دانستنی‌های پایه عطر
موضوعات داغ

مشکل همیشگی عطر زدن در تابستان و عطرهای تابستانی

تابستانی

تابستون، زمانی برای شادی و راحتی! مسافرت، نوشیدنی خنک، لباس کمتر، کولر و هندونه، دریا و شنا، پارتی و روزهای طولانی. همۀ اینها میتونن با عطری که بد انتخاب شده ضایع بشه! 

بنابراین پیش از اینکه ادامه مقاله رو بخونید، این پیشفرض که عطر فصل نداره و هر عطری رو میشه تو هر فصلی زد رو بذارید کنار. دلایل فیزیکی و قابل دفاعی وجود دارند که شما باید عطرتون رو توی تابستون عوض کنید.

اولین فاکتور خود گرماست. عطر برای پخش شدن به گرما نیاز داره. هر چه گرمتر همون قدر بیشتر پخش میشه. به تعریف ساده عطر ماده ای ساخته شده از مولکولهای آروماتیک هست محلول در سیال خنثی (از نظر بویایی). زمانی که روی پوست میشینه، با گرمای بدن شروع به بخار شدن میکنه و وقتی مولکولهای معطرش بخار میشن و تو هوا معلق میشن شما معطر جلوه میکنین!

عطرسازها این میزان تبخیر شوندگی مواد آروماتیک رو اندازه میگیرند تا کیفیت اجرای یک عطر رو کنترل کنند و بالا یا پایین ببرند. اولین مولکولهایی که از سطح پوست بخار میشند مولکولهای سبک هستند که حجم کوچکتر و وزن کمتری هم دارند؛ مثل مرکبات، فلفل و گیاهان سبز.

بنا به درشتی مولکول و سنگینی اونها نتهای مشک و وانیل که بزرگ هستند دیرتر از نتهای گلی بخار میشند و به همین دلیل به اصطلاح بهشون نُتهای تحتانی یا Base notes میگیم. به همین رویه بوی عطر منتشر میشه و شدت این بو و قدرت و نفوذ اون با بالا رفتن دما (چه بدن و چه محیط) بیشتر میشه.

حالا تصور کنین ساعت ۳ بعد از ظهر پیاده روی خیابون سعدی تهران که تو زمستون بوی چرم خوبی داره، توی تابستون به کشتارگاهی با بوی هزاران کیلو پوست فاسد و واکس خورده تبدیل میشه و به همین منوال عطر وانیلی و بخور و ادویه ای گرمی که توی زمستون برای همگان جذابه توی تابستون مثل سلاح کشتار جمعی عمل می کنه!

چاره چیه؟! خیلی ساده است! بازۀ انتخاب عطرامون رو مجبوریم محدودتر کنیم و به همین روند مولکولهای عطرامون رو کوچیکتر و سبکتر! البته که ما نمیتونیم این کار رو به این شکل انجام بدیم که دنبال عطرایی با مولکولهای ریزتر بگردیم.

پس سراغ عطرها و روایحی میریم که حس خنکی بهمون میدند، همونهایی که در طبیعت هم این حس رو القا میکنند؛ مثل بوی گوجه، یا برگ گوجه، ریواس، خیار، سبزی هایی مثل نعنا و ریحان، لیمو و لیموترش و پرتقال و ترنج، رزماری و اُرس (juniper). جالب اینجاست که عطرهای تابستانی طبیعی ترین بوها رو بین عطرها دارند و عطرها هر چی انتزاعی تر میشند بوشون عجیبتر و عموما گرمتر میشه.

مرکبات نقش عمده و کلیدی توی عطرهای تابستانی ایفا میکنند. دایرۀ عطرهای مرکباتی کم نیست اما نکته اینجاست که اکثر این ترکیبات یا مردونه هستند یا به اسم مردونه شناخته شدند و خانمها کمتر رغبت بهشون نشون میدند.

هرچند که کلیشۀ جنسیت سازی برای عطر یک چارچوب ساختگی هست: همونطور که کتاب مردونه یا زنونه نداریم، عطرها هم در ذات خودشون مردونه یا زنونه نیستند. اما گرایش کلی بازار به این سمت هست که تعاریفی رو برای این منظور مهیا کنه که محدودۀ شخصی خرید شما رو پررنگتر جلوه بده. به این سبب اکثریت عطرهای گلی (floral) زنونه هستند!

این تعریف (شاید بدون دلیلی محکم) در باور عمومی ما ثبت شده که عطرهای گلی مردها رو جذب میکنند. این خودش ذهنیت نادرستی هست که عطر حتما باید جنس مخالف رو جذب کنه.  بنابراین اولین فاکتور خرید شما که به احتمال زیاد “یک عطر جذاب” بوده به صورت اتوماتیک فاقد اعتبار هست. به خصوص که توی عطرهای تابستانی دنبال این قضیه نگردید و بذارید عطر کار خودش رو بکنه.

از طرف دیگه موضوع جذابیت برای جنس مخالف توی عطر از فردی به فرد دیگه فرق داره و شما نمیتونید انتظار داشته باشید از هر پسر یا دختری که باهاش برخورد دارید یک بازخورد رو دریافت کنید.

تابستانی

برگردیم سر موضوع “چه عطری برای تابستون خوبه”. ترکیب عطرهای تابستانی اونطور که توی عطرای کلاسیک تعریف شده از فورمول مرکبات با دوز بالا و نتهای سبز در رتبۀ دوم تبعیت میکنه.

مثلا لیمو، و کمی کمتر از اون رزماری و تخم گشنیز و خزۀ بلوط؛ یه ترکیب کلاسیک که خیلی شناخته شده هست برای عطرهای مردونه. این روند توی عطرهای مدرن به فضای چوبی خنک، فضای اقیانوسی یا میوه ای شاداب مردونه تبدیل شده.

توی عطرای زنونه این ترکیبات به جای نتهای Herbal که یادآور عطرای مردسالارانۀ قدیمی هستند، نُتهای میوه ای و مخصوصا میوه ای استوایی دارند و Hermès یه دوجین از این فورمولها ارائه داده مثل Hermès Un Jardin Sur le Nil که انبه، گوجه و هویج رو با ترکیب مرکباتی پرزنته میکنه.

همیچنین برندهای دیزاینر مثل Bvlgari و Versace هم از این نوع عطرها کم ندارند. برای عطرهای زنونۀ تابستانی اولین قدم میتونه حذف نُت های گرم و زمستونی مثل وانیل، نعناع هندی، کهربا و کارامل، و جایگزینی اونا با نتهای سبز (مثل برگ چای)، پودری، و مُشکی باشه. البته همۀ عطرای حاوی روایح گرم زمستونی نیستند اما اغلب این دسته عطرها برای فصول سرد مناسب هستند نه تابستون.

نکته کلیدی دیگه اینه که عطرهای تابستانی نشر بو و ماندگاری بالایی ندارند و شما هم با در نظر گرفتن این خصوصیت دوستشون داشته باشید. چرا که گرما به خودی خود تحمل انسان رو کمتر میکنه.

حالا تصور کنید زیر آفتاب سوزان یا هوای شرجی خط بوی عطر شما که تا چند متر اطرافتون ادامه داره چقدر ممکنه دیگران رو آزار بده. بارها پبش اومده که عطری که فکر می کردم واقعا نرم هست و ممکن نیست کسی خوشش نیاد توی هوای گرم بازخوردهای بدی برام آورده.

یه عامل مضمحل شدن عطر توی گرما، جدا از گرمای بدن، تعریق هست. خیلی از عطرها ترکیبات حساسی دارند که در اثر تعریق پوست کمی سست میشند. مثلا عطر De Bachmakov از برند The Different Company. چارۀ کار توی تابستون دوش گرفتن هست. این نه تنها باعث میشه عطرتون روی پوست بهتر خودنمایی کنه بلکه از تعریق و ترکیب بوی بدن با بوی عطر جلوگیری میکنه.

عطر مقوله ای هست که به جغرافیا، فرهنگ، جامعه، و سلایق شخصی مربوط میشه و هیچ چارچوب مطلقی براش نمیشه تعیین کرد. اما یه نکتۀ کلیدی می تونه کمک کنه که عطر تابستانی بهتری انتخاب کنید! تابستون فصل سادگی و casual بودن هست. شما توی تابستون لباسهای خیلی جدی خودتون رو کمتر میپوشید یا نمیپوشید، پس عطرای ساده و easy going بگیرید!

حالا شما بگید، چه عطرای تابستانی رو توصیه میکنید؟ چه مردونه چه زنونه. لطفا نظراتتون رو کامنت بذارید.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

7 دیدگاه

 1. تابستونی های دوست داشتنی من:
  مون بلان اکسپلورر
  بولگاری آکوا پور هوم
  جیورجیو آرمانی آکوا دی جیو هر سه نسخه

 2. کارهای وتیوری خنک مثل گرلن وتیور و گری وتیور تام فورد هم واسه تابستان خیلی جواب میده.

 3. با تشکر از وب سایت خوبتون
  به نظرم برند زرجوف( یا سر‍ژوف ) خیلی کارهای تابستانی خوبی دارد .کلا برندهای ایتالیایی کارهای تابستانی خوبی دارند . من باتوجه به اینکه در اهواز هستم و حدود ۸ ماه از سال با گرما سروکار دارم از برندهای جورجیو آرمانی پرادا و آکوا دی پارما و مخصوصا زرجوف ( فیرو الامافی نیو)خیلی راضی بودم.
  البته کرید هم کار خوب خنک داره ولی خوب قیمتش رو دیگه همه میدونن . در رنج قیمت پایین ایسی میاکه هم کارهای خیلی خوبی دارد.
  و البته شخصا از آکوا پر هوم بولگاری هم خیلی خوشم میاد که این هم ایتالیایی هست.
  اینها تجربه شخصی من بود .
  یاحق

 4. عطرهای خنکی که من پیشنهاد می کنم:
  Clementine California atelier cologne
  Yuzu man Caron
  Uomo lorenzo Villoresi
  Eau de Vétyver L`Occitane en Provence
  Lavender Eau de Cologne L`Occitane en Provence
  mefisto xerjoff
  Hugo Iced Hugo Boss
  Neroli Boheme Carolina Herrera
  Starwalker Montblanc
  ,…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Web Statistics
بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید