بررسی عطر

آواره در شهر: بررسی عطر کوم د گاغسون بلک

بلککوم د گاغسون – بلک (Comme des Garçons – Black)

سال تولید: ۲۰۱۳

گروه بویایی: چوبی آروماتیک (Woody Aromatic)

عطار: گیام فلاوینگی (Guillaume Flavigny)

نُتهای برتر: فلفل سیاه، گرز هرکول (چوب فلفل)، چرم، بخور، صمغ کندر، شیرین بیان، قیر درخت غان

فصول استفاده: زمستان و پاییز


وقتی هواپیما داشت ارتفاع کم میکرد سقف خانه های اطراف فرودگاه که سفالی بودن کم کم واضح میشدن و تو دقایقی میشد سفالها رو از هم تفکیک کرد. در اولین برخوردم سقف های سفالی برای کلانشهری مثل استانبول کمی متناقض بود. توی شهر میگشتم و به اجتناب دیدار فضای قدیمی شهر سری به محله های پایین زدم. از اونجایی که اکثر قسمتهای قدیمی شهر توی محلات پایین دست هستن مسیرم همیشه به این محلات میخوره اما برای یه غریبه که کلمه ای ترکی بلد نبود این محله ها جای جالبی نیستن. ممکنه بری و دیگه نیای! اما خب همینکه اینجام و دارم مینویسم یعنی اتفاقی نیفتاد! چیزی که از اون محله تو ذهنم مونده بوی عجیب دودی بود که بعدها دوستان ترکم گفتن که بوی ذغال سنگ هست. سوختی ارزان که توی بخاری چدنی خونه های ذاغه نشینها و محلات پایین دست به جای گاز استفاده میشه. بویی چرب و سیاه و دودی و خاک مانند که شدیدا روی سیاه و اخمو بودن تاکید داره. این دود سیاه و قهوه ای که از دودکش خمیده و  کج و کولۀ خونه های محله های ذاغه نشین بیرون میاد اولین بار که به مشامش خورد من رو یاد بوی دود میل الکترود جوشکاری آهن انداخت.

بلک
آرا گولر (Ara Güler)، ذاغه های محله فاتح استانبول، ۱۹۵۴

چند سال بعد کوم د گاغسون عطر Black رو داد بیرون که عملا یک عطر پرچمدار شد برای بعضی برندهای نیش و دیزاینر که این مسیر رو دنبال کنن اما در عین حال یه شکست تجاری شد توی ترکیه چرا که اولین چیزی که به ذهن مخاطب میرسید بوی دود ذغال سنگ بود که امضای فقر محسوب میشه. البته هم حق داشتن. بلک عطری هست به شدت دودی، سیاه، و ادویه ای که انگار کسی از بوی دود جوشکاری عطر خوشبویی ساخته باشه. شزوع این عطر بسیار وخیم و تیره هست. رایحه ای صمغی و دودی اما نه سوخته مقدمۀ عطر رو میسازه. در ادامه ش رایحه ای فلفلی و چوبی و خشک و گلو خش دهنده وارد میشه. این ترکیب حاصل همنشینی نُتهای بخور، فلفل و شیرین بیان هست که به این چهرۀ عبوس فلفلی و دودی سیاهیِ دوست داشتنی میده! دیگه تصور کنین چیه که شیرین بیان باید بهش چهرۀ خوش بده!

در صورت کلی بلک چه جور عطریه؟ دودی، بخوری، ادویه ای. یه خرده شبیه Amouage Fate Man هست اما از اون هم تیزتره. همون ابتدای امر یه امتحان ورودی میگیره ازتون که ممکنه خوشتون نیاد. جالبه که به طرز اعجاب انگیزی کسانی که اصلا فکرش هم نمیکردم از این عطر بینهایت خوششون اومد اما دست آخر نصفشون جا زدن چون “عطر جالبیه، عجیبه اما من جرات ندارم این رو بزنم” میانگین نظراتشون بود. موندگاری خیلی خوبی روی پوست داره. بالای ۸ ساعت. نشر بوش متوسط تا متوسط به بالاست. خود رایحه به شدت متفاوت، جسور و گسناخه و اصلا ذره ای این عجیب غریب بودن خجالت نمیکشه.

★★★★

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

11 دیدگاه

 1. من جرأتشو دارم? اگه عطری باشه که متفاوت و غیر عادی بودن رو با زبون درستی بهم منتقل کنه!
  .
  ولی یه سوال!
  واژه ی بلک کِی دست از سر دنیای عطر بر میداره؟
  تا وقتی که مفهومش از زندگیه ما خارج بشه؟

   1. خخخخ.. اره اره ?
    ولی عربیش هیچوخت مد نمیشه.. چون عربا هیچوخت سیاهی و تاریکی تو زندگیه طلاییشون اتفاق نخواهد افتاد حالاحالا ها (عربای دور حوض)

 2. چقدر دوست دارم تستش کنم.هیچ تصوری از عطرهای دودی ندارم.توی عطرهای همه گیر ،عطر دودی چی رو داریم؟

 3. در پشت این عطر مردی با موهای مشکی و لخت که چند تارش روی پیشونیش ریخته که با نگاهی نافذ و اخمی جذاب به شعله های آتش شومینه خیره شده ایستاده و با بوی عطر و نوع نگاهش خاص بودنشو به همه نشون میده ?

 4. ندید و تست نکرده میدونم که عطر من نیست.
  این فک کنم از همون عطرایی باشه که فقط میشه روش اسم اثر هنری رو گذاشت و برای مصرف نمیشه روش حساب باز کرد.

 5. هنوز هم خیلی از خونه ها هستن تو ترکیه که منبع گرمایشی شون هیزم و ذغال هست.
  به همین خاطر بود یا دلیل خاصی داشت که در توصیف این عطر، استانبول رو شبیه سازی کردین؟

 6. عجب چیز خفنیه این ، بوی سوختن ذغال سنگ رو تجربه نکردم ولی بوی گِل الکترود موقع ذوب تو جوشکاری که تو ساختمون باهاش خیلی سر و کار دارم رایحه جالبی داره چند بار خواستم تستش کنم قسمت نشد واجب شد ببینم چیه این هیولا

 7. دارمش و از داشتن و حضور تک تک لحظاتش لذت میبرم اما به نظر من پخش بوش متوسط رو به پایینه. اگر کسی از بلک خوشش بیاد بنظرم از boudicca wode هم خوشش میاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Web Statistics
بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید