بررسی عطر

گرلن عود اسُنسیـِل: بررسی عطر

عود اسُنسیـِلگرلن – عود اسُنسیـِل (Guerlain – Oud Essentiel)

خصوصیات برتر: عودی، چرمی، دودی، بخوری

جنسیت: بعید میدونم یه زن همچین عطری بزنه

فصول استفاده: ترجیحاً فصول سرد تا اواسط فروردین


هفته ی گذشته عطر عود اسُنسیـِل رو سریعا و بدون تست قبلی توی یک ویدئو برای IGTV سمور بررسی کردم و امروز در نظر دارم این عطر که چندین بار استفاده کردم و به خم و چَمش آشنا شدم رو کمی بیشتر مورد مطالعه قرار بدم. از اونجایی که یک سری حرفهای کلی در مورد این عطر رو توی ویدئو گفتم، از حواشی فاصله میگیرم و مستقیماً به بررسی میپردازم.

تو رایحه ابتدایی عود اسُنسیـِل رسما با بوی تیز و تاریک و چرمیِ سیاهی بهتون شوک وارد میکنه. کسانی که کارهای چرمی و عودیِ زُمخت رو میپسندن و ذائقه ی چرمشون هم به سیاهی و تلخی گرایش داره احتمالاً با این شروع تپش قلبشون شدید بشه. این چرم رسماً من رو یاد کاورِ آلبوم Garage Inc از متالیکا میندازه و صورتهای گریس مالی شده ی اعضای این بَند. بویی بنزینی و گازوئیلی داره که همون عنصر معروف عطرهای چرمی سیاه و تاریک توش ایفای نقش میکنه. تو دو هفته ی پیاپی تو پستهای یکشنبه های بارانی ازش صحبت کردم: آیزو بوتیل کینولین. این شروع چرمی از همون ابتدا با رایحه ای نیمه انیمالیک و چرک و تاریک عود پرداخته شده اما عودش به مرور زمان خودش رو بالا میکشه و نشون میده. در کنار این عود، زیر حجم قیرگونِ سنگینش، سایه روشنهای رُزی تیره، کمی فلزی، و کافوری به چشم میخوره که بی شک با شمعدونی ترکیب شده.

عود اسُنسیـِل

فضای کلی عطر خطی و نسبتا راکد هست. رشد و تغییر فرم چشمگیری نداره جز اینکه عناصر شروع کمی از زوایاشون کم شده و از سیاهی به قهوه ای سوخته افول رنگ دارن. تو این کشاکش، عود کمی به چرم غلبه میکنه و بطن عطر رو از آن خودش میکنه. عودی تاریک و شرقی. عود اسنسیل عطری شرقیه. تاریکه و شبانه و تیپ و استایل رسمی و تیره میپسنده. اگه من باشم این عطر رو میزنم به پالتوی سیاه و نصف شب میرم بیرون تو قسمتای زنده ی شهر بین مردم قدم میزنم. یه حس خاصی داره عود که هم دوست دارم همه ازش فاصله میگیرم.

★★★

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

5 دیدگاه

 1. با زمختی و خشونت این کار کاملا موافقم
  بازار عمومی و تکراری عطرای عودی نیاز به همچین کارایی داره واقعا که از اون ترکیب رز عود زعفرون متداول که دیگه شورش در اومده خارج بشه و کمی ایجاد تنوع بشه. این کار هم جذابیت خاصی داشت برام و زننده نبود. بوش جدید نیست اما حرفی برای گفتن داره.
  از کاراییه که بعضی وقتا حتی شاید هوس مصرفشو کنم و بدم نمیاد به عنوان یه نمونه عودی بین عطرام باشه.

 2. جالب بود، من هنوز تستش نکردم. گویا واسه بعضیا خیلی حالت حیوانی داره و کلا گویا تم چرمی حیوانیش بر تم عودیش غلبه داره.

 3. مرسی کیوان جان
  من سانتال رویال و دارم ولی این و تو وزرا تست کردم بنظرم شبیه هستن ولی اینو بیشتر دوست داشتم چون عود بهش اضافه شده. یه سوال در مورد سانتال رویال دارم وقتی استفاده میکنم همسرم میگه انگار یه مقدار بوی عرق بدن میده واسه چی میتونه باشه.
  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Web Statistics
بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید