بررسی عطر

جمعه بازار: مروری بر عطرهای انجیری

یه نفر میخوام دلش رو داشته باشه بگه من انجیر دوست ندارم. باور کنین از تعجب ممکنه سکته کنم بمونم رو دستتون! همه ما لذت بی بدیلِ پیدا کردن یکی دو  تا انجیر رسیده ی روی درخت انجیرهای کنار ساحل رو تجربه کردیم، نه؟ اون طعم اگزوتیکِ غیر قابل توصیف با ته مزه ای از نمک و شیرینی گازدار رو تو کدوم میوه میشه تجربه کرد؟ انطباق پذیری خارق العاده ی این گونه ی گیاهی بی نظیر با اقلیمها و شرایط جوی مختلف اون رو به گونه ی بومی مقاومِ هر آب و هوایی تبدیل کرده تا جایی که توی خرابه های باستانی هم شاهد رشد انجیر از لای سنگهای دیوارها هستیم. انجیرها از زمانهای بسیار کهن توسط ساکنین فلات آناتولی و تمدنهای اژه ای و مدیترانه ای کاشته میشدن و جدا از اون نیز به صورت خودرو و وحشی، حتی تو فقیرترین خاکها تا ارتفاع ۱۷۰۰ متری آبهای آزاد هم رشد میکنن و میوه میدن. گوناگونیِ انجیر بسیار زیاده اما میوه ی همه ی گونه هاش قابل تناول نیستن. با اینکه قلمرو تحت سیطره ی این گیاه بسیار پهناور هست، نگاهی به لیست پنج کشور اول تولید کننده ی انجیر، که به ترتیب ترکیه، مصر، الجزایر، ایران و مراکش هستن، از این حقیقت که انجیرِ مرغوب برای عمل اومدن، بیش از خاک و آب به آفتاب داغ نیاز داره، پرده برمیداره. شاید همین باعث میشه تابستون که میاد یه عطش عجیبی برای خوردن این میوه بیاد سراغمون! خب در مورد عطرهای انجیر چی؟ میشه تابستون رو بدون عطر انجیری گذروند؟ نه مسلما.
انجیر
تابستون که میاد یه قسمتی از عطرهای تابستونی رو اونهایی تشکیل میدن که رایحه ی انجیر توشون بارزه. چرا؟ تابستون و گرما که میاد لباسهامون کمتر میشن و میل و امکان حرکت و جنب و جوش ما بیشتر میشه. شعف بیشتری حس میکنیم و برونگراتر میشیم. به همین منوال به لذتها بیشتر میپردازیم. این میتونه لذت خوردن مزه های متفاوتتر و جذابتر و شیرینتر باشه، میتونه لذت جنسی باشه یا لذت بویایی باشه. انجیر با رایحه ای مرکب از تلخیِ سبز، میوه ایِ رسیده، کمی شیری و لاکتوز مانند و شیرینِ نامتعارفش دقیقا روی قله های لذت مزه و بو انگشت میذاره. رایحه ی انجیر توی عطر معمولا در ترکیبات چوبی، یا در کنار ترکیبات نارگیلی و یا تو برخی عطرهای سبز تازه برای القای حس مدیترانه ای بکار میره. تعجبی نیست که این توانایی بویایی و چشاییِ بی نظیر انسان رو مفتون خودش کرده. انجیر از دیرباز همراه انسان بوده. چه از وقتی که تمثیل وار برگ اون رو به عنوان پوشش عورت بکار میبرده و چه بعدتر در تمدن یونانی که اون رو مظهر دانش و فلسفه خطاب کردن. این میوه به اعتقاد قُدما هوش رو افزایش میده و گوارش رو سهل میکنه. البته زیاد بخورین گوارش رو زیادی سهل میکنه و دردسر میفتین! همچنین تو خیلی از ادیان در بهشت انجیر وعده داده شده و مقدس شمرده میشه.
انجیر
قسمتی از مجسمه ی آشیل، برگ انجیر آلت تناسلی اسطوره رو پوشش داده

حس بوی انجیر خیلی متریالیستی و اومانیستی هست و اصلا حس و حال عرفانی نداره، بلکه برعکس با شیطنت حسی زمینی و شهوانی و لذت پرست به عطر میده. این حالات ناشی از رایحه ی برگ، میوه، پوسته و چوب انجیر هست. یعنی حس بی نظیر پناه بردن از آفتاب ساحل به زیر چتر گسترده سایه ی درختهای انجیر. این تجربه ی سه بُعدیِ رایحه درخت انجیر به تمامی حاصل دو ماده موثر هست: استمون (Stemone) و اُکتالاکتون گاما (Octalactone Gamma). استمون قسمت سبز و تازه و نعنا مانند انجیر رو میسازه و اکتالاکتون گاما به اون رایحه ای شبیه آلو سیاه و آلو بخارا میده که در نتیجه این هم آوایی رایحه ای زمینی، سبز و شرجی، زبر و سمباده مانند درست مثل بافت برگ انجیر، کمی تلخ و شیر مانند و شیره مانند شکل میگیره که به خوبی حس رو القا میکنه. کمی هدیون و کمی آیزو ای سوپر نیازه تا بُعد و هویتی واقعی و طبیعی به این رایحه اهدا کنین.

انجیر

یه عطر انجیر خوب عطریه که هر دو وجه خنک و گرم این میوه، تابستون، آفتاب، دریا، سایه ی زیر درخت و نور فسفری رنگ رد شده از برگها رو بهتون هدیه کنه. حس راحتی و لَختی و بی دغدغه بده و آسایش رو براتون به ارمغان بیاره. لباس و استایل مناسب عطر انجیر پارچه لینن و پارچه های نخی نازک برای آقایون و پارچه های ساتن مانند و نیمه شفاف تن-نما و ابریشمی رنگ روشن برای خانمها هست. غیر رسمی، شل و آزاد و راحت، طوری که توی کوچکترین نسیم دریا مثل پرچم نوک دکل کشتی ها به اهتزاز در بیاد و باد از لابلای تار و پود لباس روی تن شما رقص کنان گذر کنه. فهرستی که در پایین میبینین تعدادی از بهترین عطرهای انجیری هست که میتونین تست کنین و به مجموعه تون اضافه کنین. طبق سنت سمور تو پستهای دسته بندی “جمعه بازار” من با نام نبردن چندین نمونه دیگه بحث رو باز میذارم تا سهم مخاطب سمور باشه تو کامنتها.

انجیر

تو سال ۱۹۹۴ اولیویا جاکوبتی برای برند لاغتیزُن پغفومه (L’Artisan Parfumeur) یک عطر انجیری سبز و چوبی ساخت با نام  پغِمیه فیگی (Premier Figuier) که سمفونی ناآشنایی از بوی انجیر، مُشک، چمن، چوب و میوه های خشک شده هست که در کلیّت حس نور شدید آفتابِ سرِ ظهرِ تابستون زیر درخت انجیر رو القا میکنه. راحیه ای طبیعی، کمی صابونی و نسبتا نامأنوس که سریعا مورد استقبال مردمی قرار گرفت که ذائقه شون به عطرهای متفاوت و نیش گرایش داشت و باعث شد دو سال بعد برند دیپتیک (Diptyque) از خانم جاکوبتی درخواست ساخت عطری مشابه بکنه که نتیجه کار با کمی تفاوت عطر فیلوسیکوس (Philosykos) شد. یک بمب انجیری با رایحه ای لاکتونیک تر، چربتر، چوبیتر، سفیدتر، سبزتر از پغمیه فیگی، و در مقایسه با اون فاقد رایحه مشک و بستر میوه ای. فیلوسیکوس نه تنها گرایش کمتری به زنانگی داره و جنسیت رو به طور مساوی بین مردانگی و زنانگی تقسیم میکنه، بلکه با ترکیبی ساده تر حس و حالی عمیقتر میده. این دو عطر با وجود تفاوتهای نام برده بسیار به هم شبیه هستن.

انجیر

در کنار اینطور روایح انجیری که حس گرمای تابستون، مزه ی اگزوتیک انجیر و حس شیره ی تراوش شده از درخت رو با رایحه ای قدرتمند و پررنگ القا کنن میشه دسته ی دیگه ای رو هم مشتق کرد که رایحه ای فانتزی تر از انجیر ارائه میکنن و از این دسته میشه عطر بایردو پالپ (Byredo Pulp) رو هم مثال زد که یکی دو پله از کارهای جاکوبتی جلوتر رفته و رایحه ای مارژینال و ساختارشکن میوه ای ارائه میده که ترکیب متفاوت میوه انجیر با سیب و هل و انگور فرنگی سیاه و کارامل و گل تیاره (گونه ای شبیه یاس با رایحه ای استوایی و گرم) در ابتدا کمی زننده به نظر میرسه اما در نهایت یکی از عطرهای جذاب برای سلیقه های خاص و سخت پسند هست. رایحه ای شیرین و خوشمزه و تابستونی. راه دور نریم. وومنیتی از تییری موگله از روزی که بیرون اومد به عنوان یه عطر ساختارشکن زنانه شناخته شد. این عطر بخاطر رایحه عجیب غریبی که از ترکیب چند نُت انجیری (رایحه میوه، شاخه، برگ و شیره انجیر با هم) با بوی نمک و فلز بوجود آورده جزو یکی از متفاوت ترین عطرهای زنونه حساب میاد که مورد نفرت خانمهاست و برعکس، آقایون غش میکنن برای زنی که وومنیتی بزنه!

انجیر

اما همه عطرهای انجیری قرار نیست وجوه مرموز و اسرارانگیر انجیر رو به رخ بکشن. شما حق دارین برای حس قدم زدن قبل از صبحانه تو یه جمعه تابستونی توی تعطیلات شمال و حس خیسیِ شبنم روی چمن تازه اصلاح شده زیر پاهای لختتون، یه عطر انجیری رلکس و آرام بخواین. اتفاقا عطرهای انجیری معروف توی این دسته کم نیستن. یکی از بهترین کارها که با رایحه ای گیاهی و سبز و شرجی حس چای رو در کنار انجیر بهتون میده عطر کالیگنا (Caligna) از برند لاغتیزُن پغفومه (L’Artisan Parfumeur) هست. درست عین همین عطر با رایحه ای تازه تر، شرجیِ کمتر، نرمی و لطافتی زنونه، و بویی بی وزن و بهشتی عطر فیگی اِدِن از برند جورجو آرمانی هست (Giorgio Armani Figuier Eden) که واقعا رایحه ش به اسمش میاد. همچنین عطرهای نینفئو میو از انیک گوتال (Annick Goutal Ninfeo Mio)، روزابوتانیکا از بالنسیاگا (Balenciaga Rosabotanica)، ان ژاغدن اُ مدیتغانه از هرمس (Hermès Un Jardin en Méditerranée) و واید فیگ & کاسیس از برند ژو ملون (Jo Malone Wild Fig & Cassis) هم همین حس نرم و سبک و بی وزن تابستونی رو به خوبی القا میکنن. هرچند نرمی و لطافت این روایح اونها رو ممکنه بیشتر برای خانمها مقبول کنه تا آقایون.

انجیر

چرا که آقایون معمولا دنبال اون حس اکتیو و شارپ انجیر توی عطرهای تابستونیشون هستن که میشه براش عطرهای دیور دیون مردونه (Dior Dune Pour Homme)، فیکو دی آمالفی از سریِ مدیترانه ی برند آکوا دی پارما (Acqua di Parma Fico di Amalfi)، و لابغ دولاکونِسونس از ژووی (Jovoy L’Arbre de la Connaissance) رو معرفی کرد. هر سه این عطرها رایحه سرزنده و تمیز و تازه ای از انجیر دارن که اونها رو گزینه هایی بی بدیل برای تابستون میکنه.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

7 دیدگاه

 1. درود. چرا هرچی سعی میکنم هیچ حسی از انجیر توی دیور دیون نمیبینم!؟ تا حدی که همش به اصالتش شک میکنم! 😄

 2. با سلام ادکلن ur+-silk از برند Uer mi هم یه ادکلن انجیری بسیار عالی و کم نظیر از نت انجیر هست، دوستان تست کنن حتما edp هم هست

 3. نمیفهمم کدوم احمقی گفت که زمان قدیم آدم وحوا آلتشون رو با برگ انجیر پوشوندن.آخه برگ انجیر اگه بخوره به پوستت تا چند ساعت فقط باید خارش رو تحمل کنی.ما هروقت میریم کوه که انجیر وحشی بچینیم از ترس برگ هاش باید زره پوش باشیم.والا به خدا.آشیل بدبخت.
  ولی خارج از بحث تاریخی و اساطیری این بوی انجیر چیز عجیبیه.وای به روزی که یه خانم جوون وومینیتی بزنه.
  یه سمپل ۱۰ میل از دیپتیک دارم که نصفش خالی شده از همین الان عزا گرفتم واسش.

 4. Ashoka هم یک کار پیچیده انجیری و Figuier Ardent هم یک کاری انجیری خوشبو و البته کم دوامی هست. از بین کارهای معرفی شده هم فقط فیلوسیکوس و لارب دو کنسانس رو تجربه کرده بودم که از دومی بیشتر خوشم اومد چون کمتر خشک بود. بنظرم رایحه میوه و برگ انجیر یک جورهایی زیادی ناپایداره که این ناپایداری رو تو آشوکا کمتر دیدم.

 5. مرسی یه پست جامع و کامل برای انجیر و رایحه ی بهشتیش. خیلی خوب بود
  کار انجیری جووی و دی پارما رو خیلی دوس دارم
  یکی از عطرهای سری آکوا الگوریا از گرلن هست به نام فیگ آیریس
  ینی فقط در حسسسسرت تستشماااا
  دیسکانتینیو شده و الان تو یا لاین دیگه با قیمت خیلی گرون تر به فروش میرسه
  خیلی دوس دارم بدونم یکی از نت های مورد علاقم انجیر در کنار زنبق دوس داشتنی گرلن چطور رایحه ای خواهد داشت…

 6. ژووون بخورمش اون عکس سومت رو کیوان 🤪
  عطر باکیفیت خانم زاروکیان Aqua Sextius از ژول امد هم میتونه تو لیست باشه بوی دریایی مرکباتی با حضور رایحه انجیر عطری با شروع تابستونی و فرودی بهاری . اگر درست یادم باشه گمونم سمور رویو هم کردش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Web Statistics
بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید