهنم نیست همش فک میکنم قراره با یه کار چرمی رزی مثل کلی کلش طرف باشم! کاش یه کم از عطرایی با فضای مشابه با این کار اسم میبردی تا تصور رایحش ملموس تر بشه کیوان.
    برند هرمس با همه عطراش برا من همیشه درصدر بوده و خیلی غبطه میخورم که چنین جواهرایی ازین برندو تست نکردم. انقدم تعریف میکنی آدم دهنش آب میفته. ولی همون کلش و کلی کلش می ارزه به نصف عطرهای الدهیدی و رزی که تست کردم…
    مرسی ازین پست خوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Web Statistics
بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید