بررسی عطر

بررسی عطر: Kilian Straight to Heaven

استریت تو هِونکیلیان – استریت تو هِون (Kilian – Straight to Heaven)

خصوصیات برتر: مشروبی، ادویه ای، چوبی، میوه ای

جنسیت: مردانه

فصول استفاده: هوای خنک و رو به سرما، ترجیحاً غروب، فضای بیرونی


اگر یک نمودار از موفقیت فروش عطرهای کیلیان ترسیم کنیم یکی دو تا از کارهای این برند با اختلاف، بسیار چشمگیرتر از بقیه برتری پیدا میکنن. یکی از اونها – بذارین بگم موفقترینِ اونها – عطر امروز ماست: استریت تو هِوِن. من پیشتر هم این عطر رو توی یک ویدئو روی کانال یوتیوب سمور معرفی کردم و در موردش توضیح مفصل دادم. طی هفته ای که گذشت امکانش پیش اومد که این عطر رو برای چند روز متوالی استفاده کنم و بازخوردهای متعددی هم ازش دریافت کنم…

به محض اسپری رایحه ای آروماتیک، سبز، رزینی، کمی خاکی، گرم و کمی مشروب مانند که ناخالصیِ صابونیِ خفیفی همراهیش میکنه، روی پوست شما میشینه. این بُن مایه ی صابونی از فاصله ی نزدیک برای کسی که عطر رو زده مشهوده اما دیگران عطر رو به صورت خالص و فیلتر شده حس میکنن و بوی صابونیِ عطر رو دریافت نمیکنن. به جاش در دقایق اولیـّه، کلیّت عطر رایحه ای بسیار شفاف از پچولی با وجوه خاکی و زمینی رو نمایش میده که بینی هیچکس رو قلقلک نمیده.

یونانی ها نوعی شراب سفید دارن به نام رتسینا که اون رو به جای بشکه های چوب بلوط تو بشکه هایی از چوب کاج میخوابونن و رزین موجود در بافت چوب به شراب طعم و رایحه ای غنی میده.

بوی صابونیِ این عطر من رو یاد این شراب میندازه. ته بویی چوبی و صابونی که تو خیلی از عطرهای مردونه ی رسمی با تیز کردن بینی میشه حسش کرد. همین بوی صابونی تو انتهای عطر در کنار رایحه ای چوبی که برای اکثر آقایون تازگی نداره بیشتر خودنمایی میکنه، تا جایی که بر اساس بازخوردهایی که در مورد این عطر از طرف خانمها گرفتم “شروعش هیجان انگیزه و میتونه زنونه باشه” اما وقتی به انتهای عطر رسیدیم “نه این به نظرم مردونه هست” فصل مشترک همه کامنتها بود.

عطرساز رایحه ی عامه پسندِ مردونه ی چوبی و مُشکی که تو عطرهای دیزاینر به وفور یافت میشه رو به آخرین نقطه ی مرز ساختارشکنیِ عطرهای نیش به قدری استادانه نزدیک میکنه که حاصل کار بُمبی میشه که دل کندن ازش سخته. خب کلک های این حرفه هم جالب و دوست داشتنی هستن! نهایتِ کار، عطری شیک، رایحه ای گرم و نرم و مشروبی از پچولی و سدروس که هیچ زاویه یا برآمدگی اضافه نداره و حسابی صیقل خورده، حس لوکس و ثروتمندی رو با کمترین زحمت ارائه میده. حتی من که طرفدار این نوع رایحه نیستم از روی بازخوردهایی که از این عطر گرفتم چند بار وسوسه شدم بخرمش.

اگر موندگاری و نشر بوی بالاتری میداشت نیازی به نسخه ی اکستریم این عطر که تو سال ۲۰۱۷ بیرون اومد نمیبود. مشکل کار اینه که کیلیان حساب این رو نکرد که مشتری این نوع عطر، میل شدیدی به عرض اندام داره. هدف کلی برند کیلیان قشر مرفهی هست که بزرگترین دغدغه اش میزان پختگیِ استیکی هست که تو رستوران در کنار شراب فرانسوی میخوره. یعنی درد پول نداره. اما خب این عطر تو زمانی تولید شد که به دلیل وفور عطرهای نیش، مشتری عطرهای لوکس از طبقه ی مرفه جامعه ی غربی به طبقه ی متوسط نزول نکرده بود.

گرچه ممکنه طی یک دهه، قشر مخاطب این عطر تغییر کرده باشه یا گسترده تر شده باشه، اما تیپ و استایل این عطر همچنان همون حالت اتو کشیده ی خوش کلاس رو داره. کت و شلوار به این عطر خیلی میاد. اما من اگه باشم یه ترکیب کت با شلوار جین و پیراهن سفید بدون کراوات که به جز دکمه ی یقه، یه دکمه ی سینه اش هم بازه رو باهاش ست میکردم. یعنی یه استایل جاافتاده ی مردونه و کژوال.

★★★

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

3 دیدگاه

  1. این عطر را دو – سه بار در شرایط مختلف تست کردم . فارغ از قیمت که فاکتور تعیین کننده ای بود برای من و برای اینکه نخرمش ، آنقدر با ذهنم و فضای خاکستری آن کلنجار رفت تا به شکلی در فرم رسیدم که بسیار با توصیف تو در این عطر شبیه بود . با این تفاوت بزرگ که سناریو من متفاوت ولی در مفهوم استایل پوشش یکی ست . عالی بود بررسی تخصصی ات روی این عطر .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Web Statistics
بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید